Įsigaliojusios Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymo pataisos suteikia daugiau teisių savivaldybėms dalijant paramą. Tikimasi, kad dėl sugriežtintos tvarkos paramos gavėjų mažės.
Gedimino Nemunaičio nuotr. Pašalpų gavėjų laukia griežtesnė kontrolė.
Ukmergės rajono savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėja Valdonė Ginaitienė sako, kad pataisos įgalina tobulinti piniginės socialinės paramos teikimo mechanizmą, užkirsti kelią piktnaudžiavimo parama galimybėms. Naują piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams teikimo tvarką jau patvirtino mūsų rajono taryba.
Pasak V. Ginaitienės, gyventojai dabar skatinami aktyviau ieškoti darbo. Nuo šiol visi asmenys, kurie nedirbo ilgiau nei metus ir įsidarbino, pusę metų prie atlyginimo gaus 50 procentų buvusios piniginės paramos sumos.
Dirbti žmonių neskatino ir mažai pašalpą viršijantis darbo užmokestis. Dėl to savivaldybės tvarkos apraše numatytos papildomos priemonės.
Tokiais atvejais, jei piniginę paramą gaunantis asmuo įsidarbina ir jo pajamos neviršija 20 procentų gautos paramos dydžio, administracija turės teisę nuspręsti, ar prie gaunamo atlygio palikti dar ir socialinę paramą. Manoma, kad dėl to vien iš pašalpų gyvenančių asmenų sumažės – jiems bus naudingiau įsidarbinti.
Tik po trijų mėnesių
Piniginė socialinė parama nuo šiol neskiriama, jei paramos gavėjas išsiregistravo iš darbo biržos pats ar buvo išregistruotas. Įsiregistravus pakartotinai, paramos prašyti jam bus leista tik po trijų mėnesių.
Tvarka pasikeitė ir gaunantiesiems būsto šildymo kompensacijas. Anksčiau kompensacija buvo mokama tik tuo atveju, jei žmogus yra deklaravęs gyvenamąją vietą būste, kuris įregistruotas kaip gyvenamosios patalpos.
Tačiau pasitaiko atvejų, kai žmonės persikrausto gyventi kad ir į sodo namelį. Nuo šiol savivaldybės administracija turės teisę spręsti, ar tokiame būste gyvenančiam žmogui skirti būsto šildymo kompensacijas.
Tendencija – mažinti
Po priimtų pakeitimų piniginė parama nedirbančiam asmeniui bus mokama 12 mėnesių. Po to ji bus proporcingai mažinama. Anksčiau piniginę paramą nedirbantis asmuo galėjo gauti 36 mėnesius ir tik vėliau ji buvo pradedama mažinti.
Tikimasi, kad šios priemonės paskatins ieškoti darbo, dalyvauti aktyvios darbo rinkos politikos priemonėse, visuomenei naudingoje veikloje, o nesitenkinti ilgalaike socialine parama.
Situaciją vertins vietoje
Ne kartą savivaldybės darbuotojams teko įsitikinti, jog paramos prašo ir tie, kuriems jos iš tikrųjų nė nereikėtų. Iki šiol lankytasi tik pas tokius asmenis, apie kuriuos būdavo pranešama gyventojų skunduose.
„Jei jie sugeba automobilį už keliolika tūkstančių nusipirkti, „dvarus“ įsigyti, tai tampa aišku, kad tikrai ne iš paramos, o turi papildomų lėšų“, – sako pašnekovė. Paramos gavimo metu gavus papildomų lėšų, būtina pranešti apie tai Socialinės paramos skyriaus darbuotojams. Tačiau tikrai ne visi pildo šį reikalavimą.
Naujoje tvarkoje numatoma ne rečiau kaip kartą per metus apsilankyti paramą gaunančiųjų būstuose ir įvertinti realią padėtį.
Perduos savivaldybėms
Piniginė socialinė parama mokama iš valstybės biudžeto Specialiosios tikslinės dotacijos savivaldybėms lėšų.
Mūsų rajone, kuriame gyvena mažiau nei 40 000 gyventojų, šiuo metu paramą gauną apie 4000 žmonių. Per metus jiems išmokama apie 10 milijonų litų.
Pastaruoju metu dažnai kalbama, kad socialinės pašalpos teikimą tikslinga perduoti savivaldybių funkcijai. Jau paaiškėjo, kad tai bus padaryta nuo 2014 metų. Parama nepasiturintiems asmenims bus skiriama iš savivaldybės biudžeto.
Autorė: Ligita JUODVALKIENĖ