Mandatų netekę politikai tokį VRK sprendimą žada skųsti

VRK paskelbė, kad du Ukmergės savivaldybės tarybos nariai netenka mandatų. VRK paskelbė, kad du Ukmergės savivaldybės tarybos nariai netenka mandatų.

Vyriausioji rinkimų komisija praėjusią savaitę  priėmė sprendimą dėl Ukmergės rajono savivaldybės tarybos narių Valdo Mikalajūno ir Romo Pivoro įgaliojimų nutrūkimo nesuėjus terminui. Priežastis – nesuderinamos pareigos Ukmergės gydymo įstaigų stebėtojų tarybose. Abu politikai tikina, kad toks sprendimas jiems – kaip perkūnas iš giedro dangaus. Jį ketina skųsti.

VRK sprendimas priimtas vadovaujantis Savivaldybių tarybų rinkimų įstatymo pakeitimais bei komisijos narių pažyma „Dėl Kalvarijos, Kazlų Rūdos ir Ukmergės rajono savivaldybių tarybų narių galimo pareigų nesuderinamumo su savivaldybės tarybos nario pareigomis“.

Sprendimu VRK pripažino Ukmergės rajono savivaldybės tarybos narių – Romo Pivoro (Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga) ir Valdo Mikalajūno (Visuomeninis rinkimų komitetas „Tavo Ukmergė“) – įgaliojimus nutrūkusiais nesuėjus terminui.

Įstatymas keitėsi

VRK sprendimo išvadoje teigiama, kad V. Mikalajūnas ir R. Pivoras, eidami VšĮ Ukmergės ligoninės ir Ukmergės PSPC stebėtojų tarybų narių pareigas ir jų neatsisakydami, pažeidė Savivaldybių tarybų rinkimų įstatymo 91 str. 1 dalį.

Joje nurodoma, kad savivaldybės tarybos nario pareigos yra nesuderinamos su tos viešosios įstaigos, kurios savininkė ar viena iš dalininkų yra savivaldybė, vienasmenio vadovo, kolegialaus valdymo ir kito organo nario pareigomis, su tos savivaldybės įmonės vienasmenio vadovo, kolegialaus valdymo ir kito organo nario pareigomis.

Šio įstatymo 91 str. 1 dalis buvo pakeista šių metų sausio 14 d. ir dabartinės nuostatos įsigaliojo nuo vasario.

Informavo savivaldybes

Pažymoje teigiama, kad dėl įstatymo įgyvendinimo VRK kovo 27 d. raštu kreipėsi į visas savivaldybes, prašydama iki balandžio 30 d. informuoti apie pasikeitusių nuostatų įgyvendinimą.

Atkreipė dėmesį į tai, kad savivaldybių tarybų nariai, esantys savivaldybių valdomų įmonių organų nariais ar vadovais, turi nedelsdami apsispręsti ir atsisakyti minėtų nesuderinamų pareigų arba pateikti VRK prašymus nutraukti tarybos nario įgaliojimus.

Tikrinant 60 savivaldybių pateiktą informaciją ir buvo nustatyta, kad iki šiol trijų savivaldybių, tarp jų ir Ukmergės, tarybų nariai eina tokias pareigas ir jų neatsisakė.

Patikrinti sprendimai

Balandžio pabaigoje Ukmergės rajono savivaldybės mero atsakyme buvo rašoma, kad savivaldybės tarybos nariai V. Mikalajūnas ir R. Pivoras eina pareigas Ukmergės rajono sveikatos priežiūros ir gydymo įstaigų stebėtojų tarybose ir kad į šias pareigas jie paskirti iki Įstatymo pakeitimų įsigaliojimo.

VRK išsiaiškino, kad VšĮ Ukmergės ligoninės stebėtojų taryba, į kurią buvo deleguotas V. Mikalajūnas, ir Ukmergės PSPC stebėtojų taryba, į kurią deleguotas R. Pivoras, sudarytos 2019 m. birželio 27 d. Ukmergės rajono savivaldybės tarybos sprendimais, kurie iki šiol nepakeisti ir yra galiojantys.  

Teisės normos konkuruoja

Pažymoje nurodoma, kad minėti įsigalioję įstatymo pakeitimai konkuruoja su Sveikatos priežiūros įstaigų įstatymo 33 straipsnio 3 dalyje įtvirtintu teisiniu reguliavimu, pagal kurį įstaigos, kurios steigėja ar viena iš steigėjų yra savivaldybė, stebėtojų taryba sudaroma įtraukiant į ją vieną savivaldybės, kurios teritorijoje yra įstaiga, tarybos narį, paskirtą tarybos sprendimu.

Vis dėlto, kaip rašoma pažymoje, „konkuruojančių teisės normų taikymo klausimas turėtų būti sprendžiamas vadovaujantis vėlesnės teisės normos pirmenybės prieš ankstesniąją teisės normą (chronologine) taisykle“.

Sveikatos priežiūros įstaigų įstatymu įtvirtintas teisinis reguliavimas įsigaliojo 1998 m. gruodžio 11 d., o savivaldybių tarybų rinkimų įstatymo pataisos – šių metų vasario 1 d., tad VRK sprendimu, turi būti vadovaujamasi pastaruoju dokumentu.

Sprendimas dar neįsigaliojo

Yra sakoma, kad įstatymas atgaline data netaikomas, tačiau VRK pažymoje išaiškinama, kad naujai įsigaliojusiose pataisose nėra specialių terminų ar taisyklių, leidžiančių jų netaikyti tiems politikams, kurie į nesuderinamas pareigas buvo paskirti iki aptariamų pakeitimų įsigaliojimo.

Vadovaujantis išvadomis, V. Mikalajūno ir R. Pivoro įgaliojimai pripažinti nutrūkusiais prieš terminą.

Šis sprendimas per 15 dienų gali būti skundžiamas Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui.

Ketina skųsti

Pasiteiravus, ar mandatų netekę tarybos nariai ruošiasi skųsti sprendimą, R. Pivoras dar tą pačią dieną atsakė, kad tokią galimybę svarsto, tačiau sprendimo dar nepriėmė. Jis ketino apgalvoti bei pasitarti su kolega.

Jau kitą rytą V. Mikalajūnas pranešė, kad tokį VRK sprendimą tikrai skųs. Politikas sakė, kad nors tarybos nariai ir gavo bendrą informaciją, tačiau įstatymo pakeitimai nebuvo nuosekliai išaiškinti. O kadangi įstatymų normos viena kitai prieštaravo, nežinoję, kaip turį elgtis.

Be to, politikas akcentavo, kad šioje situacijoje tarybos nariai yra įkaitai, nes į sveikatos priežiūros įstaigas jie buvo deleguoti rajono savivaldybės tarybos sprendimu, tad ir atšaukti iš pareigų teisę turi tik taryba, priimdama naują sprendimą. Kodėl to nepadarė, politikui nesuprantama.

Apie tai, kad klausimas bus svarstomas VRK posėdyje, ir kad buvo atliekamas tyrimas, tarybos nariai nebuvo informuoti visai. Tyrimas įvykdytas už akių, o posėdis surengtas neįspėjus ir nesuteikus galimybės nei dalyvauti, nei pasiteisinti.

„Aš tikrai nesiekiau pažeisti įstatymo. Jeigu VRK būtų aiškiai nurodžiusi, kad turiu atsistatydinti iš nesuderinamų pareigų, taip ir būčiau padaręs. Tačiau, vietoje išaiškinimo, jie vykdė slaptą tyrimą“, – sakė V. Mikalajūnas.

Trūko išaiškinimo

Ukmergės rajono meras Rolandas Janickas atkreipė dėmesį, kad šioje situacijoje savivaldybių asociacija kreipėsi į VRK išaiškinimo dėl įstatymų nesuderinamumo. Atsakymas buvo gautas karantino metu, įsismarkavus COVID-19 pandemijai, kada, siekiant suvaldyti ekstremalią situaciją, pirmiausia buvo sprendžiami neatidėliotino svarbumo klausimai, susiję su žmonių saugumu bei sveikata. 

Pasak mero, kitiems klausimams spręsti terminas valstybės lygiu pratęstas dviem mėnesiams po karantino pabaigos paskelbimo. Meras sakė nesuprantąs, kodėl VRK taip forsavo, o apie rengiamą posėdį neinformavo, kol pati savivaldybė nepateikė užklausos. Informacija apie posėdį ir jau parengtą sprendimo projektą esą buvo gauta tik iš vakaro.

Apie posėdį sužinoję likus vos parai laiko iki jo, abu tarybos nariai suskubo pateikti prašymus atšaukti juos iš nesuderinamų pareigų. Jie taip pat susisiekė su komisija ir prašė klausimo svarstymą atidėti, suteikiant galimybę pasiaiškinti, tačiau tai nebuvo padaryta.

„Apmaudu, kad gyvenant teisinėje valstybėje, sprendimas buvo priimtas buldozerio principu. Pirmiausia turėtų būti tvarkoma įstatyminė bazė, kad teisės aktai neprieštarautų vieni kitiems, o tada reikalaujama atsakomybės. O tai, kad apie posėdį nebuvo informuojama, yra proceso pažeidimas“, – sakė meras.

Gali pakeisti kiti

Savivaldybių tarybose atsiradus laisvoms vietoms, savivaldybių tarybų nariais tampa kandidatų sąrašų, pagal kuriuos buvo išrinkti nebesantys tarybų nariai, pirmieji tarybų narių mandatų negavę kandidatai.

VRK jau paskelbė, kad jos sprendimu naujais savivaldybės tarybos nariais pripažinti Liucija Dzigienė (Visuomeninis rinkimų komitetas „Tavo Ukmergė“) ir Gintaras Plevokas (Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga).

Griežtai draudžiama "Ukmergės žinių" paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse be sutikimo. Gavus leidimą būtina įdėti aktyvią "Ukmergės žinių" nuorodą ir nurodyti kaip šaltinį.
Įvertinkite šį įrašą
(0 balsai)

Komentarai  

+8 # Ona 2020-07-30 12:10
„Apmaudu, kad gyvenant teisinėje valstybėje, sprendimas buvo priimtas buldozerio principu. Pirmiausia turėtų būti tvarkoma įstatyminė bazė, kad teisės aktai neprieštarautų vieni kitiems, o tada reikalaujama atsakomybės. O tai, kad apie posėdį nebuvo informuojama, yra proceso pažeidimas“, – sakė meras. VAU PASAKĖ ... O KĄ PADARĖ PATS? DARO ... kur "šiuklių" pinigai dingo?
Atsakyti | Atsakyti cituojant | Citata
+4 # ### 2020-07-30 15:38
kokio proceso pazeidimas?????!!!!!! Mere?
Atsakyti | Atsakyti cituojant | Citata
+3 # Gal 2020-07-30 16:24
baudziamojo .... ;-)
Atsakyti | Atsakyti cituojant | Citata
+8 # Sedziu 2020-07-30 16:54
O pas mus yra juk juridinis skyrius? Lyg ir...
Atsakyti | Atsakyti cituojant | Citata
+7 # Tai 2020-07-30 22:14
jeigu yra kambarys su langu ir durim, dar nereiškia, kad yra Jurydinis skyrius, netgi jeigu dar ir kėdės užimtos.
Atsakyti | Atsakyti cituojant | Citata
+2 # $ 2020-07-30 18:13
Mat "neinformavo" , o kai patis neinformuojat, tai nieko tokio... lazda du galus turi. Galės dabar patis po teismus tampitis 2 metus :P :P :P
Atsakyti | Atsakyti cituojant | Citata
0 # Geras 2020-07-30 21:56
Tikrai Ukmergė nieko neprarado :-)
Atsakyti | Atsakyti cituojant | Citata
+6 # Keista 2020-07-30 22:23
Jeigu juos delegavo taryba, tai ir atšaukti (pakeisti) turi Taryba!? O Tarybos pirmininkas šito kažkodėl neorganizavo (netraukė į darbotvarkę!). Įdomu, kodėl?
Atsakyti | Atsakyti cituojant | Citata
0 # Jo 2020-07-31 07:38
O patis jau ir skaityt nemoka? Loginio mastymo nera? Gal ir ir raides pamirso? "Truko isaiskinimo", o kaip vogt isaiskinimo nereikia. Gal jie savo priesaikos neskaite ... tegu nors laikas nuo laiko persiskaito ... berots ten yra" gerbti istatymus" ir dar seimo padejejas ... lauzo istatymus ...
Atsakyti | Atsakyti cituojant | Citata
+1 # Nu jo 2020-08-02 17:34
Cituojamas Keista:
Jeigu juos delegavo taryba, tai ir atšaukti (pakeisti) turi Taryba!? O Tarybos pirmininkas šito kažkodėl neorganizavo (netraukė į darbotvarkę!). Įdomu, kodėl?

Meras kam tai kerštauja! Savo galias rodo! Nu nu ...
Atsakyti | Atsakyti cituojant | Citata
+2 # FAKTAS 2020-07-31 09:23
Kandidatuoja į Seimą kombinatoriai-mafijozai..Patarimas rinkėjams - balsuokit tik už patikrintas partijas,kurios turi vidinį kontrolės mechanizmą.
Atsakyti | Atsakyti cituojant | Citata
+4 # Irgi faktas 2020-07-31 22:46
Konstitucijoje nenumatyta balsuoti už partijas, o tik už seimo narius!
Atsakyti | Atsakyti cituojant | Citata
0 # Jurgelaitis 2020-07-31 16:01
Viso labo apsiribojo bendro pobudzio pamastymais ir savo nepagristu isitikinimu, kad ju tikros ar tariamos teises yra auksciau istatymo ... ir kaip dabar jiems gintis!!!!
Atsakyti | Atsakyti cituojant | Citata

Pridėti komentarą

ukzinios.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, nesusijusius su tema, įstatymus pažeidžiančius, reklaminius, skatinančius smurtą komentarus. Už komentarus atsako juos parašę skaitytojai. Kurstant smurtą, rasinę, tautinę, religinę bei kitokio pobūdžio neapykantą ar kitaip pažeidžiant LR įstatymus, galite sulaukti atitinkamų tarnybų dėmesio.


Daugiau šioje kategorijoje:

Jonines

Kainoteka

Optima 13 Picerijos salės nuoma

Draugai

Ukmerges kulturos puslapiai

gpm 2011 n 135

Lietuvos valstybe

ukvm

vilkmerge

UKC logo 115x63

Apkeliauk

Tauragės laikraštis

KuoSkiriasi.lt

baidariu aukstaitija

Interneto dienraštis Bernardinai

Vilkmerge

lrytas

delfi

logo srtrf-300x170

Į viršų