Apie korupciją ligoninėje ar poliklinikoje praneškite telefonu 112

Apie korupciją ligoninėje ar poliklinikoje praneškite telefonu 112 / Ukmergės ligoninės vyr. gydytojas R. Civilka sako

Net ir kasmet mažėjant kyšininkavimo mastams, visuomenės nuomonės tyrimai rodo, kad sveikatos priežiūros sistema yra laikoma viena labiausiai korumpuotų sričių. Sveikatos apsaugos ministerija, Specialiųjų tyrimų tarnyba ir pačios sveikatos priežiūros įstaigos šiai problemai skiria didelį dėmesį siekdamos išgyvendinti šį neigiamą reiškinį.

Pasak Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) Komunikacijos skyriaus viršininkės Renatos Endružytės, korupciją reikėtų vertinti kaip piktnaudžiavimą įgaliojimais, kai siekiama  naudos sau ar kitam asmeniui. Paprastai papildomai yra padaroma žalos ir valstybei bei įstaigai, kurioje dirbama.

Neteisėtas atlygis siekiant naudos

Paprašyta apibrėžti, kas yra laikoma kyšiu sveikatos priežiūros sistemoje, STT atstovė sako, kad tai bet kokios turtinės ar kitokios asmeninės naudos sau ar kitam asmeniui forma išreikštas neteisėtas ar nepagrįstas atlygis už pageidaujamą valstybės tarnautojo ar jam prilyginamo asmens teisėtą ar neteisėtą veikimą arba neveikimą vykdant pareigas.

„Sveikatos priežiūros sektoriuje paprastai siekiama neteisėtai atsilyginti už suteiktą ar planuojamą suteikti gydymo paslaugą, siuntimą gydytis, nedarbingumą ar vaistų receptą. Tai laikoma korupcija nepriklausomai nuo to ar toks atlygis duodamas prieš ar po gydytojo veiksmų atlikimo“, – teigia R. Endružytė ir priduria, kad per pastarąjį dešimtmetį tarnyba yra pradėjusi daugiau kaip 100 ikiteisminių tyrimų dėl galimų korupcinio pobūdžio nusikalstamų veikų sveikatos sektoriuje.

Sveikatos apsaugos ministro patarėja Nendrė Černiauskienė pastebi, kad korupcija sveikatos sektoriuje nėra taip plačiai paplitusi, kiek stipriai įsišaknijęs yra šis mitas.

Tokia nuomonė visuomenėje yra išplitusi dėl to, kad su sveikatos priežiūros sistema kiekvienas žmogus susiduria asmeniškai, nes visi kartais tampame pacientais, be to, į polikliniką ir ligoninę einame, kai suserga mūsų šeimos nariai, giminės, tad suteiktos paslaugos kokybę, gydytojo bendravimą vertiname per savo asmeninę nelaimės prizmę.

Kyšininkavimas – netoleruotinas

Medikai taip pat vis garsiau ir atviriau kalba apie savo neigiamą požiūrį į kyšininkavimą. „Mes  netoleruojame kyšininkavimo nei ligoninėje, nei poliklinikoje, – teigia Ukmergės ligoninės vyriausiasis gydytojas Rimvydas Civilka. – Ligoninės internetinėje svetainėje viešai skelbiama informacija apie baudžiamąją atsakomybę už korupcinio pobūdžio veiklas, nurodyta, į ką galima kreiptis pastebėjus korupcijos atvejį, taip pat pateikta informacija apie Sveikatos apsaugos ministerijos pasitikėjimo telefoną, Specialiųjų tyrimų tarnybos „karštosios linijos“ telefoną, elektroninio pašto adresą, demonstruojami antikorupciniai klipai“.

Pasak pašnekovo, ligoninės internetiniame puslapyje yra pateikta nuoroda į anoniminę anketą „Korupcija medicinoje“. „Iš užpildytų anketų matyti, kad 10 procentų respondentų nurodė, kad davė medikams kyšį, beveik 40 procentų respondentų nurodė, kad susidūrė su tokiais gydytojais, kuriems norėjo duoti kyšį, tačiau gydytojas atsisakė jį priimti“, – pasakoja  R. Civilka.

Korupcija yra elgesio forma, kuri priklauso nuo etikos, moralės, tradicijų, teisės ir visuomenės išsivystymo lygio. Visi kyšininkavimo būdai, kaip ir kyšio davimas, yra netoleruotini. Tai nusikalstama veikla ir užtraukia baudžiamąją atsakomybę abiems pusėms.

Apie korupciją praneškite telefonu 112

Nuo šiol apie korupcijos apraiškas sveikatos apsaugos sektoriuje galima pranešti skambinant bendruoju pagalbos telefonu 112. Juo gali skambinti tiek gydytojai, tiek pacientai. Tai padės greitai reaguoti į situaciją ir užkardyti nusikalstamą veiką. Tačiau šiuo telefonu nereikėtų skambinti po nemalonaus įvykio praėjus kelioms valandos ar net dienoms. Tuomet reikėtų kreiptis į Sveikatos apsaugos ministeriją ar Specialiųjų tyrimų tarnybą.

Informacija parengta bendradarbiaujant su LR sveikatos apsaugos ministerija, kuri įgyvendina Europos socialinio fondo ir Lietuvos Respublikos valstybės lėšomis finansuojamą projektą „Korupcijos prevencijos didinimas sveikatos apsaugos sektoriuje“.

Užs. Nr. 833

TAGGED:
Dalintis

Nuotraukų galerija:

Parašykite komentarą

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *