Šis pavasaris atnešė didžiulių nuostolių kai kurių žemės ūkio kultūrų augintojams – nušalo uogynai, vaismedžiai, ankstyvosios bulvės bei kitos kultūros.
Nors ūkininkai raginami teikti prašymus savivaldybėms dėl patirtos žalos, jie to daryti neskuba.
Ukmergės rajono savivaldybės Žemės ūkio ir kaimo plėtros skyriaus vedėjas Salvijus Stimburys trečiadienį sakė turintis vienintelio nuo šalnų nukentėjusio rajono ūkininko prašymą. Dauguma sako nematantys prasmės gaišti laiką tokiems raštams.
Taip yra todėl, kad jokios valstybės paramos dėl patirtų finansinių nuostolių gauti nesitiki. Ji nėra numatyta. Numatyta tik pagalba stambiems ūkiams, sudariusiems sutartis su tiekėjais. Neįvykdžius įsipareigojimų numatytos baudos, o užfiksavus derliaus praradimo dėl gamtos stichijos faktų, baudų būtų išvengta.
Skyriaus vedėjas tikisi, kad dėl patirtos žalos prašymų dar sulauks, bet jų tikrai nebus daug. „Pats skambinu ūkininkams ir raginu kreiptis“, – sako vedėjas. Jo manymu, valstybė išties galėtų numatyti bent kokį pagalbos nuo gamtos stichijų nukentėjusiems ūkiams mechanizmą, kad šie, kad ir vegetuodami, galėtų kaip nors išgyventi iki kito sezono. Tada gal būtų didesnis ir ūkininkų pasitikėjimas valstybe.
Kita vertus ir pačią šalnų padarytą žalą vaismedžiams ar uogynams sunku iš karto nustatyti.
Žemės ūkio ministerija šią savaitę išplatino pranešimą, kad ūkininkai, kurių ūkiai nukentėjo nuo šalnų, turi teisę savivaldybėms teikti prašymus dėl patirtos žalos.
Paramos gavėjai, dalyvaujantys Kaimo plėtros programų priemonėse ir dėl šalnų negalintys vykdyti prisiimtų įsipareigojimų, gali būti nuo jų atleidžiami.
Nukentėję žemdirbiai, norėdami gauti force majeure pažymą, gali kreiptis ir į Prekybos, pramonės ir amatų rūmus.
Valstybė atlygina šių pažymų išdavimo išlaidas, tačiau ne daugiau kaip 200 eurų už vieną pažymą.
Atkreipiamas dėmesys – viena iš geriausių išeičių – pasėlių draudimas. Draudžiantis nuo sausros ir iššalimo iš ES fondų kompensuojama iki 70 proc. sumokėtos draudimo įmokos sumos. Valstybės biudžeto lėšomis finansuojama iki 50 proc. draudimo įmokos sumos, kai augalai ir pasėliai draudžiami nuo krušos, audros, liūties, snygio, šalnos, ilgalaikio lietaus, sausringo laikotarpio ir kitų rizikų.
Nuo kovo 1 d. iki birželio 30 d., visose savivaldybėse galima teikti paraiškas dėl pasėlių ir augalų draudimo įmokų kompensacijų.
UŽ inf.