Užaugino jurginą milžiną

Užaugino jurginą milžiną / Jurginas praaugo net malkinę.

Ukmergės rajone, Užulėnio kaime, gyvenanti Rima Žudienė ją pažįstančius žmones stebina savo išradingumu, talentais ir pačiomis įvairiausiomis veiklomis.

Moteris dirba kaimyninio Panevėžio rajono Raguvos kultūros centre – vadovauja keliems vokaliniams kolektyvams, yra dainų kūrėja ir atlikėja.

Ji dainuoja, groja gitara, vąšeliu neria skėčius, dievina gamtą, kepa gardžius pyragus, vasarą žvejoja, o rudenį grybauja ir uogauja. Savo gyvenimo akimirkomis moteris dalijasi su feisbuko draugais.

Neseniai Rima pasidalijo nuotrauka su įspūdingo aukščio jurginu. Užaugino jį savo sodyboje, esančioje prezidento Antano Smetonos gimtinės kaimynystėje. Jurginas milžinas užaugo 2-iejų metrų ir 70-ies centimetrų aukščio.

Kad neatlaikęs savo svorio nenulūžtų ir būtų prie ko pririšti, keras buvo įkurdintas prie malkinės.

Moteris pasakoja jurginą sodinusi įprastu tokiems augalams laiku – gegužės pabaigoje. Prieš kelerius metus jo gumbą gavo iš kaimynės.

Kaip ir visus augalus, vasarą tręšė žydinčioms gėlėms skirtomis trąšomis.

Anksčiau šių senovinių gėlių augino daugiau. Šiemet jų beturi penkias rūšis – sumažino, nes nėra sąlygų gumbams laikyti.

***

Jurginas (lot. Dahlia) – astrinių šeimos augalas.  Vienos populiariausių Lietuvoje auginamų gėlių tėvyne laikoma Meksika.

***

Lotyniškai jurginų gentis pavadinta švedų botaniko Andreas Dahl, XVIII a. pabaigoje keliavusio po Ameriką ir Meksikoje rinkusio jurginus, garbei.

Vieną iš augalo rūšių, kurią XVIII a. išvedė vokiečių kilmės rusų akademikas Johanas Gotlybas Georgis, rusai pavadino georginu, o sulietuvinus (rusų Georgijus = lietuvių Jurgis) gėlė tapo jurginu.

***

Iš viso pasaulyje yra išvesta beveik 15 tūkstančių skirtingų jurginų veislių.

UŽ inf.

Dalintis

Nuotraukų galerija:

Parašykite komentarą

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *