Toliūnų senieji gyventojai nerimauja dėl naujakurių planų

Toliūnų senieji gyventojai nerimauja dėl naujakurių planų / Vasarą aktyvus gyvenimas vyksta prie vandens telkinių. Redakcijos archyvo nuotr.

Siesikų seniūnijos Toliūnų kaimo gyventojai kelia klausimą dėl  vykdomo projekto „Arčiau gamtos“, kurį įgyvendinant teritorija prie Siesikų ežero buvo privatizuota, joje įrengiamas namelių kompleksas, o bendruomenė nuogąstauja, kad priėjimas prie ežero bus apribotas.

Toliūnų gyventojai komplekso naudos nei kaimui, nei seniūnijai neįžvelgia. Priešingai – sako, kad nuolat kyla konfliktai su projekto vykdytojais „dėl jų nuostatos apriboti lankytojams privažiavimą prie ežero ir siekio užvaldyti pakrantę“.

Vieno gyventojo teigimu, komplekso šeimininkai esą nepatenkinti atvažiuojančiais žvejais, pyksta dėl vietinių anksti ryte pjaunamos žolės. Sako, kad statybos vykdomos, nepaisant vietos bendruomenės – technika važiuoja per pievas ir jas gadina, pavasarį ilgą laiką ant kelio laikyta išpilta žvyro krūva buvo užtvėrusi pravažiavimą. O projekto užsakovai neva pasiteisina, kad tas problemas sukelia ne jie, bet darbus vykdančios įmonės.  

Ukmergės rajono meras Darius Varnas dar per rinkimus komentuodamas situaciją sakė, kad tai yra privatus sklypas, savivaldybė uždrausti statybos neturėjo teisės. Tačiau komplekso šeimininkai neturi teisės uždrausti privažiavimo prie ežero. Įrengtas kelias, D. Varno duomenimis, yra viešas ir privataus sklypo nekerta. Projekto vykdytojai įsirengė atskirą įvažiavimą į sklypą. Meras įvardija projekto ekonominę naudą – atvykstantys ilsėtis žmonės apsiperka vietos parduotuvėse, lėšos lieka Ukmergės rajone.

Tarpininku tarp vietos bendruomenės ir projekto užsakovų bei rangovų įpareigota būti seniūnija. Apie problemas bendruomenė turi informuoti seniūniją, kurios pareiga rasti kaltininkus ir išsireikalauti atitaisymo. Siesikų seniūnijos seniūnė Rūta Žižienė, pasiteiravus, ar problemų kyla visai bendruomenei, ar tik pavieniams asmenims, sakė, kad tiek gyventojai, tiek projekto vykdytojai pradžioje vieni į kitus žiūri labai atsargiai, nepasitikėdami, tačiau mano, kad ir vieni, ir kiti apsipras.

Paplūdimys ir kelias yra viešas, seniūnija prižiūri jų infrastruktūrą – tvarko paplūdimio teritoriją, greideriuoja kelią, tad esą niekas negali uždrausti jais naudotis.

Tiesa, į seniūnija skambinęs žvejys informavo, kad, jam beplaukiojant valtimi, komplekso namelio gyventoja paprašė neužstoti vaizdo…

Seniūnė priminė, kad Siesikų ežere įrengta valčių nuleidimo vieta. Norintieji pasiplaukioti gali ja naudotis. Komplekso namelių gyventojams ir vietiniams gyventojams ar ežero lankytojams teks sutarti. „Turės priprasti vieni prie kitų ir rasti kompromisus“, – sakė R. Žižienė.

Jos duomenimis, komplekse jau pastatyti 23 namukai, iš jų – penki visiškai įrengti, dar du baigiami įrengti. Namukai išsidėstę nuo pagrindinio kelio paplūdimio link, tačiau jo nesiekia, nes yra ežero pakrantės apsaugos zona. „Kompleksas yra prieš gyvenvietę, iki jo – pora vietinių sodybų“, – pasakojo R. Žižienė. Komplekse nuolatinių gyventojų nėra. Juos įsigiję asmenys savo gyvenamąją vietą yra deklaravę kitur, o čia atvažiuoja tik savaitgaliais ir vasaroti. Pačiuose Toliūnuose gyvenamąją vietą yra deklaravę 26 asmenys. Kiti taip pat atvyksta vasaroti ar pabūti savaitgaliais į paveldėtas tėvų, senelių ar savo įsigytas sodybas.

Dėl žvyro, pasak seniūnės, jei ant viešo kelio ir buvo išpilta krūva žvyro, skirto sutvarkyti pravažiavimus komplekso teritorijoje, tai ne ilgiau nei pusdieniui. Taip galėjo nutikti, jei žvyrą atvežusi technika negalėjo įsukti į į kompleksą vedantį keliuką.

Dėl žolės pjovimo seniūnė tik pasidžiaugė, kad tiek vietiniai gyventojai, tiek vasarotojai tvarko savo teritorijas. Ji priminė, kad yra nustatytas laikas, nuo kada iki kada gali būti triukšmaujama. Savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymas „Dėl renginių trukmės ir statybos darbų laiko nustatymo“ nurodo, kad „statybos ir remonto darbai gyvenamosiose patalpose ir gyvenamosiose teritorijose leidžiami vykdyti nuo 7 val. iki 19 val. darbo dienomis ir nuo 10 val. iki 18 val. poilsio ir švenčių dienomis“.

Savivaldybės tarybos patvirtintos Triukšmo prevencijos Ukmergės rajono viešosiose vietose taisyklės numato, kad gyvenamųjų namų kvartaluose triukšmingas transporto priemones ir mechanizmus draudžiama naudoti (išskyrus gaisrų, stichinių nelaimių ir avarijų likvidavimo atvejais) darbo dienomis nuo 21 val. iki 8 val., šeštadieniais ryte iki 10 val. ir nuo 18 val., sekmadieniais ir švenčių dienomis.

„Kas nori, tas piktumų randa visą laiką“, – konstatavo R. Žižienė.

UAB „Pagaliau poilsis“, vykdančios projektą „Arčiau gamtos“, direktorius Tadas Taučikas sakė, kad nuo pat projekto vystymo pradžios buvo atviri su visais kaimynais bei kitais besidominčiais Toliūnų kaimo gyventojais ir dalijosi kvartalo vizija. Rajono savivaldybė padėjo surengti viešą projekto pristatymą, kuriame dalyvaujant savivaldybės merui, administracijos direktoriui ir kitiems skyrių vadovams bei atsakingiems asmenims buvo atsakyta į visus Toliūnų kaimo gyventojams rūpimus klausimus.

„Apgailestaujame, kad statybų metu kaimo gyventojai galėjo patirti nepatogumų, kai tiesiant vidinius kvartalo kelius ir inžinerinius tinklus bei atnaujinant Siesikų seniūnijai priklausantį kelią link ežero buvo išverstas ir dar neišlygintas žvyras, bet kartu buvo sudaryta galimybė pasiekti ežerą ką tik nutiestu vidiniu kvartalo keliu. Šių darbų metu statybinė technika taip pat galėjo užvažiuoti ir ant šalia kelio esančios pievos, o labiau pastebima intervencija buvo, kai ESO tiesė naują elektros kabelį ir po to atnaujino melioracijos rinktuvą. Visi šie darbai vyko praeitais metais, o po jų tiek mes, tiek, mūsų turimomis žiniomis, ESO sutvarkė darbų metu naudotą teritoriją“, – teigė direktorius.

Tikina dar pernai pastebėjęs, kad poilsio namelių pirkėjai bendrauja su kaimo gyventojais ir eina vieni pas kitus į svečius. Girdėjo ir besidžiaugiančių kaimo gyventojų, kad poilsio namelių savininkai mielai įsigyja vištų kiaušinių ar vieną kitą sodo bei daržo gėrybę.

„Žinoma, gali pasitaikyti ir kažkokių nesusipratimų. Deja, bet negalime atsakyti už pačius namelių pirkėjus. Mes tik galime numanyti, kad poilsio namelių savininkai, kurių dauguma yra jaunos šeimos iš didmiesčių, atvažiavę nori pailsėti nuo miesto triukšmo ir pasigėrėti nuostabiais gamtos vaizdais. Nuoširdžiai tikime, kad, laikantis teisės aktuose nurodytų reikalavimų dėl triukšmo valdymo ir prevencijos bei automobilių statymo ežerų pakrantėse, nameliuose poilsiaujantys žmonės draugiškai sutars ir su žolę pjaunančiais kaimynais, ir su atvažiuojančiais žvejais“, – kalbėjo T. Taučikas.

Paaiškino, kad poilsio namelių kvartalo teritorija nesiriboja su ežeru, todėl aptvėrus kvartalą tvora tai visiškai neturės jokios įtakos priėjimui prie ežero. O gavus iš savivaldybės leidimą, pažadėjo viešajame paplūdimyje įrengti naują lieptelį. „Tikimės, kad paplūdimys taps naujų pažinčių ir draugiškų susitikimų vieta, Toliūnų kaimas gražės, o aktyvi jo bendruomenė įgyvendins daug prasmingų idėjų“, – sakė T. Taučikas.

Dalintis

Nuotraukų galerija:

Parašykite komentarą

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *