Nuolatinis globotojas – galimybė vaikui augti šeiminėje aplinkoje

Autorius Ukmergės žinios

Orinta PLIUSNIENĖ

Valstybinės vaiko teisių apsaugos institucijos atestuotas asmuo

Nuo liepos 1 d. Lietuvos globos sistemoje pradėjo veikti nuolatinio globotojo institutas, kuriuo siekiama, kad kuo daugiau vaikų, likusių be biologinių tėvų, augtų šeimoje. Nuolatiniu globotoju gali tapti fizinis asmuo, kuris prižiūri likusį be tėvų globos vaiką, su kuriuo nėra susijęs giminystės ryšiais ir kuriam įstatymų nustatyta tvarka yra arba turi būti nustatyta nuolatinė globa (rūpyba).

Asmuo, norintis tapti nuolatiniu globotoju turi atitikti globėjams (rūpintojams) keliamus reikalavimus. Toks asmuo turi būti įgijęs ne žemesnį nei vidurinį išsilavinimą bei turėti bent vienų metų vaikų globos (rūpybos) ar budinčio globotojo veiklos patirtį. Nuolatinis globotojas sudaro tarpusavio bendradarbiavimo ir paslaugų teikimo sutartį su globos centru ir savo namuose, natūralioje šeiminėje aplinkoje, prižiūri, auk-lėja, užtikrina vaiko poreikius ir suteikia kasdienę priežiūrą vaikui tol, kol jam sukanka pilnametystė.

Ukmergės savivaldybėje paslaugas globėjams (rūpintojams), budintiems globotojams, įtėviams teikia Ukmergės globos centro specialistai, kurie konsultuoja ir asmenis, norinčius tapti nuolatiniais globotojais.

Spalio mėnesio duomenimis, šiuo metu Ukmergės savivaldybėje veiklą vykdo du budintys globotojai. Pasak Ukmergės globos centro direktorės Rugilės Balnaitės, budinčių globotojų poreikis yra, nes vos du budintys globotojai negali užtikrinti, kad visi be biologinių tėvų globos likę vaikai, paėmus juos iš nesaugios aplinkos, būtų apgyvendinti šeiminėje aplinkoje. Tokiu atveju vaikus tenka apgyvendinti šeiminiuose vaikų globos namuose.

Artimiausiu metu tikimasi pasirašyti tarpusavio bendradarbiavimo sutartis bent su dviem budinčiais globotojais.

R. Balnaitė tikisi, kad ateityje Ukmergės rajono savivaldybėje veiklą pradės vykdyti ir nuolatiniai globotojai. Pasak Ukmergės globos centro direktorės, nuolatinio globotojo veikla ypač aktuali, kai kalbama apie pažeidžiamiausias nepilnamečių vaikų grupes.

Nuolatinis globotojas savo šeimos namuose galės prižiūrėti vaikus, turinčius nesėkmingos laikinosios priežiūros, globos (rūpybos) ar įvaikinimo patirties, vyresnius nei 10-ies metų amžiaus, turinčius du ar daugiau brolių, seserų, turinčius nepilnametį tėvą ir (ar) motiną, turinčius sunkiai išgydomus ir (ar) nepagydomus raidos, psichikos sutrikimus, negalių, turinčius funkcionavimo sunkumų (neadaptyvus elgesys, socialinis nusišalinimas, prisitaikymo mokykloje sunkumai ir mokyklos nelankymas, polinkis į savižudybę ir pan.) ar kurie piktnaudžiauja psichotropinėmis medžiagomis arba turi priklausomybių. Žinoma, nuolatinio globotojo, kaip ir budinčio globotojo, veikla sudėtinga, reikalaujanti ypatingų žinių ir gebėjimų bei papildomų laiko ir emocinių resursų.

Lietuvoje ne pirmus metus vykstanti vaikų globos namų deinstitualizacija siekia, kad visi vaikai, laikinai ar nuolatinai netekę biologinių tėvų globos, gyventų šeimos aplinkoje. Nuolatinis globotojas atlieka labai prasmingą ir pasiaukojimo reikalaujantį darbą, jo veikla yra apmokama, tam, kad jis galėtų nedirbti kito darbo ir visą dėmesį skirtų vaikui.

Nuolatinio globotojo prižiūrimo vaiko atstovas pagal įstatymą yra globos centras.

Dalintis
Parašykite komentarą

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *