Eilėraščiai, kaip dienoraštis, kur sugula mintys ir jausmai

Autorius Skaistė VASILIAUSKAITĖ - DANČENKOVIENĖ
Autorės nuotr. Kunigas Rimantas Laniauskas

„Ukmergės žinių“ poezijos konkurse surinkęs daugiausia skaitytojų balsų laimėtoju tapo Rimantas Laniauskas. Jis, gyvenime pasirinkęs kunigo kelią, poetiniam žodžiui sako buvęs jautrus nuo paauglystės. Yra išleidęs poezijos knygelę. Šiandien kviečiame pažinti autorių ir jo kūrybą plačiau.

Skaistė VASILIAUSKAITĖ-DANČENKOVIENĖ

Rimantas Laniauskas gimė 1964-aisiais Vilniuje. Buvo vienturtis tėvų sūnus.

Pirmas eilėraštis parašytas 1976-aisiais, dvylikos metų. „Nuo stogo štai nukrito lašas…“, – prisimena pirmąją eilutę Rimantas. – Jis buvo visiškai vaikiškas, tas eilėraštis, bet nuo tada supratau, kad man ši poezijos „liga“ „pristojo“.

Dar daug metų anksčiau, kokių dvejų ar trejų, mama pirmą kartą nusivedė į bažnyčią. „Buvau išdykęs neklaužada“, – prisimena vaikystę. Būdamas penkerių panoro patarnauti kunigui.

„Tu toks mažas eisi patarnauti?“ – stebėjosi tuometinis Vilniaus Šv. apaštalų Petro ir Povilo bažnyčios, esančios Antakalnyje, klebonas, dabar jau amžinatilsis. Vis tik „ už drąsą“ patarnauti priėmė. „O kiek reikėjo išmokti – maldos buvo kalbamos lotyniškai. Mokiausi pats. Iš pradžių teko klausytis. Vėliau, septynerių, skaitydavau, skaitydavau ir išmokdavau, nors nieko nesupratau“, – pasakoja Rimantas.

Trylikos ar keturiolikos metų teko dalyvauti skaitovų konkurse. Skaitė rašytojo Fiodoro Dostojevskio romano „Broliai Karamazovai“ ištrauką. Laimėjo pirmąją vietą. Tada mokytoja pastebėjo talentingą mokinį, paskatino ir patį rašyti.

Vis tik mokyklos laikais, o ir vėliau, dirbant, kūryba, rašymas nebuvo kasdienės veiklos. Labiau priešokiais, su ilgomis pertraukomis. Mokykloje tai buvo daugiau pirmieji bandymai. Tada – ilga pertrauka iki pat seminarijos.

Prieš įstodamas į seminariją dar įgijo profesiją. Įgijus profesiją reikėdavo dvejus metus atidirbti, o po to – daryk ką nori. Atliko karinę tarnyba netoli Vyborgo miesto Rusijos šiaurės vakaruose. Armijoje tarnavo virtuvėje. „Virėjas – mano pirmoji profesija“, – pasakoja Rimantas.

Tik po šių gyvenimiškų patirčių įstojo į Kauno kunigų seminariją. Kunigystei padrąsino Vilniaus Šv. Onos bažnyčios kunigas Jonas Morkūnas, buvęs tikru pavyzdžiu.

Seminarijoje prasidėjo apmąstymai ir pasipylė kūryba religine tematika. Apmąstymai atsispindėjo ir eilėraščiuose.

Kaune užbaigė penkis kursus, o tada, apniktas dvejonių, pasitraukė. Pasibeldė meilė. Galvojo ir visai nebesiekti kunigystės, kurti šeimą. Bet nesukūrė.

Po dvejų metų pertraukos Į Kauno kunigų seminariją atgal nebepriėmė. Grįžimas į kunigystę vedė per saleziečių vienuolyną, per Italiją ir Lenkiją. Būdama vienuoliu iš pradžių Italijoje, Sicilijoje, baigė filosofijos studijas, vėliau Lenkijoje, Krokuvoje, apsigynė teologijos magistro laipsnį.

Tarnystė žmonėms

Grįžęs į Lietuvą nusprendė nebetęsti vienuolio kelio, tapo kunigu.

Kunigo tarnystę pradėjo Ukmergėje 2000-aisiais metais. Gavo paskyrimą į Šv. apaštalų Petro ir Povilo bažnyčią prie dekano Jurgio Užusienio, dabar jau amžinatilsio taip pat. Čia kurį laiką tarnavo vikaru. Vėliau paskirtas į Balninkus, Šv. vyskupo Stanislovo bažnyčią. Po neilgo laiko buvo priskirtos ir Lyduokių Šv. arkangelo Mykolo bei Žemaitkiemio Šv. Kazimiero bažnyčios. Aštuonerius metus, iki pat 2010-ųjų, aptarnavo šias tris parapijas ir kas savaitę važinėjo į  Ukmergės ligoninę. Tada gavo naują paskyrimą, tapo Pašilės Šv. Barboros ir Pabaisko Švč. Trejybės bažnyčių klebonu bei liko Ukmergės ligoninės kapelionu.

Kunigas Pašilėje po bažnyčios remonto yra pridėjęs ranką prie paveikslų restauravimo. Kartu su zakristijonu ir vargonininku valė dulkes, dengė konservaciniu sluoksniu. Prieš tai konsultavosi su profesionaliu restauratoriumi, kuris pamokė, kokias medžiagas naudoti ir kaip taisyklingai viską atlikti. Užtruko kelias savaites.

2016-aisiais Rimantas savo lėšomis išleido nedidelę poezijos knygelę „Palytėjimas“. Jos viršelį papuošė Dianos Skorochodovos piešinys. Tai buvo pirmoji ir ligi šiol vienintelė kunigo Rimanto poezijos knyga. Ją leido du kartus po 1 000 egzempliorių, mat pirmasis leidimas greitai ištirpo. „Bet nenusiraminau. Kuriu toliau. O ypač dabar, kai nebegaliu būti prie altoriaus“, – sako pašnekovas.

Du dešimtmečius ištarnavus skirtingose Ukmergės rajono parapijose, prieš keletą metų dėl ligos jam teko apleisti tarnystę.

2021-ųjų liepos 7-oji pakeitė Rimanto gyvenimą. Insultas penkiems mėnesiams paguldė į patalą. Paskui teko iš naujo mokytis kalbėti, vaikščioti. „Dabar sustiprėjau, galiu eiti į visus renginius, kurie man patinka. Turiu artimų bičiulių. Tai man padeda išgyventi“, – atsiveria kunigas.  Domina literatūros, muzikos, teatro bei kiti kultūriniai renginiai. Dalyvauja knygų pristatymuose. Tačiau mišių aukoti nebegali, liko paralyžiuota dešinė ranka, sutrikusi eisena.

O vos keleri metai prieš nelaimę viename interviu buvo sakęs, kad tarnystė jį džiugina, jog tai tikrasis jo kelias. „Turbūt išprotėčiau, jei man pasakytų, kad nuo rytojaus esate suspenduojamas ir nebegalėsite eiti savo kunigiškų pareigų. Tai būtų mano gyvenimo tragedija“, – kalbėjo jis 2018-aisiais.

Įkvėpimai ir įkvėpėjai

Savo mokytoju ir didžiausiu autoritetu Rimantas laiko Henriką Radauską. Ypač mėgsta poeto eilėraštį „Ąžuolas“.

Justinas Marcinkevičius – poezijos grandas.

Patinka Salomėjos Nėries, Kosto Kubilinsko kūryba. „Nors žmonės dabar juos nuvertina, kritikuoja, jie yra autentiški, unikalūs, paprasti ir daug ką pasakantys“, – sako kunigas. Pasak jo, kai bibliotekoje, skaitytojų atiduodamų knygų lentynoje, pamato šių autorių knygas, pasiima jas iš pagarbos.

Iš dabartinių žymių gyvų autorių nė vienas nėra įstrigęs. Įspūdį daro ukmergiškio Jono Takarevičiaus-Lietaus eilės, tačiau jis jaunas mirė.

Jau dvidešimt ketverius metus jaučia ukmergiškio fotografo ir poeto Albino Kuliešio įtaką.

Pats Rimantas eilėraščius mėgsta rašyti skambant muzikai. Nors iš tiesų eilės gimsta įvairiai. Kartais ir visiškoje tyloje. Būna inspiracijų iš aplinkos. Pavyzdžiui, šiemet per Mamos dieną sėdint prie mamos kapo atėjo eilės mamai.

Savo eilėraščius lygina su dienoraščiu, juos rašo, kai nori išsakyti savo mintis apie tai, kas jaudina, neramina, nuvilia ar pradžiugina. Mintys, jausmai, patirtys sugula eilėse.

Muzika – vienas iš kunigo pomėgių. Ir pats turi muzikinę klausą. Seminarijoje dalyvavo dviejuose choruose – Grigališkojo ir paprasto giedojimo.

Mėgstamiausia – švedų muzikos grupė „ABBA“. Turi surinkęs kone visus jos išleistus kompaktinius diskus.

Taip pat patinka Stasio Povilaičio, Andriaus Mamontovo dainos.

Kitas pomėgis – fotografija. Mėgsta fotografuoti miestą, bet ypač – gamtą. O portretus nelabai. Daro po kelis kadrus, kol išgauna tokį vaizdą, kokio nori. Balninkuose buvo surengta Rimanto Laniausko fotografijų paroda, kelios nuotraukos publikuotos žiniasklaidoje fotografijos konkurse.  

Yra keliavęs po svečias šalis. Pati pirmoji kelionė į užsienį buvo 1991-aisiais į Lenkiją, į susitikimą su popiežiumi Jonu Pauliumi II Lomžoje.

Didelį įspūdį paliko Afrika, Egiptas ir Jungtinės Amerikos Valstijos, į kurias pakvietė Čikagoje gyvenantys giminaičiai, kurie ir apmokėjo kelionę.  

Be gimtosios lietuvių, kunigas Rimantas laisvai kalba rusų, lenkų, italų kalbomis. Lotyniškai tik tiek, kiek reikėjo bažnyčioje.

Šiuo metu, nors ir tebėra kunigas, nebegali laikyti mišių. Tačiau Kauno arkivyskupijos kurija kas mėnesį perveda lėšų. Su neįgaliojo pensija gaunamų pajamų pakanka. Kunigas už paramą yra dėkingas arkivyskupui Kęstučiui Kėvalui.

Teiraujantis apie planus, susijusius su kūryba, Rimantas susimąsto, perklausia: „Planų?“, o pamąstęs sako: „Galvoju apie antrą poezijos knygelę.“

Poezija

Kviečiame susipažinti su kunigo Rimanto eilėmis.

Lyja

Lyja

Ir vėl lyja,

Bet taip lyja,

Kad kiekvienas lašas

Persmelkia mane

Iki pačios gilumos.

Nežinau kodėl,

Bet labai myliu lietų.

Galiu sėdėti ir žiūrėti

Pro langą

Kaip užhipnotizuotas,

Kai lauke lyja,

Ir mėgautis lietumi.

Man patinka lietus,

Kuris atgaivina žemę

Ir mane.

Aš tarsi augalas,

Kuris išsiilgęs lietaus

Godžiai gaudo

Kiekvieną lietaus lašą.

Lyja ir vėl lyja.

O aš netveriu džiaugsmu,

Užėjus tamsiam debesiui,

Ir džiaugiuosi

Kaip mažas vaikas,

Žiūrėdamas į po lietaus

Atsirandančias balutes.

Lyja ir

Vėl lyja.

**

Gyvenimas

Gyvenimas – tai teatras,

Jo aktoriai – tai mes.

Sėkmingai suvaidinkime

Jame savas roles.

Neseks po to plojimai,

Ovacijų tikrai nebus –

Atėjo jis kaip sapnas,

Kaip sapnas ir pražus.

Gyvenimas – tai teatras,

Jo aktoriai – tai mes.

Gerai įsidėmėkime

Šias mano eilutes.

**

Žodžiai

Žodžiai, kuriais Tu tikėjai,

Žodžiai, kurių ir prašei,

Žodžiai, kurie išsiliejo

Šią naktį taip nelauktai.

Žodžiai, kurių galbūt trūko,

Žodžiai – tokie paprasti.

Džiaugiuos, kad jų nepritrūko,

Tikiuosi, jie bus suprasti.

Žodžiai – be jokio grimo,

Žodžiai – tiesiog iš širdies,

Žodžiai, kurie, tikiuosi,

Ir Jus šiandien palies.

**

Eilėraštis

Kiekvienas eilėraštis –

Tai tarsi žmogaus

Dienoraščio lapas,

Kurį jis pateikia

Viešam teismui.

Nenoriu, kad mane

Teistumėte ar

Sakytumėt – šitas

Eilėraštis geras,

O šitas blogas.

Geriau imkit

Juos ir skaitykit,

Ir Jūs rasit

Tai, kas Jums

Priimtina.

Džiaukitės kartu

Su manimi,

Nes juk tai ir

Yra tikras džiaugsmas,

Kai gali suteikti

Džiaugsmo šalia

Esančiam žmogui.

**

Laikas

Laikas –

Tik jis

Mane laiko,

Tik jis visą

Šioj žemėj atlaiko,

Netgi tai,

Ko neatlaikome mes.

Laikas –

Toks keistas

Ir trumpas žodis,

Bet su didele

Ir mums

Sunkiai suprantama

Savo esme.

Laikas –

Tik jis

Visa šioj

Žemėj atlaiko,

Netgi tai, ko

Neatlaikome mes.

**

Kaip noriu

Į tai, kas

Praėjo, sugrįžti.

Kaip noriu

Grąžinti tuos

Vaikystės metus.

Kaip noriu

Vėl savo

Pirmąją meilę

Paliesti.

Kaip noriu

Pasakyt – aš

Ją vis dar myliu.

Kaip noriu,

Bet, deja,

To jau

Pasakyt

Negaliu.

**

Ex profundis Domine…

Sėdžiu aš kapinėse

Ir nerandu žodžių.

Trūksta Mamytės,

Jos šilumos

Ir meilumo.

Mama, tu –

Vienintelė

Žinai ko

Man trūksta.

Ak Mama,

Mama,

Mama.

**

Dalintis
Parašykite komentarą

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *