Už neapykantos kurstymą – baudžiamoji atsakomybė

Už neapykantos kurstymą – baudžiamoji atsakomybė /

Generalinė prokuratūra ir Lietuvos policija, reaguodamos į socialiniuose tinkluose skelbiamus pasisakymus dėl Rusijos ir Baltarusijos karinės agresijos prieš Ukrainą, primena apie baudžiamąją atsakomybę už neapykantos kurstymą ir karo nusikaltimų neigimą ar viešą pritarimą jiems.

Pasak teisingumo ministrės Evelinos Dobrovolskos, šiuo ypač jautriu metu, kai visas pasaulis su nerimu ir siaubu stebi agresijos veiksmus prieš Ukrainos tautą, turime ne tik susitelkti pagalbai nuo karo veiksmų nukentėjusiai šaliai, bet ir būti pilietiški bei atsakingi, o taip pat labai svarbu žinoti, ar savo viešais pasisakymais nepažeidžiame teisinių nuostatų. Tam turėtų pasitarnauti informacinė atmintinė, atskleidžianti galimą atsakomybę už neapykantos kurstymą ir karo nusikaltimų neigimą ar viešą pritarimą jiems.

Anot Lietuvos Respublikos Konstitucijos, laisvė reikšti įsitikinimus ir skleisti informaciją yra nesuderinama su nusikalstamais veiksmais – tautinės, rasinės, religinės ar socialinės neapykantos, prievartos bei diskriminacijos kurstymu, šmeižtu ir dezinformacija. O Lietuvos Respublikoje karo propaganda yra draudžiama.

Svarbu pabrėžti, jog baudžiamoji atsakomybė už viešą pritarimą tarptautiniams nusikaltimams, jų neigimą ar šiurkštų menkinimą yra numatyta ir Baudžiamajame kodekse (BK), pagal kurio nuostatas tam, kas viešai pritarė Lietuvos Respublikos ar ES teisės aktais arba įsiteisėjusiais Lietuvos Respublikos ar tarptautinių teismų sprendimais pripažintiems genocido ar kitiems nusikaltimams žmoniškumui arba karo nusikaltimams, juos neigė ar šiurkščiai menkino, gresia laisvės atėmimo iki 2-ejų metų bausmė.

Baudžiamoji atsakomybė kyla, kai viešas pritarimas tarptautiniams nusikaltimams, jų neigimas ar šiurkštus menkinimas padaromas grasinančiu, užgauliu ar įžeidžiančiu būdu arba dėl to būtų sutrikdyta viešoji tvarka.

Už kurstymą prieš bet kokios tautos, rasės, etninę, religinę ar kitokią žmonių grupę baudžiamoji atsakomybė numatyta BK 170 straipsnyje.

Už viešą tyčiojimąsi, niekinimą, neapykantos skatinimą ar kurstymą diskriminuoti žmonių grupę ar jai priklausantį asmenį, pavyzdžiui, dėl tautybės, kilmės ir pan., gali būti baudžiama bauda, laisvės apribojimu, areštu arba laisvės atėmimu iki 2-ejų metų.

Seimas šių metų vasario 24 d. priėmė rezoliuciją „Dėl Rusijos ir Baltarusijos agresijos prieš Ukrainą“, kurioje konstatavo, kad Lietuva smerkia Rusijos Federacijos ir Baltarusijos karinę agresiją prieš Ukrainą ir siekį nuversti teisėtai išrinktą Ukrainos valdžią.

Taip pat svarbu akcentuoti, kad apie pastebėtus viešus pasisakymus, kurstančius neapykantą ar pritariančius karinei agresijai, galima pranešti Lietuvos policijai, prokuratūrai, o taip pat interneto svetainės administratoriui, prašant juos pašalinti.

UŽ inf.

Dalintis

Nuotraukų galerija:

Parašykite komentarą

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *