Lietuvos monetų kalykla, plėsdama asortimentą, šalia proginių, kolekcinių monetų nuo šiol pristato ir sidabro angeliukus, kurių autorius yra Ukmergės krašto menininkas, skulptorius Vaidas Ramoška.
Lietuvos monetų kalyklos riboto leidimo angelų kolekcija pavadinta „Gabalėlis dangaus“. Kartu su menininku V. Ramoška kurti angelai – ne tik prasmingas simbolis, bet ir išskirtinė dovana.
Pats V. Ramoška mano, kad šiuo neramiu laikotarpiu žmonės ieško laiminančių ir saugančių simbolių. „Tikiu, kad į kiekvienus namus šie angeliukai atneš ramybę ir džiaugsmą, o juos dovanojantiems – prasmingo ryšio ir bendrystės jausmą“, – sako menininkas.
V. Ramoška, sukūręs apie 500 angelų, labiausiai žinomas kaip Vilniaus angelų kūrėjas. Ši istorija prasidėjo prieš du dešimtmečius, kuomet 2004-aisiais Vilniaus miesto savivaldybė kreipėsi į menininką sukurti skulptūras, galinčias mažinti vandalizmą. Menininkas pasirinko angelus – kaip pozityvumo simbolį. „Juos pradėjau kurti ne tik iš noro puošti miestą, bet iš vidinio poreikio sukurti kažką, kas vienytų žmones. Jie – lyg šviesos ženklai, kviečiantys sustoti, nusišypsoti ir prisiminti, kad gėris visada yra šalia“, – sako skulptorius.
V. Ramoškos angelai puošia ir kitus miestus. Daug jų nutūpė Alytuje, Kaune, Klaipėdoje, Panevėžyje, Šiauliuose, Telšiuose, Plungėje, Druskininkuose. Po vieną kitą yra daugelyje Lietuvos miestų ar miestelių. Angelai saugo įvairias institucijas, ugdymo įstaigas, viešąsias erdves, privačius namus.
Ukmergės rajone, netoli Želvos gyvenančio skulptoriaus angelų mūsų mieste yra vos keli – ant policijos komisariato pastato, ant „Narbuto“ gamyklos ir vienoje iš sodininkų bendrijų. Seniau V. Ramoškos angelas saugojo Želvos kultūros namus, tačiau vandalai kūrinį sunaikino.
V. Ramoškos angelai skrajoja ir užsienio šalyse. Toliausiai yra Australijoje, aukščiausiai – Himalajų kalnuose. Taip pat yra JAV, Kanadoje, o Europoje – kone visose šalyse. Taip pat yra ir Ukrainoje, Kyjive. Pasak skulptoriaus, daugiausia į užsienio šalis angelai keliauja pagal individualius užsakymus.
Ukmergiškio angelai yra skirtingų formų, kiekvienas – unikalus. Prie vieno kūrinio jis dirba ne vieną savaitę, o kartais ir mėnesius, kol pajaučia, kad skulptūra įgavo savo nuotaiką ir charakterį. Pasak menininko, šie angelai jam primena vaikus – išdykusius, bet šildančius širdį ir kiekvienam nešančius nematomą pozityvią žinutę.
Skulptorius dirba su skirtingomis medžiagomis – medžiu, akmeniu, metalu. Kuria ne vien angelus.
Lietuvos monetų kalyklai pagaminti sidabriniai angelai – mažos didžiųjų skulptūrų kopijos. Pasiūlymą imtis bendros kūrybos menininkas gavo iš monetų kalyklos atstovų.
Pasak šios įstaigos vadovės Aldonos Jakutienės, ieškant, kaip plėsti asortimentą, kilo mintis aktualizuoti visiems jau žinomus Vilniaus angelus. Kartu norėta priminti ir apie juos kuriantį menininką bei pademonstruoti metalo apdirbimo meistrystę bei galimybes.
V. Ramoškai patiko idėja, kad mažos jo kūrinių kopijos galės atsidurti kiekvieno namuose ir taip juos puošti bei saugoti.
Kol kas pasirinktas tik vieno – sėdinčio angeliuko modelis, bet ateityje planuojama pagaminti ir įvairesnių jo versijų. Menininko parašas puošia ir specialiai kurtą pakuotę.
✦ ✦ ✦
Lietuvos monetų kalykla – Lietuvos bankui priklausanti valstybinė įmonė, įkurta 1990 m. Iš pradžių ji buvo atsakinga už nacionalinės valiutos kaldinimą, o dabar yra gamintojas, kolekcininkus dominantis plačia pasiūla. Kiekviena kolekcinė moneta – tai nedidelis meno kūrinys, pasakojantis istoriją ir išlaikantis vertę.
✦ ✦ ✦
Įmonė yra pelniusi ne vieną tarptautinį apdovanojimą.
Pastaraisiais metais ji išplėtė savo veiklą ir įžengė į naujas sritis – pristatė lietuviškus investicinius aukso luitus, plečia dovanų ir juvelyrikos asortimentą.