Dėl maistinės medžiagos trūkumo – grėsmė gyvybei

Dėl maistinės medžiagos trūkumo – grėsmė gyvybei /

Lenkijoje krūties vėžiu sergančioms moterims atlikto tyrimo metu atskleista, kad ligonės, kurių kraujyje mikroelemento seleno koncentracija buvo mažiausia, turėjo mažiau galimybių išgyventi, palyginus su tomis, kurių seleno kiekis kraujyje buvo gerokai didesnis.

Mokslininkai teigia, kad, nustačius krūties vėžį, galimybės išgyventi bus kur kas didesnės, jei jūsų kraujyje bus pakankamai seleno. Tyrime dalyvavo 546 moterys, kurioms nustatytas invazinis krūties vėžys. Iškart po diagnozės nustatymo pagal mikroelemento seleno rodiklius kraujyje tiriamosios buvo suskirstytos į keturias grupes.

Nustatyta, kad mažiausio seleno kiekio grupėje penkerius metus išgyveno 68,1 proc. tiriamųjų, o didžiausio – 82,5 proc.

Daugelis žmonių net nenutuokia, koks svarbus yra selenas. Šis mikroelementas yra būtinas daugiau negu 25 skirtingų nuo seleno priklausomų baltymų veiklai organizme. Seleno baltymai valdo imuninę sistemą ir yra svarbūs vėžio prevencijai, nes priešinasi auglio susidarymą galintiems lemti DNR pažeidimams.

Didžioji Europos dalis yra ta pasaulio sritis, kurioje seleno kiekis maiste, palyginus su tokiomis valstybėmis kaip JAV, yra ganėtinai mažas. Lietuvis su maistu gauna maždaug 40–50 mikrogramų seleno per dieną, o kai kuriose Amerikos dalyse šis skaičius du ar daugiau kartų didesnis.

Seleno vaidmenį vėžio prevencijos srityje patvirtina ir keletas ankstesnių tyrimų. 2012 m. Švedijoje su 3 146 krūties vėžiu sergančiais tiriamaisiais atlikto tyrimo metu nustatyta, kad tie, kurių seleno suvartojimas iki nustatant diagnozę buvo didžiausias, turėjo 31 proc. daugiau galimybių išgyventi, palyginus su tais, kurie suvartodavo mažiau seleno.

1996 m. JAV mokslininkas paskelbė tyrimą, kurio rezultatai rodo, kad kasdien papildant mitybą 200 mikrogramų organinio seleno mielių, prostatos vėžio rizika sumažėja 63 proc., storosios žarnos vėžio – 58 proc.

Seleno mieles organizmas įsisavina geriau negu kitokių formų, ypač neorganinį seleną. Danijos bendrovė sukūrė unikalias seleno mieles, kurių sudėtyje yra daugiau negu 20 skirtingų organinio seleno rūšių. Organizmas įsisavina 88,7 proc. šio preparato sudėtyje esančio seleno, todėl jis buvo naudojamas keleto klinikinių tyrimų metu.

Selenas yra natūralus mikroele-mentas, kurį augalai įsisavina iš dirvožemio. Žmonės gauna seleno valgydami šiuos augalus arba juos vartojusių gyvulių mėsą. Europa yra mažai seleno suvartojanti sritis, kadangi žemės ūkio plotuose šio gyvybiškai svarbaus mikroelemento yra nedaug. Didžiojoje Europos dalyje vidutiniškai seleno suvartojama mažiau negu pusė kiekio, kurį rekomenduoja suvartoti ekspertai.

Dalintis

Nuotraukų galerija:

Parašykite komentarą

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *