UAB „Ukmergės šiluma“ investuoja į žaliąją energetiką

UAB „Ukmergės šiluma“ investuoja į žaliąją energetiką / Rūpindamasi žaliosios energetikos projektų įgyvendinimu UAB „Ukmergės šiluma“ ant pagrindinės miesto katilinės pastato stogo įrengė 99

Ukmergės rajono savivaldybės valdoma UAB „Ukmergės šiluma“, tiekianti šilumą ir karštą vandenį miesto ir rajono gyventojams, įstaigoms bei įmonėms, ypatingą dėmesį skiria aplinkos apsaugai, siekia, kad savo veikla darytų kuo mažesnį poveikį aplinkai. Strateginis bendrovės tikslas – užtikrinti švaresnę, žalesnę, netaršią šilumos ir karšto vandens gamybą.

Naudojama ekologiška „žalioji“ elektra

Laikmetis diktuoja pokyčius šilumos ir elektros energetikos srityse, todėl įmonė investuoja į atsinaujinančių išteklių panaudojimą: UAB „Ukmergės šiluma“ pasirašė sutartį su UAB „Enefit“ dėl elektros energijos, pagamintos iš atsinaujinančių energijos išteklių, pirkimo ir nuo 2022 m. liepos mėnesio šilumos gamybos ir tiekimo procesuose naudoja tik „žaliąją“ elektros energiją. Tai leido įmonei per ne visus metus sutaupyti 125 tonas CO2 emisijų.

Šis kiekis savo ekologiniu efektu prilygsta 4 318 pasodintų medžių arba 188 kelionėms automobiliu iš Vilniaus į Lisaboną – maždaug tokį CO2 pėdsaką palieka automobilis, įveikdamas 722 000 kilometrų atstumą.

Rūpindamasi žaliosios energetikos projektų įgyvendinimu UAB „Ukmergės šiluma“ ant pagrindinės miesto katilinės pastato stogo įrengė 99,63 kW saulės elektrinę. Šiuo metu darbai yra baigti ir pastato stogas jau nuklotas saulės moduliais. Projekto darbų vertė – 67 tūkst. eurų. Šios saulės elektrinės visa pagaminta elektros energija yra naudojama technologiniams įmonės poreikiams, taupomos lėšos elektros energijai įsigyti. Įgyvendinus šį projektą metinis šiltnamio efektą sukeliančių CO2 dujų kiekis sumažintas 41 tona.

Kaip numatyta įmonės planuose 2024–2025 metams, ant bendrovės katilinių stogų bus įrengtos dar dvi iki 100 kW galios saulės fotovoltinės elektrinės. Elektros energija bus naudojama savo reikmėms, o ekologinis efektas – CO2 emisijų sutaupymai – sudarys apie 63 tonas per metus.

Dujas pakeis biokuras ir šilumos siurbliai

Vedina tvarumo tikslų UAB „Ukmergės šiluma“ šiemet pradeda atskirų šilumos tinklo zonų sujungimą. Šiuo metu vienoje katilinėje, kurios galia 1 MW, šiluma gaminama naudojant tik gamtines dujas. Siekiant mažinti gamtinių dujų vartojimą ir didinti sunaudojamo biokuro dalį šilumos gamybai, bus apjungiamos dvi zonos ir visa šilumos energija bus tiekiama iš katilinės, kurioje naudojamas biokuras. Tokiu būdu bendrovė padidins šilumos gamybą iš atsinaujinančių energetikos išteklių, bus atsisakoma brangaus iškastinio kuro – gamtinių dujų, o bendrovės CO2 metinės emisijos sumažės dar maždaug 443 tonomis.

Gauta Europos Sąjungos parama dar vienam UAB „Ukmergės šiluma“ projektui „Atsinaujinančios energijos išteklius naudojančių elektros ir šilumos gamybos įrenginių įdiegimui Šventupės gyvenvietės katilinėje“. Šiame bendrovės padalinyje bus įrengta saulės fotovoltinė elektrinė ir du šilumos siurbliai oras-vanduo, naudosiantys būtent šioje saulės elektrinėje pagamintą elektros energiją. Šilumos siurblių technologijos leis atsisakyti gamtinių dujų vartojimo karšto vandens gamybai ne šildymo sezono metu, o objekte įrengta saulės elektrinė generuos žaliąją elektros energiją.  Skaičiuojama, jog šis gamybos patobulinimas leis bendrovei kasmet į aplinką išmesti maždaug 75,5 tonos mažiau CO2.

Ukmergės miesto centrinės dalies ir pramonės kvartalui aprūpinti tvaresne šilumos energija energetikai atlieka studiją, kurioje analizuojamas 3 MW galios gamtinių dujų katilo pakeitimas pramoniniu šilumos siurbliu oras-vanduo. Preliminariai vertinama, kad įrengus kompresorinį šilumos siurblį gamtinių dujų vartojimas sumažėtų apie 11 800 MWh per metus, o tai leistų sutaupyti ypač didelį kiekį – 2 360 tonų – CO2 emisijų.

Stato saulės elektrinę miestui

Matydama atsinaujinančios energijos perspektyvą UAB „Ukmergės šiluma“ plečia savo veiklą ir pradeda naują įmonės veiklos etapą elektros energijos gamybos srityje. Rajono savivaldybės pavedimu bendrovės stato ir įsipareigojo 25-erius metus eksploatuoti 3,6 MW galios saulės fotovoltinę elektrinę.

Naujas kartu su partneriu UAB „Ignitis“ statomas saulės elektrinių parkas Ukmergėje iškils 8 ha žemės sklype. Numatyta, kad saulės parkas pagamins daugiau kaip 3,7 mln. kWh elektros energijos per metus. Ši energija bus tiekiama 35-ioms Ukmergės rajono savivaldybės įstaigoms (vaikų darželiams, mokykloms, savivaldybės administraciniams pastatams, ligoninei) bei savivaldybėje esančioms 12-ai seniūnijų. Numatoma, kad saulės parkas patenkins apie 90 proc. Ukmergės savivaldybės elektros energijos poreikių. Projektą tikimąsi pabaigti 2023 metų rudenį.

Ukmergės rajono savivaldybė, kartu su jos valdoma įmone UAB „Ukmergės šiluma“, viena pirmųjų Lietuvoje ryžosi šiam sudėtingam, bet kartu ir duodančiam didelę naudą projektui. Projektas vykdomas su Europos Sąjungos finansine parama, jo vertė – apie 4 mln. eurų, ir be ekonominio efekto – pigios elektros Ukmergės  miestui – bus sutaupoma 1 458,83 tonos CO2 per metus.

Dėl masto ekonomijos jau dabar atsinaujinanti energija tampa būtinu sprendimu ne tik aplinkos tausojimui, bet ir ekonomikai viso pasaulio mastu. Įgyvendinusi vykdomus ir suplanuotus projektus UAB „Ukmergės šiluma“ 4 566 tonomis per metus sumažins aplinkos taršą. Bet tvari visuomenės ateitis neįmanoma be kiekvieno iš mūsų indėlio. Todėl UAB „Ukmergės šiluma“ kolektyvas rūpinasi žaliosios energijos atnaujinimu ir tiesioginiu būdu – jau penktus metus įmonės darbuotojai su šeimų nariais dalyvauja miško sodinimo talkose. Kasmet pasodinama apie 2 000 medelių. Taip kiekvienas savo rankomis prisideda prie žaliojo šalies turto gausinimo, gamtos puoselėjimo.

Užs. Nr. 299

Dalintis

Nuotraukų galerija:

63 kW saulės elektrinę.

63 kW saulės elektrinę.

Parašykite komentarą

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *