Praėjusią savaitę į Šventosios ir Neries upes buvo paleista 30 žymėtų Atlantinio eršketo jauniklių. Šią nykstančią rūšį mokslininkai laiko svarbia dėl galimybės išsaugoti kadais klestėjusią žuvį ir stebėti jos vystimąsi. Kad saugiai pasiektų jūrą, žvejų prašoma būti supratingų ir nesigundyti neįprastu laimikiu.
Vaidotė GRIŠKEVIČIŪTĖ
Autorės nuotr. Paleisti į Šventąją eršketo jaunikliukus galėjo paupyje poilsiavę ukmergiškiai.
Europinis Atlantinis (Baltijos) eršketas yra viena labiausiai nykstančių eršketinių žuvų rūšių, įrašytų į Rusijos, Vokietijos, Lenkijos, Prancūzijos, Lietuvos raudonąsias knygas. Seniau ši rūšis gyveno Lenkijos, Lietuvos, Vokietijos upėse, įtekančiose į Baltijos jūrą.
Lietuvoje Atlantinis eršketas – svarbus žvejybos objektas – dažniausiai buvo aptinkamas Nemuno baseine, Nemuno upės intakuose. Į Šventosios upę – 246 km ilgio dešinįjį Neries intaką, kaip byloja istoriniai šaltiniai, eršketai nuolatos atplaukdavo neršti. Eršketų žvejyba, pasak Žuvininkystės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos direktoriaus Vytauto Grušausko, klestėjo Vytauto Didžiojo laikais, tarpukariu. Apie 1900 metus ši žuvis dėl žmogaus veiklos ėmė nykti.
Tarnybos Žuvivaisos skyriaus vedėjas Valdas Gečys pasakojo, jog bandoma sekti lenkų ir vokiečių pavyzdžiu ir, naudojant palikuonis, atstatyti Atlantinio eršketo išteklius. Jo paauginimo ir reprodukcinės bandos formavimo praktinius darbus, remdamiesi Lenkijos Stanislavo Sakovičiaus vardo vidaus vandenų žuvininkystės instituto Olštyne patirtimi, Lietuvoje vykdo Žuvininkystės tarnyba.
Įgyvendinant programą, ketvirtadienį į minėtas upes buvo paleista 30 vienetų vidiniais ir išoriniais žymekliais sužymėtų paaugintų eršketų, kurie atsivežti iš Lenkijos. Pradedant šią monitoringinę akciją Ukmergėje, dalyvavo Žemės ūkio ministerijos atstovai, mokslininkai iš Lenkijos. Anot daktaro Vytauto Kesmino, švari, neužteršta Šventoji, kurioje apstu ir sraunių vietų, ir užutėkių, daubų, tam ypač tinkama.
Kitąmet į Lietuvos upes bus išleista gerokai daugiau šių žuvelių. Planuojama kasmet jų paleisti po keletą tūkstančių. Eršketo jaunikliai sužymėti, kad mokslininkams būtų galima sekti migraciją, stebėti, kaip jie keliaus. Kad maždaug per metus pasiektų Baltijos vandenis, žvejai, anot V. Grušausko, turėtų būti sąmoningi. Apie meškeriotojų akiratin papuolusius ženklintus eršketukus prašoma informuoti aplinkosaugininkus, žuvininkus.
Eršketas, pasak V. Gečio, yra ilgai bręstanti žuvis. Iki reprodukcijos stadijos praeina 15–16 metų. Ji galinti užaugti netgi iki 400 kilogramų, o didžiausias kada nors mūsų šalyje sugautas eršketas svėrė 125 kilogramus. Pasakojama, jog kadaise Lietuvos upėse plaukiodavo su žvejų valtimis lygios šios žuvys…
{jcomments on}