Rajono kultūros įstaigos ir organizacijos jau ruošiasi tradiciniam renginiui, kurio metu apdovanojami geriausieji – kultūros darbuotojas, kūrybinis projektas ir mecenatas. Tačiau šventė šiemet bus nauju pavadinimu – ne Kultūros, o Pasaulinė meno diena.
Balandžio 15-ąją minima Kultūros diena pervadinta Meno diena ne tik mūsų rajone, bet ir visoje Lietuvoje – tokį sprendimą pernai rudenį priėmė Seimas.
Rajono savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjo pavaduotoja Lolita Gerulskienė informavo, kad šventė šiemet atiduota į kultūros centro rankas, nes įstaiga mini 80-ąją veiklos sukaktį. Kaip ir kasmet, šiemet bus išrinkti 2024 metų geriausias kūrybinis projektas, geriausias kultūros darbuotojas ir kultūros mecenatas, kurie šventės metu gaus apdovanojimus.
Visuomenė gali siūlyti kandidatus geriausio kūrybinio projekto rajone nominacijai. Nominantus vertins Ukmergės kultūros taryba, o atrinktų šios ir kitų kategorijų (geriausio darbuotojo bei kultūros mecenato) laureatų kandidatūras turės patvirtinti rajono savivaldybės taryba.
Šių metų naujovė – be jau minėtų apdovanojimų, kiekviena Ukmergės kultūros įstaiga – kultūros centras, kraštotyros muziejus ir Vlado Šlaito viešoji biblioteka – pasiūlys dar po tris savo filialų ar skyrių specialistus, kurie bus apdovanoti papildomais prizais. Jie nėra įtraukti į nominacijų aprašą, juos įstaigos teikia savo iniciatyva, o prizus steigia Savivaldybės administracija.
Ukmergės kultūros centro direktorė Rasa Graužinienė sakė, kad pirmą kartą šventės organizavimas visiškai perduotas konkrečiai įstaigai. Iki šiol renginį organizuodavo Švietimo, kultūros ir sporto skyrius, o įstaigos būdavo tik vykdytojai. „Kadangi metai sutampa su mūsų veiklos jubiliejumi, norime atskleisti save, savo istoriją, privalumus, parodyti savo kolektyvus“, – kalbėjo direktorė. Tad šventė į tai ir bus orientuota.
Ji prasidės lauke, kur grindinyje bus atidengta atminimo lenta, žyminti jog 1945 metais čia duris pravėrė kultūros renginių įstaiga.
„Renginyje tradiciškai viskas suksis apie nominacijas ir laureatus. Jiems bus skirtas pagrindinis dėmesys“, – sakė R. Graužinienė.
Geriausias metų kultūros darbuotojas išrenkamas už pasiekimus, reikšmingus darbus kultūros srityje. Jam skiriama savivaldybės įsteigta premija.
Metų kultūros mecenatu skelbiama svariausią indėlį į kultūrą įnešusi bendrovė. Mecenatui dovanojamas meno kūrinys.
Sėkmingiausio kūrybinio projekto nominacija suteikiama už dailės, teatro, šokio, literatūros, kino ir kitose kūrybinėse srityse pasiektą išskirtinį rezultatą ar sukurtą meno kūrinį. Geriausio projekto kūrėjui skiriama premija ir įteikiama skulptoriaus H. Orakausko skulptūrėlės „Sveikinu“ replika.
Nominacijas šiemet įteikti pakviestos jaunos, bet jau pripažintos žvaigždės, savo pirmuosius žingsnius kažkada žengusios ir Ukmergės kultūros centro scenoje. Tai – Raminta Naujanytė-Bjelle, Pijus Opera (Vasiliauskas), Odi & Haris (Odilija Murauskaitė ir Haroldas Liumparas). Koncertuos geriausi kultūros centro kolektyvai.
Iš vaizdo įrašų archyvo, kurį nuo 1974 metų kūrė Kęstutis Zabiela, atrinkus unikalią medžiagą kultūros centro fojė žiūrovai galės mėgautis įdomiausių kultūros centro akimirkų koliažu. Tai bus fragmentai iš renginių, švenčių, spektaklių.
Organizatoriai rodys trumpą filmą, pristatantį kultūros centrą.
„Mūsų siekiamybė yra, kad atėję žmonės atsipalaiduotų, pailsėtų nuo darbų, kad būtų linksma“, – apibendrindama būsimą renginį teigė direktorė.
Primename, kad pasiūlymus dėl geriausio 2024 metų projekto galima teikti iki kovo 5 d., dokumentus siunčiant Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vyr. specialistei Eglei Butkutei el. p. [email protected]. Informacija teikiama telefonais (0 340) 48193, 0 628 07759.
*****
2006 m. Seimas buvo priėmęs įstatymą, kuriuo balandžio 15-oji, kaip atmintina, buvo įteisinta Kultūros diena.
Tądien 1935 metais JAV ir dar dvidešimt šalių pasirašė vadinamą Rericho Paktą – sutartį dėl kultūros vertybių (meno ir mokslo įstaigų ir istorinių paminklų) apsaugos karo ir taikos metu. Ši sutartis buvo pirmas tarptautinis susitarimas, skirtas kultūrinėms vertybėms saugoti, o diena buvo paskelbta Pasaulio kultūros diena.
Rusija buvo viena pasaulinės Kultūros dienos iniciatorių, vėliau pavertusi šią datą savo propagandos dalimi. Rericho pakto esmė, kad karo metu yra saugomi paminklai, nebombarduojamos šventovės, muziejai, mokslo įstaigos. Bet Rusijai užpuolus Ukrainą Donbaso separatistai taikos vėliavą paskelbė savo ženklu. Tradiciškai per Kultūros dieną kelta vėliava, buvo iškelta ir Donecko karo zonoje.
Dėl sąsajų su Rusija ir prieštaringai vertinamos taikos vėliavos (trys taškai apskritime), pernai nuspręsta pakeisti pavadinimą. Nutarta, kad taikos vėliava yra diskredituota ir nebegali būti laikoma kultūros simboliu.
Seimo sprendimu balandžio 15-oji paskelbta Pasauline meno diena. Būtent tokiu pavadinimu į minimų dienų sąrašą yra įtraukusi ir UNESCO.
UNESCO balandžio 15-ąją Pasauline meno diena paskelbė pagerbdama Renesanso genijaus Leonardo da Vinci atminimą. Italų dailininkas, architektas, poetas gimė 1452 m. balandžio 15 d.
Lietuvoje Kultūros diena nuo šiol minima rugsėjo 22 d. Tai – lietuvių genijaus M. K. Čiurlionio gimimo diena, tad datos perkėlimu parodoma pagarba šiai asmenybei. O šiemet minimi ir M. K. Čiurlionio metai.