Per metus rajone net trečdaliu padaugėjo smurtavimo artimoje aplinkoje atvejų. Ieškoma būdų, kaip užkirsti kelią opiai socialinei problemai.
Gedimino Nemunaičio nuotr.
Šiemet Ukmergės rajono policijos komisariate pradėta 140 ikiteisminių tyrimų dėl smurto artimoje aplinkoje. Pernai policija tyrė 105 smurtavimo įvykius.
Praeitą savaitę rajono policijos komisariate vyko seminaras, kuriame buvo išklausytos paskaitos, diskutuota apie būdus, galinčius užkirsti kelią šiam skaudžiam reiškiniui.
Kartais smurto neprisimena
Ukmergės rajono policijos komisariato viršininkas Rolandas Kiškis informavo, kad ikiteisminiai tyrimai pradėti 40 procentų visų iškvietimų dėl smurto.
Kai nėra įrodymų, liudininkų arba auka susitaiko su smurtautoju ir atsiima pareiškimą, tyrimas nepradedamas.
Pareigūnas neslepia, kad dažnai problemiška būna ir pirminė apklausa – tiek smurtautojas, tiek auka neretai būna girti ir nėra galimybės juos apklausti. Išsiblaivę jie jau kalba kitaip – smurtą neigia arba neprisimena.
Mieste ir kaime – vienoda padėtis
Kriminalinės policijos skyriaus viršininkė Inga Malinauskienė sakė, kad smurtas šeimoje – viso rajono problema: atvejai, kuriuos tiria policija, lygiai pasiskirstę tarp miesto ir kaimo.
Iš kaimų daugiausia įvykių registruota Taujėnų seniūnijoje – 13. Po 12 – Deltuvos bei Siesikų seniūnijose. Mažiausiai peštukų Žemaitkiemyje – čia užregistruotas 1 atvejis.
Prieš dvejus metus Vyriausybės priimtas Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymas, įpareigojantis ranką prieš šeimos narius pakėlusius asmenis atskirti nuo jų aukų.
Rajono policijos komisariato viršininko pavaduotojas Aidas Dutkus sako, kad yra galimybė apgyvendinti smurtautojus, neturinčius kur apsigyventi iki bylos nagrinėjimo pabaigos, – yra įrengtos patalpos Vytauto gatvėje, neįgaliųjų bendrabutyje. Tačiau jomis pasinaudota nebuvo, nes tokių pageidavimų nesulaukta.
Kaimo seniūnai teigia, kad iškilus poreikiui, ieškoma galimybės apgyvendinti smurtautoją arba auką socialiniame būste.
Siūlo aptarimus seniūnijose
Smurtas artimoje aplinkoje – tai problema, kurią sprendžiant būtinas įvairių institucijų bendradarbiavimas ir keitimasis informacija.
R. Kiškis pasiūlė, kad kartą per savaitę kiekvienoje seniūnijoje šias problemas aptartų policijos įgaliotinis, seniūnas, socialinis darbuotojas. Taip kiekvieną smurto atvejį būtų galima gvildenti kompleksiškai.
VšĮ „Moters pagalba moteriai“ direktorė Ernesta Butkuvienė supažindino su Pagalbos centro veikla. Moterims, kurios dėl patiriamo smurto kreipiasi į centrą, suteikiama psichologinė bei teisinė pagalba.
Ragino kreiptis pagalbos
Psichologė Aušrinė Krikščionaitienė pažymėjo, jog smurto formos dažnai susipina – mat fizinį dažnai lydi ir psichologinis, ir seksualinis smurtas.
Į centro darbuotojus, aptarnaujančius 6 rajonus, šiemet kreipėsi 212 nuo smurtaujančių vyrų kenčiančių moterų. Sulaukta 42 skambučių iš Ukmergės. O, pavyzdžiui, iš Raseinių sulaukta 67, Kėdainių – 44 pagalbos šauksmai.
Tuo tarpu kaišiadorietės į centrą kreipėsi vos 9 kartus.
Patiriančios fizinę, psichologinę ar seksualinę prievartą moterys gali kreiptis tel. 8 800 66366 arba el. paštu pagalba@moterims.lt.
Autorė: Ligita JUODVALKIENĖ
Ligitos Juodvalkienės nuotr.