Savivaldybė retins paramos gavėjų gretas

Autorius Ukmergės žinios

Įsi­ga­lio­ju­sios Pi­ni­gi­nės so­cia­li­nės pa­ra­mos ne­pa­si­tu­rin­tiems gy­ven­to­jams įsta­ty­mo pa­tai­sos su­tei­kia dau­giau tei­sių sa­vi­val­dy­bėms da­li­jant pa­ra­mą. Ti­ki­ma­si, kad dėl su­griež­tin­tos tvar­kos pa­ra­mos ga­vė­jų ma­žės.

07-12-1 straipsnio nuotr

 

Ge­di­mi­no Ne­mu­nai­čio nuotr. Pašalpų gavėjų laukia griežtesnė kontrolė.


 

Uk­mer­gės ra­jo­no sa­vi­val­dy­bės So­cia­li­nės pa­ra­mos sky­riaus ve­dė­ja Val­do­nė Gi­nai­tie­nė sa­ko, kad pa­tai­sos įga­li­na to­bu­lin­ti pi­ni­gi­nės so­cia­li­nės pa­ra­mos tei­ki­mo me­cha­niz­mą, už­kirs­ti ke­lią pik­tnau­džia­vi­mo pa­ra­ma ga­li­my­bėms. Nau­ją pi­ni­gi­nės so­cia­li­nės pa­ra­mos ne­pa­si­tu­rin­tiems gy­ven­to­jams tei­ki­mo tvar­ką jau pa­tvir­ti­no mū­sų ra­jo­no ta­ry­ba.

Pa­sak V. Gi­nai­tie­nės, gy­ven­to­jai da­bar ska­ti­na­mi ak­ty­viau ieš­ko­ti dar­bo. Nuo šiol vi­si as­me­nys, ku­rie ne­dir­bo il­giau nei me­tus ir įsi­dar­bi­no, pu­sę me­tų prie at­ly­gi­ni­mo gaus 50 pro­cen­tų bu­vu­sios pi­ni­gi­nės pa­ra­mos su­mos.

Dirb­ti žmo­nių ne­ska­ti­no ir ma­žai pa­šal­pą vir­ši­jan­tis dar­bo už­mo­kes­tis. Dėl to sa­vi­val­dy­bės tvar­kos ap­ra­še nu­ma­ty­tos pa­pil­do­mos prie­mo­nės.

To­kiais at­ve­jais, jei pi­ni­gi­nę pa­ra­mą gau­nan­tis as­muo įsi­dar­bi­na ir jo pa­ja­mos ne­vir­ši­ja 20 pro­cen­tų gau­tos pa­ra­mos dy­džio, ad­mi­nist­ra­ci­ja tu­rės tei­sę nu­spręs­ti, ar prie gau­na­mo at­ly­gio pa­lik­ti dar ir so­cia­li­nę pa­ra­mą. Ma­no­ma, kad dėl to vien iš pa­šal­pų gy­ve­nan­čių as­me­nų su­ma­žės – jiems bus nau­din­giau įsi­dar­bin­ti.

Tik po tri­jų mė­ne­sių

Pi­ni­gi­nė so­cia­li­nė pa­ra­ma nuo šiol ne­ski­ria­ma, jei pa­ra­mos ga­vė­jas iš­si­re­gist­ra­vo iš dar­bo bir­žos pats ar bu­vo iš­re­gist­ruo­tas. Įsi­re­gist­ra­vus pa­kar­to­ti­nai, pa­ra­mos pra­šy­ti jam bus leis­ta tik po tri­jų mė­ne­sių.

Tvar­ka pa­si­kei­tė ir gau­nan­tie­siems būs­to šil­dy­mo kom­pen­sa­ci­jas. Anks­čiau kom­pen­sa­ci­ja bu­vo mo­ka­ma tik tuo at­ve­ju, jei žmo­gus yra de­kla­ra­vęs gy­ve­na­mą­ją vie­tą būs­te, ku­ris įre­gist­ruo­tas kaip gy­ve­na­mo­sios pa­tal­pos.

Ta­čiau pa­si­tai­ko at­ve­jų, kai žmo­nės per­si­kraus­to gy­ven­ti kad ir į so­do na­me­lį. Nuo šiol sa­vi­val­dy­bės ad­mi­nist­ra­ci­ja tu­rės tei­sę spręs­ti, ar to­kia­me būs­te gy­ve­nan­čiam žmo­gui skir­ti būs­to šil­dy­mo kom­pen­sa­ci­jas.

Ten­den­ci­ja – ma­žin­ti

Po pri­im­tų pa­kei­ti­mų pi­ni­gi­nė pa­ra­ma ne­dir­ban­čiam as­me­niui bus mo­ka­ma 12 mė­ne­sių. Po to ji bus pro­por­cin­gai ma­ži­na­ma. Anks­čia­u pi­ni­gi­nę pa­ra­mą ne­dir­ban­tis as­muo ga­lė­jo gau­ti 36 mė­ne­sius ir tik vė­liau ji bu­vo pra­de­da­ma ma­žin­ti.

Ti­ki­ma­si, kad šios prie­mo­nės pa­ska­tins ieš­ko­ti dar­bo, da­ly­vau­ti ak­ty­vios dar­bo rin­kos po­li­ti­kos prie­mo­nė­se, vi­suo­me­nei nau­din­go­je veik­lo­je, o ne­si­ten­kin­ti il­ga­lai­ke so­cia­li­ne pa­ra­ma.

Si­tu­a­ci­ją ver­tins vie­to­je

Ne kar­tą sa­vi­val­dy­bės dar­buo­to­jams te­ko įsi­ti­kin­ti, jog pa­ra­mos pra­šo ir tie, ku­riems jos iš tik­rų­jų nė ne­rei­kė­tų. Iki šiol lan­ky­ta­si tik pas to­kius as­me­nis, apie ku­riuos bū­da­vo pra­ne­ša­ma gy­ven­to­jų skun­duo­se.

„Jei jie su­ge­ba au­to­mo­bi­lį už ke­lio­li­ka tūks­tan­čių nu­si­pirk­ti, „dva­rus“ įsi­gy­ti, tai tam­pa aiš­ku, kad tik­rai ne iš pa­ra­mos, o tu­ri pa­pil­do­mų lė­šų“, – sa­ko pa­šne­ko­vė. Pa­ra­mos ga­vi­mo me­tu ga­vus pa­pil­do­mų lė­šų, bū­ti­na pra­neš­ti apie tai So­cia­li­nės pa­ra­mos sky­riaus dar­buo­to­jams. Ta­čiau tik­rai ne vi­si pil­do šį rei­ka­la­vi­mą.

Nau­jo­je tvar­ko­je nu­ma­to­ma ne re­čiau kaip kar­tą per me­tus ap­si­lan­ky­ti pa­ra­mą gau­nan­čių­jų būs­tuo­se ir įver­tin­ti re­a­lią pa­dė­tį.

Per­duos sa­vi­val­dy­bėms

Pi­ni­gi­nė so­cia­li­nė pa­ra­ma mo­ka­ma iš vals­ty­bės biu­dže­to Spe­cia­lio­sios tiks­li­nės do­ta­ci­jos sa­vi­val­dy­bėms lė­šų.

Mū­sų ra­jo­ne, ku­ria­me gy­ve­na ma­žiau nei 40 000 gy­ven­to­jų, šiuo me­tu pa­ra­mą gau­ną apie 4000 žmo­nių. Per me­tus jiems iš­mo­ka­ma apie 10 mi­li­jo­nų li­tų.

Pas­ta­ruo­ju me­tu daž­nai kal­ba­ma, kad so­cia­li­nės pa­šal­pos tei­ki­mą tiks­lin­ga per­duo­ti sa­vi­val­dy­bių funk­ci­jai. Jau pa­aiš­kė­jo, kad tai bus pa­da­ry­ta nuo 2014 me­tų. Pa­ra­ma ne­pa­si­tu­rin­tiems as­me­nims bus ski­ria­ma iš sa­vi­val­dy­bės biu­dže­to.

Autorė: Li­gi­ta JUODVALKIENĖ

Dalintis
Parašykite komentarą

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *