Ukmergės ligoninėje – nauji diagnostiniai tyrimai krūties vėžiui nustatyti

Autorius Ukmergės žinios
VšĮ Ukmergės ligoninės nuotr. Gydytojas radiologas M. Visokinskas.

Ukmergės ligoninės Radiologijos skyriaus medikai, siekdami nustatyti krūties vėžį kuo ankstesnėje stadijoje, jau atlieka visus diagnostinius tyrimus, tarp jų ir biopsiją.

Ligoninė skelbia, kad pradėjus atlikti krūties biopsijas pacientėms, kurioms pirmą kartą pagrįstai įtariama onkologinė liga, sutaupomas brangus laikas iki piktybinės ligos patvirtinimo ir detalaus ištyrimo, kurio didžiuosiuose centruose reikėtų laukti kelias savaites ar net mėnesius.

Nuo gegužės mėnesio Ukmergėje atlikta daugiau kaip dvi dešimtys krūties biopsijų, iš kurių 8-iais atvejais aptikti įvairių stadijų piktybiniai navikai. Vienoms moterims – tik jų užuomazgos, kitoms – gerokai pažengę, su tolimosiomis metastazėmis.

„Laiku pastebėjus ligą, daugiau nei 95 proc. pacienčių, sergančių pirmos stadijos krūties vėžiu, yra visiškai išgydomos. Norint nustatyti tikslią diagnozę, nepakanka apčiuopti mazgelį krūtyje arba rasti pakitimus atliekant mamografiją ar ultragarsinį tyrimą.

Galutinė ir tiksli diagnozė nustatoma, kai įtartino krūties naviko ląstelės ištiriamos mikroskopu. Šiam tyrimui reikiama medžiaga gaunama atlikus krūties biopsiją – paėmus naviko audinių mėginį“, – pasakojo Ukmergės ligoninėje krūties biopsijas atliekantis Radiologijos skyriaus gydytojas radiologas Mindaugas Visokinskas.

Pasak jo, įprastai krūties ištyrimas prasideda nuo mamografijos – rentgeno aparatu atliekamo tyrimo, kuomet krūtys peršviečiamos iš viršaus ir iš šono. Mamografija profilaktiškai atliekama visoms vyresnėms negu 50-ies metų amžiaus moterims kas dvejus metus.

Jei prireikia šį tyrimą patikslinti, atliekamas ultragarso tyrimas, kurio metu, panaudojant aukšto dažnio garso bangas ir kompiuterinę techniką, echoskopo ekrane analizuojami matomi krūties vaizdai. Aptikus darinį iš jo paimama biopsija diagnozei nustatyti.

„Anksčiau, kol nedarėme čia vietoje krūties biopsijų, po mamografinio ir ultragarsinio tyrimų įtarę kokį piktybinį krūties darinį, registruodavome pacientę į trečio lygio gydymo įstaigą. Ten dirbantis gydytojas radiologas dar kartą moterį apžiūrėdavo ir priimdavo sprendimą dėl biopsijos. Paskyrus šį tyrimą, pacientei tekdavo ten važiuoti dar mažiausiai du kartus – biopsijai ir išgirsti gydytojo atsakymą dėl gautų tyrimo rezultatų. 

Dabar kiekvienai pacientei sutaupome ne tik mažiausiai 2 mėnesius važinėjimo į Vilnių ar Kauną, bet ir jos brangaus laiko, finansų, nervų. Ukmergės ligoninėje turėdami motyvuotų specialistų komandą bei gavę atsakymą apie rastą piktybinį darinį, siunčiame pacientę konsultacijai pas chirurgą, atliekame reikalingus tyrimus vėžio išplitimui nustatyti ir nukreipiame pacientę galutinio gydymo paskyrimui į trečio lygio stacionarą“, – teigė gydytojas radiologas M. Visokinskas.

Ukmergės ligoninės Radiologijos skyriuje jis pradėjo dirbti dar būdamas Sveikatos mokslų universiteto rezidentu – nuo 2017 metų. Jo mokytoja dr. Eglė Jonaitienė – viena iš krūtų diagnostikos pradininkių Lietuvoje. Pas ją  M. Visokinskas baigė specializuotus mokymus apie diagnostinius krūtų tyrimus.

Paklaustas, kada ir nuo kokio amžiaus rekomenduotų moterims išsitirti krūtis, gydytojas atsakė:  „Nedelsiant reiktų kreiptis į medikus, krūtyje užčiuopus mazgą ar sukietėjimą. Jei ir nieko dar neužčiuopiate, bet jaučiate nerimą ar artimi giminaičiai yra sirgę krūties ar kiaušidžių vėžiu, taip pat išsitirkite. Reguliariai tirtis rekomenduojama kas dvejus metus, o jei yra rizikos veiksnių – tai kasmet. Ir tai kiekvienai daryti reikėtų nuo 30-ies metų.“

Registruotis gydytojo radiologo M. Visokinsko konsultacijai su šeimos gydytojo siuntimu galima atvykus į Ukmergės ligoninės Konsultacijų poliklinikos registratūrą, telefonais (0 340) 65 475, (0 340)  67 019 arba 0 686 32766 arba užsiregistravus internetu e-pacientas ir esveikata portaluose.

UŽ inf.

Dalintis
Parašykite komentarą

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *