Supirks brangiau

Supirks brangiau /

Šiųmetį obuolių derlių sodininkai vadina vidutiniu. Vertindami Lenkijos, kurioje obuolių užderėjo mažiau, situaciją, augintojai tikisi, kad kaimynai pirks daugiau lietuviškų obuolių. Tuo tarpu iš krituolių derliaus užsidirbantys sodininkai džiaugiasi, kad šiemet šis uždarbis bus didesnis nei pernykštis.

Obuolius skinti šią savaitę pradėjo UAB „Dembavos medelynas“. Įmonei priklausantys sodai užima 70 hektarų plotą.

Bendrovės direktorius Gytis Kuliešius mano, jog derlius šiemet jų soduose neturėtų būti prastesnis kaip praeitais metais. „Pernai priskynėme apie 1000 tonų. Kadangi dar tik pora dienų kaip skiname, sunku prognozuoti, kiek jų bus“, – sako jis. 

Anot G. Kuliešiaus, obuolių derlius nevėluoja. „Galvojom, kad kaip viskas šiemet vėluoja kokia savaite ar dviem, gali ir obuoliai vėliau prinokti.

Bet pakankamas drėgmės kiekis, šiluma leido pasivyti ir skinam panašiu metu. Pradėjom nuo „Auksio“. Ši veislė užderėjo gerai“, – teigia jis.

Vaisiai užaugo mažesni

AB „Ažuožerių sodai“ pirmuosius obuolius skinti pradės šią savaitę. Įmonės vadovas Jonas Janišius sako, kad šiemet gamtos kalendorius vėluoja. Pakoregavo jis ir obuolių sunokimą. Mat paprastai „Auksį“ pradėdavę skinti savaitę anksčiau.

J. Janišius įsitikinęs, jog obuolių priskins mažiau kaip pernai.

Pavasarinės šalnos į „Ažuožerių sodus“ nebuvo įsisukusios, tačiau vasaros ypatumai juose atsispindi. Nors atrodo, kad desertinių obuolių bus priskintas ne mažesnis kiekis kaip pernai, jie šiek tiek mažesni.

J. Janišius prognozuoja, kad obuolių kainos šiemet turėtų lenkti pernykštes kokių 10–20 centų. Mat pernai „buvo tragedija“. Mena, kad pačioje skynimo pradžioje tik 25 centus už desertinius obuolius gavo.

„Obuolių nepritrūksim Lietuvoje. Tik kad jų kaina nuo pat euro įvedimo nekyla. Kai kita produkcija brango, obuolys, atvirkščiai, tik pigo“, – svarsto pašnekovas.  

Supirkėjų laukia iššūkis

„MV Group Production“ AB „Anykščių vyno“ gamyklos gamybos direktorius Justinas Kanopa įžiūri kitą supirkėjų laukiantį iššūkį. „Kiek teko apsižiūrėti, obuolių Lietuvoje yra. Bet, galima sakyti, nestandartiniai metai – Lenkijoje situacija prasta ir dėl to gali tekti brangiau supirkinėti. Mat lenkai perka iš Lietuvos ir užkelia kainas“, – apie supirkėjams nenaudingus niuansus kalba vadovas.

Pernai įmonė supirko apie 22 tūkst. tonų obuolių. Vadovas pabrėžia, kad toks perdirbimo kiekis įmonei didelis: „Šiemet žiūrėsime, supirksime pagal galimybes. Stengsimės tiek pat supirkti, o gal ir daugiau pavyks. Pernai pagamintą koncentratą realizavome visą.“

Gamybos tempai, anot J. Kanopos, turėtų būti spartesni dėl šiemet atliktos renovacijos. „Sutvarkėm įvairius gamybos mazgus, patobulinom perdirbimo įrangą. Kai bus mažiau problemų, vaisių daugiau supirkti galėsime, eilės prie gamyklos, tikiuosi, nebus didelės“, – sako jis.

Pasiteiravus apie supirkimo kainą, direktorius prisipažino nenorįs išduoti įmonės komercinių paslapčių.

Kritikuoja ažiotažą

„Prastesni metai nei pernai, bet katastrofos nematau. Tikrai nereikia bijoti, kad perdirbėjai ar valgytojai liks be obuolių. Dar ir nesunaudosim visų“, – savo nuomonę išsako UAB „Vaiskona“ direktorius Rolandas Sirtautas.

Jis įsitikinęs, kad besiskundžiantieji labai prastu obuolių derliumi kelia bereikalingą ažiotažą. „Kažkaip mūsų sodininkai pradėjo imti pavyzdį iš kaimynų lenkų, kurie mėgsta tai daryti. Tačiau Europos Sąjungos statistikos tarnybos duomenys rodo visai ką kitą. Vidutiniškai Europoje obuolių derlius gal tik kokiu procentu ar dviem mažesnis“, – ramina R. Sirtautas.

Įmonė obuolius iš sodininkų bei supirkėjų jau priima. Šiuo metu supirkimo kaina svyruoja apie 8–10 centų. Pasak vadovo, obuolių supirkimo kaina dvigubai lenkia pernykštę.

Padėtis nevienoda

Sulčių spaudyklų tinklo „Savos sultys“ direktorius Laimonas Lopata, situaciją šalies soduose įvertinęs dešimtbalės sistemos principu, pagal vidutinį obuolių kiekį duoda 6–7 balus. Tačiau pastebi, jog ne visuose regionuose padėtis vienoda.

Teigia, kad tuščiausi sodai pietinėje šalies dalyje. „Arčiau Lenkijos mažiau obuolių. Labai liūdna padėtis aplink Marijampolę. Ne kažin kiek ir apie Vilnių, Kauną. Rokiškyje, Panevėžyje vasarinių veislių gal ir nėra daug, bet vėlyvesnių yra. Klaipėdos krašte, Žemaitijoje tikrai yra“, – sakė direktorius.

Tinklo „Savos sultys“ spaudykla yra ir Ukmergėje, taigi spaudėjai žvalgėsi, kokia padėtis soduose mūsų rajone. „Kad labai daug būtų, tai tikrai negali pasakyti. Yra ir gausiai užderėjusių sodų, bet yra ir visai tuščių. Kažkaip tarpais. Gal apšalo pavasarį, gal dėl kitų priežasčių“, – svarsto pašnekovas.

Daro išvadas, jog šiemet obuolių sezonas apie porą savaičių vėlyvesnis. Šiemet sulaukiama dar nedaug skambučių, taigi ir sulčių spaudimo sezoną teko nukelti. Jis prasidėjo rugsėjo 2 dieną. Pernai paslaugą teikti pradėjo nuo rugpjūčio 21 dienos.

Brangiau nei pernai

Nedidelių sodų augintojams aktualiausia tema rudenį – krituolių derliaus supirkimo kaina.

Ukmergėje obuolius ne pirmą sezoną superkantis Saulius pasakojo, kad šiemet per kelias savaites nuo supirkimo pradžios krituolių kaina jau padidėjo vienu centu. Sezoną pradėjo su šešiais centais už kilogramą, o dabar siūlo 7 centų kainą. Pernai tokiu metu obuoliai buvo superkami po 4 centus už kilogramą.

Apie obuolių supirkimą laikraštyje „Ukmergė“ besiskelbiantis vyras pasakojo, kad skambučių nuo praėjusios savaitės vidurio jau nemažai sulaukiantis. Vieni sodininkai krato rudenines obelis, kam labai reikia pinigėlių ar tiesiog nenori atidėlioti – purto jau ir žiemines. Kiti tik apkrato, kad obelų šakos nelūžtų.

Vyras pasakojo obuolius superkantis didelės talpos sunkvežimiu, tad dėl maišo ar dviejų neatvyktų, tačiau su turinčiais keturis ar penkis maišus jau tariasi. Turintiems didelių krituolių siūlomi kelias tonas talpinantys didmaišiai.

TAGGED:
Dalintis

Nuotraukų galerija:

Parašykite komentarą

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *