Dėl poeto Justino Marcinkevičiaus mirties šalyje paskelbtas gedulas pakeitė ugdymo įstaigų planus. Daugumoje rajono vidurinių mokyklų praėjusį penktadienį turėjo vykti abiturientų Šimtadienio šventė, tačiau ją teko nukelti. Suglumę dėl tokio sprendimo liko ir mokiniai, ir mokytojai.
Vaidotė GRIŠKEVIČIŪTĖ
Gedimino Nemunaičio nuotr. Šventinę nuotaiką dėl šalyje paskelbto gedulo mokykloms teko prislopinti.
Pasiruošimo Šimtadieniui laikas kiek pailgėjo, Vyriausybei nutarus skelbti dviejų dienų gedulą, kurio metu masiniai ir pramoginiai renginiai neturėtų vykti. Į rekomendacinio pobūdžio siūlymus atsižvelgė visos rajono mokyklos, kuriose mokosi dvyliktokai: Jono Basanavičiaus ir Antano Smetonos gimnazijos, Užupio, „Šilo“, Taujėnų, Želvos, Siesikų vidurinės mokyklos. Jose suplanuota šventė buvo atidėta šiai savaitei.
Keisti datos neprireikė tik Veprių vidurinei mokyklai, kurioje smagioji diena jau buvo paminėta vasario 11-ąją.
Vertina dvejopai
Šimtadienio šventė mokyklose šurmuliuos įvairiomis dienomis – ne vien penktadienį. Ją prireikė derinti su kitais šią savaitę numatytais renginiais, kai ką – taip pat atidėti.
Tokie pasikeitimai organizatoriams ir būsimiems dalyviams sukėlė nemažai nepatogumų. „Nuplaukė“ pasiruošimo darbai, užsitęsė scenarijaus dėliojimas, mokiniai jaučiasi emociškai sutrikę. Piktinasi ir tuo, jog turėjo atšaukti susitarimus dėl pasigražinimo kirpyklose, užsakytų kavinių.
Kad renginys vis dėlto galėjo įvykti, mano ir kai kurie pedagogai. Esą Šimtadienio programa nėra tai, kas menkintų pagarbą poetui ir jo atminimą bei žeistų gedinčiuosius. „Kai žmogus gyvas, reikia labiau jį garbinti, vertinti jo nuopelnus, jais naudotis, – dalijosi nuomone Antano Smetonos gimnazijos direktoriaus pavaduotoja Elvyra Kriaučiūnienė. – Vieni vertina, kad buvo perlenkta lazda, kiti – kad taip reikia… O gal užtenka juodo kaspino?“
Anot jos, Šimtadienis – ne eilinis jaunimo šokių vakaras, kurį tokiu atveju gal ir būtų galima uždrausti. Tai – svarbus mokyklos gyvenime renginys su prasminga programa – tam buvo ruošiamasi ne vieną savaitę.
Gimnazijoje jis švenčiamas šį antradienį. „Su mokiniais svarstėm, kada daryti, kokie pliusai, kokie minusai. Kai viskas nusikelia, vėl – įtampa, laukimas, ruošimasis, tai ir pamokos ne tokios nuoširdžios vyksta“, – pasakojo pašnekovė.
Delsti neišeitų
Siesikų vidurinės mokyklos bendruomenė Šimtadieniui pasirinko pirmadienį. Delsti nenorėta ne tik dėl nekantraujančių mokinių. „Tai ir su finansiniais dalykais susiję: vaikai negali sau leisti vėl iš naujo viską pirkti“, – sakė direktorius Vaidotas Kalinas, pasakodamas apie rengimąsi šventei. Jai jau buvo nupirkta dalis vaišių.
Direktorius taip pat pasakojo, jog penktadienis mokykloje buvo skirtas pagerbti Justiną Marcinkevičių. Apie poetą kalbėta lietuvių kalbos pamokose, mokiniai žiūrėjo per televiziją rodytas laidas, vyko specialus renginys.
Planų neatsisakė
„Kai sužinojom, nusprendėm nebedaryti: tai vis tiek yra pramoginis renginys, – sakė Želvos vidurinės mokyklos vadovas Vidas Tavoras. – Moksleiviai truputėlį nepatenkinti, nes buvo susiplanavę, o mokytojams – jokio skirtumo…“
Tačiau kai kurių mokyklų abiturientai tam tikrų savo planų atsisakyti nepanoro. Kalbama, jog ne visi sutiko laukti iki kitos savaitės ir į neoficialiuosius šventinius vakarėlius rinkosi tą patį vakarą. Teisinasi paprastai: pinigai surinkti, „plotai“ užsakyti, maistas supirktas – ką nors keisti tiesiog nėra kaip…
Nepaisymas reikštų nepagarbą
Savivaldybės Švietimo ir sporto skyriaus vedėja Dalė Steponavičienė mano, jog abejonių dėl Šimtadienio nukėlimo nė neturėjo kilti. Ji įsitikinusi, kad prieštaravimas tokiam sprendimui reikštų nepagarbą didžiam žmogui. „Pagarbą Justinui Marcinkevičiui jaučia, manau, ne tik suaugę žmonės, bet ir jaunimas turėtų suvokti. Visoje valstybėje gedulas – nemanau, kad abiturientai norėtų švęsti gedulingai“, – sakė vedėja.
Savo nuomonę ji turi ir apie tą renginio dalį, kuri iš mokyklos salės perkeliama į sodus, kavines, net kaimo turizmo sodybas: „Čia tėvų ir vaikų reikalas: jie darosi – ne mokykla. Uždrausti – ne mūsų valioj, tačiau, žinoma, manau, kad tai – per didelė prabanga, ypač tokiu sunkmečiu.“
Rajono mokyklose iš viso mokosi daugiau kaip 450 abiturientų – tiek jų vasarą turėtų gauti brandos atestatus. Tačiau, pedagogų teigimu, ne visi galės džiūgauti, kad baigė vidurinę mokyklą. Nemažai daliai moksleivių stinga ne tik sugebėjimo, bet ir noro tinkamai mokytis. Pasak kai kurių kalbintų mokytojų, likus šimtui dienų iki egzaminų, verta prisiminti, jog sėkme laikant juos mažai galima pasikliauti.