Ukmergės rajono policijos komisariatas įsigijo profesionalų triukšmo matuoklį, kuriuo galės išmatuoti transporto priemonių bei kitų įrenginių skleidžiamą triukšmą. Prietaisu naudotis apmokyti penki pareigūnai. Vasarą mieste planuojamos prevencinės priemonės, kurių metu bus matuojamas triukšmas.
Ukmergės rajono policijos komisariato Reagavimo skyriaus viršininkas Vladas Butkus papasakojo, kad keletą metų iš eilės atšilus orams gaunama daug skundų dėl motociklų ir mopedų keliamo triukšmo mieste, ypač parke „Mini Lietuva“, todėl ieškota galimybių pirkti triukšmo matuoklį.
Rajono savivaldybės administracijai skyrus lėšų, profesionalus triukšmomatis „Sinus tanggo plus“ įsigytas viešųjų pirkimų būdu. Įmonė, pardavusi prietaisą, apmokė juo dirbti Ukmergės policijos pareigūnus.
Pardavėjo ir įrenginio kainos V. Butkus neatskleidė. Internete skirtingos įmonės šio modelio triukšmomatį siūlo įsigyti, mokant nuo 2 200 iki kone 3 000 eurų.
Pasak V. Butkaus, tai – profesionalus triukšmomatis, skirtas transporto priemonių skleidžiamam triukšmui matuoti, bet, esant būtinybei, juo galima matuoti ir kitų įrenginių skleidžiamą triukšmą. Vis tik policija orientuojasi į transporto priemonių tikrinimą. Šiltuoju metų sezonu vakarais ir ypač naktimis vykdys prevencines priemones – tikrins ar motociklų, mopedų, automobilių skleidžiamas triukšmas neviršija nustatytos decibelų normos.
Kaip paaiškino pareigūnas, priklausomai nuo transporto priemonės modifikacijos ir variklio tūrio, kiekvienai transporto priemonei yra nustatyta leistina decibelų norma.
Ją viršijus, bauda taikoma pagal Administracinių nusižengimų kodekso 48 straipsnį. Ji siekia nuo 100 iki 600 eurų.
Lietuvoje triukšmo valdymo sritį reglamentuoja Triukšmo valdymo įstatymas bei kiti teisės aktai. Įmonių keliamą triukšmą įprastai matuoja aplinkosaugininkai, visuomenės sveikatos specialistai.
O triukšmo dėl per garsiai leidžiamos muzikos iš viso nereikia matuoti. Tai – viešosios tvarkos pažeidimas. Tokiu atveju taikoma bauda už „viešosios rimties trikdymą“ pagal Administracinių nusižengimų kodekso 488 straipsnį ir siekia: fiziniams asmenims nuo 80 iki 200 eurų, juridiniams asmenims – nuo 200 iki 300 eurų.
Viešosios tvarkos trikdymu laikoma šauksmai, švilpimas, garsus dainavimas arba grojimas muzikos instrumentais, kitokiais garsiniais aparatais ar kiti triukšmą keliantys veiksmai gatvėse, aikštėse, parkuose, paplūdimiuose, viešajame transporte ir kitose viešosiose vietose, o vakaro (nuo 19 val. iki 22 val.) ir nakties (nuo 22 val. iki 7 val.) metu – ir gyvenamosiose patalpose, įmonėse, įstaigose ar organizacijose, kai tai trikdo asmenų ramybę, poilsį ar darbą.
Pasak V. Butkaus, transporto priemonių keliamas triukšmas yra sezoninis, o skundų dėl viešosios tvarkos trikdymo gaunama ištisus metus. Vasarą privačios šventės, renginiai persikelia į atokesnes sodybas prie vandens telkinių, tad niekam netrukdo. Daugiausia skundžiamasi dėl per garsiai klausomos muzikos namuose.
Narbutą pirmiausia išmatuokite