Per pirmuosius du šių metų mėnesius Vilniaus teritorinės darbo biržos Ukmergės skyriuje užsiregistravo dvigubai daugiau bedarbių nei lyginamuoju laikotarpiu pernai. Viena iš tokios situacijos priežasčių – pasikeitusi pašalpų mokėjimo tvarka.
Ligita JUODVALKIENĖ
Vilniaus teritorinės darbo biržos Ukmergės skyriuje per sausio ir vasario mėnesius užsiregistravo 1126 bedarbiai. Per tą patį praeitų metų laikotarpį – 633.
Šiuo metu Ukmergės rajone registruoti 3773 bedarbiai. Jų skaičius nuo darbingo amžiaus gyventojų sudaro 14,5 procento.
Pasak Vilniaus teritorinės darbo biržos Ukmergės skyriaus vedėjos Ramintos Kaušikienės, nedarbas rajone pradėjo augti nuo praeitų metų lapkričio pradžios, pasibaigus sezoniniams darbams, ir didėja iki šiol.
Vedėjos teigimu, nedarbo didėjimą lemia laisvų darbo vietų trūkumas, nes jų tris kartus mažiau negu užregistruojama ieškančiųjų darbo. Per pirmuosius du šių metų mėnesius užregistruotos 372 laisvos darbo vietos.
Nemažai įtakos turi ir pasikeitusi socialinių pašalpų mokėjimo tvarka – įsiregistravę darbo biržoje asmenys pašalpas gauna iš karto. Pagal anksčiau galiojusią tvarką, norint gauti socialines išmokas, reikėjo darbo biržoje registruotis pusę metų.
R. Kaušikienė pasakojo, kad siekiant padėti greičiau integruotis į darbo rinką nepasirengusiems jai asmenims, taikomos Aktyvios darbo rinkos politikos priemonės – įdarbinimas subsidijuojant, darbo įgūdžių įgijimo rėmimas, darbo rotacija.
Bedarbiai skatinami kurti savo verslą. Pirmą kartą pradedantiesiems veiklą su verslo liudijimu kompensuojama dalis patirtų išlaidų.
„Pavasarį aktyvėja ir viešųjų darbų organizavimas seniūnijose. Šiemet planuojame į viešuosius darbus nusiųsti 580, o į visas Aktyvios darbo rinkos politikos priemones planuojame nusiųsti 871 bedarbį“, – sako vedėja.
Patiriančioms ekonominius sunkumus įmonėms siūloma dalyvauti iš ES fondų finansuojamame projekte „Laikinieji darbai“.
Šio projekto tikslas – sudaryti sąlygas laikinai įsidarbinti bedarbiams iš aukščiausio nedarbo teritorijų ir ekonominius sunkumus patiriančių įmonių. Aukščiausio nedarbo teritorijos – tai tos savivaldybės, kuriose nedarbo lygis yra aukštesnis už šalies vidurkį. Šalyje šiuo metu bedarbių skaičius nuo darbingo amžiaus gyventojų sudaro 11,8 procento. Ukmergės rajonas priskiriamas aukščiausio nedarbo teritorijoms.
Kaip vieną iš darbo biržos naujovių vadovė įvardino siuntimų į profesinio mokymo priemones būdą – bedarbiai siunčiami tik su trišalėmis sutartimis.