Į redakciją paskambinusi Pivonijos mikrorajono gyventoja Roma išsakė kasmet po žiemos „išlendančią problemą“ – vejas palei šaligatvius nuklojusias šunų išmatas.
Miesto seniūnė Zita Pečiulienė primena, kad šunų savininkai vedžiodami augintinius privalo juos surinkti. Tai numato gyvūnų laikymo taisyklės. Tačiau retas laikosi būtinos tvarkos. Seniūnė apgailestauja, kad kontroliuoti šunis vežiojančius ukmergiškius – labai sudėtinga. Tam tiesiog nėra laiko. Tikisi, kad žmonės patys sąmoningės. Prašo ir pastabių gyventojų pagalbos, pavyzdžiui, nufotografuoti tokį pažeidėją.
Z. Pečiulienė sako, kad seniūnijoje tokių skundų esama labai daug. Deja, šis pažeidimas – ne tik bjaurus vaizdas, bet ir grėsmė sveikatai.
Higienos specialistai įspėja, kad per šunų ekskrementus galima užsikrėsti sunkiomis ligomis. Antai Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro duomenimis, 2016 m. Lietuvoje užregistruoti 149 šunų ir kačių platinamų ligų atvejai. Labiausiai paplitusios tokio tipo ligos yra toksokarozė, toksoplazmozė ir echinokokozė.
Tuo tarpu per pirmą praėjusių metų pusmetį užregistruota beveik keturis kartus daugiau echinokokozės atvejų nei 2016 per tą patį laikotarpį, atitinkamai 26 ir 7 atvejai.
Per pastarąjį dešimtmetį sergamumo echinokokoze Lietuvoje rodiklis padidėjo nuo 0,35 atvejo 100 tūkst. gyventojų 2007 m. iki 0,9 atvejo 2016 m.
Dažniausiai naminių gyvūnų platinamomis ligomis užsikrečia ir serga 4–9 metų vaikai, nes jie neturi pakankamų higienos įgūdžių. Užsikrėtimą ir sergamumą taip pat lemia nesusiformavusi vaikų imuninė sistema, užteršta aplinka, dažnas ir netinkamas bendravimas su savo augintiniais. Tačiau, pavyzdžiui, echinokokozė dažniausiai nustatoma 65–74 metų ir vyresniems žmonėms, nes ligos inkubacinis periodas gali trukti net 5–15 metų.
Šių parazitinių ligų infekcijos šaltinis yra užsikrėtę šunys, katės, kurie su ekskrementais išskiria ligos sukėlėjus. Pakliuvę į vandenį, ant dirvožemio ar daiktų, kiaušinėliai ilgai išsilaiko gyvybingi, o daugelis žarnyne patogeninius mikroorganizmus nešiojančių gyvūnų iš pažiūros atrodo visiškai sveiki.
Užsikrėtus daugumai iš šių ligų būdingi simptomai: bendras silpnumas, neaukšta temperatūra, gali atsirasti sausas kosulys, apetito stoka. Sergant gali atsirasti ir rimti pažeidimai. Pavyzdžiui, toksoplazmozei būdingos padidėjusios kepenys, padidėję limfmazgiai ir blužnis. Migruojančių lervų gali pakliūti į akis ir sukelti regos sutrikimų.