Mūsų rajono savivaldybėje nedarbo lygis viršija šalies rodiklį, yra daug nekvalifikuotų bedarbių bei besirengiančių darbo rinkai asmenų. Siekiant gerinti šią statistiką, parengta užimtumo didinimo programa, kuriai finansuoti skirta 190,6 tūkst. Eur.
Lietuvos statistikos departamento duomenimis, Ukmergės rajone 2024 m. sausio 1 d. gyveno 20 859 darbingi asmenys, iš jų – 10 602 vyrai ir 10 257 moterys. Pagal amžiaus grupes: 16–29 metų – 4 586 asmenys; 30–49 metų – 8 183, vyresni kaip 50 metų – 8 090.
Šių metų sausio 1 d. Užimtumo tarnybos Ukmergės skyriuje buvo užregistruoti 2 065 bedarbiai (pernai – 2 255). Bedarbių procentas nuo darbingo amžiaus gyventojų rajone – 9,9 proc. (šalyje – 9 proc.). Pernai šis skaičius rajone siekė 10,8 proc., o šalyje buvo 9,1 proc.
Rajone matomas nežymus bedarbystės lygio sumažėjimas, tačiau pernai rajone buvo 296 darbo rinkai besirengiantys asmenys, o šiemet tokių asmenų – 395.
Tarp Ukmergės bedarbių – 50,75 proc. vyrų ir 49,25 proc. moterų. 46,5 proc. bedarbių – vyresni nei 50 metų amžiaus. Profesinio pasirengimo neturi 26,6 proc., ilgą laiką nedirba 12,7 proc., kaimo vietovėje gyvena 38,9 proc., turi negalią 9,5 proc.
Lyginant seniūnijų duomenis, daugiausia bedarbių gyvena mieste – 1 266. Kaimiškose vietovėse daugiausia nedirbančiųjų Deltuvos seniūnijoje – 160 ir Vidiškių – 120, tačiau šios seniūnijos yra ir didžiausios gyventojų skaičiumi, jose gyvena per 2 tūkst. gyventojų.
Toliau rikiuojasi seniūnijos, turinčios per 1 tūkst. gyventojų: Siesikų – 85 bedarbiai, Taujėnų – 74, Pivonijos – 71, Lyduokių – 66, Veprių – 58, Pabaisko – 50. Mažiausiai bedarbių seniūnijose, kur gyventojų skaičius nesiekia 1 tūkst.: Šešuolių – 45, Želvos – 38, Žemaitkiemio – 32.
Darbdaviams siunčiami tik bedarbio statusą turintys asmenys. Darbo rinkai besirengiantys asmenys nėra priskiriami prie bedarbių. Jiems yra teikiama kompleksinė pagalba – paslaugos.
Pastebima, kad sunkiausiai į darbo rinką integruojasi skurdo ir socialinės atskirties riziką patiriantys asmenys. Rajone socialinis darbas vykdomas su 231 šeima, 90 iš jų gyvena kaime.
Nustatytos kliūtys integracijai į darbo rinką: susisiekimo, sveikatos problemos, vaikų priežiūra ar šeimos narių slauga, kvalifikacijos stoka.
Vos 6,3 proc. bedarbių įvardijo, kad integruotis į darbo rinką jiems trukdo priklausomybės nuo alkoholio, narkotikų ar azartinių žaidimų, o štai 73,7 proc. apibendrina, kad to priežastis – socialinių įgūdžių ir motyvacijos dirbti stoka.
Dar viena išskirta kliūtis dirbti – apribotas disponavimas piniginėmis lėšomis. Šią priežastį įvardijo 11,14 proc. asmenų. Tas pats asmuo dažniausiai susiduria su keliomis kliūtimis.
Didins užimtumą
Ukmergės savivaldybėje nedarbo lygis viršija šalies rodiklį, didėja nekvalifikuotų bedarbių skaičius, todėl kaip ir kasmet planuojama įgyvendinti užimtumo didinimo programą. Tai – laikinųjų darbų organizavimas ir paslaugos bedarbiams bei besiruošiantiems darbo rinkai asmenims.
Skelbiama, kad taip bus didinamas rajono gyventojų užimtumas. Programa leis mažinti socialinę įtampą ir atskirtį tarp bendruomenės narių, atnaujinti bedarbių darbinius įgūdžius, padidinti jų galimybes susirasti nuolatinį darbą.
Tikimasi, kad įgyvendinus šią programą sumažės piniginės socialinės paramos gavėjų skaičius.
Finansavimas nemažės
Užimtumo didinimo programa savivaldybėje įgyvendinama nuo 2021 m. Prognozuojama, jog lėšų poreikis jai, lyginant su pernai metais, nemažės – šiemet skirta 190,6 tūkst. Eur. Iš jų 130,6 tūkst. Eur yra valstybės biudžeto tikslinės dotacijos ir 60 tūkst. Eur – savivaldybės biudžeto lėšos.
Pernai dalyvauti programos paslaugose buvo siųsti 68 asmenys. Dalyviams buvo teikiamos finansinio raštingumo, užimtumo, motyvavimo, teisinės, priklausomybės ligų, psichologo konsultacijos, socialinio darbuotojo ir pavėžėjimo paslaugos.
16 darbdavių pernai laikinai įdarbino 38 asmenis, vidutinė vieno asmens darbo trukmė – 3,6 mėnesio.
Planuota, kad 13 proc. asmenų, dalyvavusių programoje, pavyks susirasti nuolatinį darbą, tačiau iš 38 asmenų tai pavyko 8 (21 proc.). Jie įsidarbino pagal neterminuotas darbo sutartis.
Programos įgyvendinime dalyvavo rajono seniūnijos, Socialinių paslaugų centras, UAB Ukmergės butų ūkis, Savivaldybės administracija, nevyriausybinės organizacijos.
Buvo siūlomi laikino pobūdžio pagalbiniai – gatvių, pakelių bei teritorijų tvarkymo, apželdinimo ir želdinių priežiūros, vandens telkinių valymo, pakrančių priežiūros, objektų rekonstrukcijos ir smulkaus remonto, archyvų tvarkymo, slaugos ir socialinės priežiūros paslaugų – darbai.
Siūlyti ir kvalifikuoti darbai, kaip mašinų ir įrenginių valdymas, transporto priemonių vairavimas, mašinų ir elektros įrangos priežiūra ir remontas.
Šiemet laikinai įdarbinti numatyta 13 asmenų, slaugymo ir socialinės priežiūros teikimo darbai numatyti 2 asmenims ir kvalifikuoti darbai – taip pat 2 asmenims.
Dauguma iš jų bus vyresnio amžiaus, nekvalifikuoti, gyvenantys kaime, ilgalaikiai bedarbiai. Prognozuojama, kad ne mažiau kaip 14 proc. pavyks grįžti į darbo rinką ir susirasti nuolatinį darbą.
Paslaugoms nuo motyvacijos didinimo priemonių, priklausomybių gydymo iki pavėžėjimo pirkti skirta 41,7 tūkst. Eur. Jas gaus 70 besirengiančių darbo rinkai asmenų. Tikimasi, kad iš jų iki 10 proc. pavyks įdarbinti nuolatinai.
Programoje dalyvauti galės asmenys, turintys įvairių socialinių problemų: vieniši tėvai, asmenys, prižiūrintys šeimų narius su negalia, socialinės paramos gavėjai, asmenys, grįžę iš laisvės atėmimo vietų, priklausomi asmenys, ilgalaikiai bedarbiai ir kt.
Atvejo vadybininko darbo užmokesčiui šioje programoje numatyta 21 tūkst. Eur, o programos administravimas kainuos 5,2 tūkst. Eur.