Ukmergiškės į JAV nuvežė dalelę Lietuvos

Ukmergiškės į JAV nuvežė dalelę Lietuvos / „Cantilenos“ atlikėjos su Balzeko lietuvių kultūros muziejaus įkūrėju Stenliu Balzeku ir kraštiečiu profesoriumi Dariumi Kučinsku.

Moterų vokalinis ansamblis „Cantilena“ Ukmergę garsina toli už Lietuvos. Neseniai jos sugrįžo iš Jungtinių Amerikos Valstijų, kur koncertavo Čikagoje gyvenantiems lietuviams. Susitikimas, kurį jos vadina istoriniu kultūriniu reiškiniu, žemiečiams tapo neįkainojama dovana.

„Skambantys lietuvybės tiltai“ – su taip pavadinta specialiai paruošta nauja koncertine programa kolektyvas išvyko į JAV.

Čikagos lietuviams buvo surengti du „Cantilenos“ koncertai: Balzeko lietuvių kultūros muziejuje ir Švč. Mergelės Marijos Gimimo bažnyčioje. Ukmergiškės atliko Broniaus Budriūno, Fausto Strolios, kitų lietuvių išeivių, gyvenusių ir kūrusių už Lietuvos ribų, muziką. Taip pat giedojo vienuolyne, dalyvavo ir giedojo šventose mišiose bažnyčioje.

„Mes nuvežėm jiems dalelę Lietuvos, prakalbinom jų širdis. Liejosi ašarų upeliai, mums dainuojant visi niūniavo kartu. Po koncerto niekas nesiskirstė: bendravome, kalbėjome apie Lietuvą, kurios jie labai ilgisi.

Ypač smagu ir netikėta buvo šioje viešnagėje sutikti ir ukmergiškių. O viena klausytoja, pakylėta mūsų muzikavimo, bažnyčiai padovanojo beveik naują – 2015 metų – fortepijoną“, – įspūdžiais dalijosi iš kelionės sugrįžusios moterys.

Ten jos spėjo pasimatyti ir su vienos iš kolektyvo atlikėjų Dalios Stundžienės dukra Birute, gyvenančia JAV.

Pašnekovės šypsosi pakviestos muzikuoti turėjusios dar ir rimtą patikrą: „Reikėjo greitai paruošti naujų kūrinių, turėjome nusiųsti įrašus. Kai pasirodėme Dainų šventėje, nuo tada ir prasidėjo „apsižiūrėjimai“: domėjosi, ką dainuojame, ką galime pasiūlyti.“ Taip pat pasakojo, kad neseniai Amerikoje viešėjo ir ten gyvenantiems lietuviams koncertavo Donato Katkaus vadovaujamas Šv. Kristoforo kamerinis orkestras bei operos solistas profesorius Vytautas Juozapaitis su žmona Egle Juozapaitiene.

Mėgavosi akimirkomis

Viešnagės metu ukmergiškės Lietuvos Respublikos generaliniame konsulate Čikagoje susitiko su generaliniu konsulu Mantvydu Bekešiumi. Įspūdingu vadina apsilankymą minėto muziejaus įkūrėjo  Stenlio Balzeko, kuris jas pakvietė, apartamentuose 87-ame Čikagos centre esančio dangoraižio aukšte.

„Prie šimtaaukščių dangoraižių ir tokių liftų, kur telpa 50 žmonių, mes nepratusios, – sako jos. – Dangoraižiuose nuolatos verda gyvenimas: ten – ir gyvenamieji būstai, ir parduotuvės, verslo centrai, biurai, restoranai ir kavinės.“

Džiaugiasi turėjusios galimybę pasiklausyti Čikagos simfoninio orkestro koncerto, aplankyti Čikagos meno muziejų, kuris, jų teigimu, patenka tarp penkių geriausių pasaulio muziejų. Lankėsi tenai leidžiamo lietuviško laikraščio „Draugas“ spaustuvėje. Mėgavosi akimirkomis Niujorke – Metropoliteno operoje bei viename iš Brodvėjaus teatrų.

Draugystė – lobis

Tenykščių gyventojų buitis lietuves nustebino. Jie neturi skalbimo mašinų, nes naudojasi bendrųjų skalbyklų paslaugomis. Daug kas namuose netgi neturi virtuvių – nėra laiko gaminti. Priemiestyje gyvenantys žmonės rytais savo automobiliais atvažiuoja iki Čikagos, juos palieka ir traukiniais ar metro važiuoja į darbus, kur būna iki vėlumos. Gatvėse praeivių daug kartų mažiau nei automobilių, visur – didžiulės jų spūstys.

Ten, pastebi pašnekovės, – labai daug plastiko, taigi – ir taršos. Ir – visur vien tik greitas maistas, kuriuo per 20 pietų pertraukos minučių tenkinasi netgi kostiumuoti verslininkai.

Susitikimus su lietuviais ukmergiškės vadina nuostabia patirtimi. „Bendravimas tarp žmonių, užmegztas ryšys – pagrindinis lobis, kurį parsivežėm. Draugystė įkvėpė ir mus, ir juos. Užtenka nutolti ne tik už Atlanto: pabūni toje pačioje Europoje – ir darkart supranti, ką mes čia turim gražaus, kiek brangaus, kokia ta mūsų tėvynė“, – tikina „Cantilenos“ dainininkės.

Ansamblio kelionę į JAV parėmė Lietuvos kultūros taryba, taip pat prisidėjo Ukmergės rajono savivaldybė, kuri skyrė 6 000 eurų. Šių lėšų skirta iš Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio minėjimo Ukmergės rajone 2018–2020 m. programos, patvirtintos rajono savivaldybės tarybos.

Pasiūlė kraštietis

 Idėją pasikviesti kolektyvą iš Ukmergės pasiūlė su Balzeko lietuvių kultūros muziejumi bendradarbiaujantis mūsų kraštietis humanitarinių mokslų daktaras Darius Kučinskas. 1966 m. Ukmergėje gimęs muzikologas yra žinomas Lietuvos pianistas, Kauno technologijos universiteto profesorius.

Šio muziejaus prezidentas Stenlis Balzekas (g. 1924 m. Čikagoje) – JAV lietuvių visuomenės veikėjas, verslininkas, užsiimantis lietuvybės puoselėjimu ir labdara. Ten jis vadinamas asmenybe-legenda, sako „Cantilenos“ atlikėjos.

S.Balzeko tėvai anuomet į Ameriką iš Lietuvos bėgo nuo karų. Vieno iš jo tėvų šaknys – Ukmergėje. Balzekų giminių yra palaidota Vaižganto kapinėse.

Nuo 2000 m. S. Balzekas – Lietuvos Respublikos garbės konsulas Floridoje. 1966 m. Čikagoje jis įkūrė lietuvių kultūros muziejų. Čia – su Lietuvos istorija, kultūra, menu, mūsų šalies žmonėmis, jų veikla susiję eksponatai, įvairiausi leidiniai. Tai, anot ansamblio vadovės Daivos Petrikienės, – didžiausias lietuvybės muziejus už Lietuvos ribų. Į jame vykstančius renginius, parodas renkasi už Atlanto gyvenantys lietuviai, svečiai.

Mūsų šalyje S. Balzekas apdovanotas ne vienu ordinu už lietuvių kultūros ir istorijos puoselėjimą, įamžinimą ir pristatymą Jungtinėse Amerikos Valstijose, lietuvių tautinės savimonės išeivijoje palaikymą. Pats jis seniau yra viešėjęs ir Ukmergėje.

Šaknys – Lietuvoje

Visoms ansamblio narėms tai buvo pirma kelionė į šią tolimą šalį. Čikagoje jos pirmiausia apsistojo pailsėti marijonų vienuolyne. Taip pat lankėsi pas seseris kazimierietes.

Šv. Kazimiero seserų kongregacijos įsteigėja ir generalinė vyresnioji – iš Lietuvos, Ramygalos krašto, kilusi Marija Kazimiera Kaupaitė (1880 m. sausio 6 d. Gudeliai I – 1940 m. balandžio 17 d. Čikaga). Ji – Lietuvos katalikų vienuolė, nuo 1986 m. – Dievo tarnaitė. Pažaislyje 1920 m. įkūrė vienuolyną.

Jos rūpesčiu Pensilvanijoje (JAV) 1908 m. buvo atidaryta pirmoji seserų kazimieriečių mokykla. Kongregacijos pagrindinius namus nuspręsta atidaryti Čikagoje, kur gyveno didžiausia lietuvių kolonija. Siekiama, kad sesuo Kazimiera Kaupaitė, pasirinkusi vienuolišką Marijos vardą, būtų paskelbta šventąja.

Dalintis

Nuotraukų galerija:

Parašykite komentarą

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *