VMI specialistai lankėsi „Regitros“ padaliniuose

VMI specialistai lankėsi „Regitros“ padaliniuose /

Vilniaus apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (Vilniaus AVMI) informuoja, jog Vilniaus AVMI specialistai prisijungė prie šią savaitę vykstančios visuomeninės pilietinės akcijos „Šioje šalyje nėra vietos šešėliui“.

Viso Vilniaus regiono turgavietėse bei Vilniaus, Ukmergės, Šalčininkų „Regitros“ padaliniuose apsilankę VMI specialistai ragino dalyvauti kvitų loterijoje, vesti apskaitą išmaniai, naudojant i.APS virtualų buhalterį, pasakojo, kaip susigrąžinti dalį sumokėto GPM už automobilio remonto darbus, priminė apie aktualius mokesčius automobilio pirkimo ar pardavimo atveju bei apie neilgai, bet vis dar galiojančią atsiskleidimo galimybę.

„Džiaugiamės, jog ši iniciatyva kasmet sulaukia didėjančio dalyvių skaičiaus: tiek įmonės, tiek institucijų atstovai, tiek pilietiški gyventojai noriai prisideda prie vykdomos akcijos, palaiko savo dalyvavimu. Kai kuriais atvejais gyventojai tampa mokesčių vengimo schemos dalimi patys to nežinodami, ypač tai aktualu kalbant apie automobilių pirkimo ir remonto atvejus.

Kita vertus, mus džiugina gerėjanti situacija šiame sektoriuje – automobilių prekyba, remontu besiverčiantys asmenys, kuriems taikomi kontrolės veiksmai, praeitais metais sumokėjo 11,6 mln. € daugiau mokesčių, arba 36  % daugiau. Visgi norėtųsi, jog kontrolės veiksmų neprireiktų ir šios srities darbuotojai sąžiningai užsiimtu savo amatu, mokant visus reikiamus mokesčius, o gyventojų, nukentėjusių nuo nesąžiningų automobilių prekeivių, mažėtų“, – sako Vilniaus AVMI vadovė Virginija Ginevičienė, primindama, jog iki liepos 1 d. pamiršusiems deklaruoti gautas pajamas už parduotus automobilius 2014–2018 m. laikotarpiu dar yra proga tai padaryti.

Apgaulės būdas, dažniausiai pasitaikantis naudotų automobilių pardavimuose, – automobilių pardavimai pasirašant užsienietišką pirkimo–pardavimo sutartį, pagal kurią tariamai automobilio pardavėjas yra užsienio šalies pilietis. Tarp perpardavinėtojų tokios sutartys žinomos kaip „kauferiai“ (nuo vokiškos sutarties pavadinimo „Kaufvertrag“).

Kaip viskas vyksta? Perpardavinėtojas surašo pirkimo–pardavimo sutartį taip, tarsi pirkėjas buvo išvykęs į užsienį ir įsigijo automobilį tiesiogiai iš kitos šalies piliečio. Lietuvoje veikiančiam automobilio perpardavėjui tai naudinga – jis nėra susijęs su parduota transporto priemone, nuslepia už automobilį gautus pinigus ir nesumoka mokesčių. Parduodantis asmuo dažniausiai nurodo melagingus duomenis, kaip, pavyzdžiui fiktyvią sutarties sudarymo datą ir vietą, neretai ir kainą (dažnu atveju užrašoma mažesnė kaina nei iš tikrųjų sumokama). Taip ne tik nuslepiami mokesčiai, tačiau po pirkimo išaiškėjus defektams, pardavėjas dažnai dingsta lyg į vandenį.

Reali tokia situacija pasitaikė vieno nedidelio Lietuvos miestelio gyventojui, nusprendusiam pakeisti automobilį. Norimą pirkinį pavyko rasti greitai, o kartu apžiūrėjus transporto priemonę bei nepastebėjus nieko įtartino, gyventojas atsiskaitė su pardavėjais ir visi pasuko savo keliais. Deja, labai greitai paaiškėjo, kad automobilis turi paslėptų defektų. Nauju pirkiniu nepatenkintas vyriškis suskubo ieškoti mašiną jam pardavusių asmenų, tačiau visos jo pastangos buvo bevaisės, nes automobilį jam pardavę asmenys tiesiog dingo.

Panašioje situacijoje atsidūrė ir viena Alytaus gyventoja, norėjusi įsigyti naudotą automobilį. Išsirinkus tinkamą modelį, jai pasiūlyta pasirašyti „kauferį“, kuriame pardavėju nurodytas užsienietis, o pirkėju – ji. Tokiu būdu alytiškė ne tik pasirašė suklastotą užsienietišką pirkimo–pardavimo sutartį, bet ir prisidėjo prie mokesčių slėpimo.

VMI specialistai tikisi, jog šios situacijos padės gyventojams pamatyti, kaip šešėlinė ekonomika veikia kiekvieno iš mūsų gyvenimus, ir paskatins netoleruoti šešėlio. VMI primena, jog pranešti apie mokestinius pažeidimus galima VMI pasitikėjimo telefonu 1882, taip pat užpildžius elektroninę anketą VMI svetainėje www.vmi.lt/cms/stop-seseliui arba pasinaudojus programėle išmaniesiems telefonams „Pranešk“, užėjus į apskrities mokesčių inspekciją bei jos teritorinius padalinius.

 

Dalintis

Nuotraukų galerija:

Parašykite komentarą

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *