Interneto greičio matuoklė: ar tavo šviesolaidis iš tikrųjų greitas? Patikrink pats

Autorius Ukmergės žinios

Pažįstamas jausmas, tiesa? Atsidarai „YouTube“, nori pažiūrėti video, o tas… kraunasi. Ir kraunasi. Ir dar kraunasi. Galiausiai pasiduodi, nes atrodo, kad viskas grįžo į 2005-uosius, kai laukdavome, kol daina užsikraus. Bet palauk, juk tu turi šviesolaidinį internetą! Greitį, kuris turėtų skrieti žaibiškai, o čia… sraigė.

Kas vyksta? Gal kažkas paspaudė slaptą „sumažinti greitį“ mygtuką? Ar vis tik yra logiškas paaiškinimas?

Ne, tau nesivaidena – taip tikrai gali nutikti

Šviesolaidinis internetas, bent jau teoriškai, turėtų būti greitas kaip vėjas. Jis veikia per specialias šviesolaidžio gijas, kur šviesos signalai juda tiesiog beprotišku greičiu. Tai ne mobilusis internetas, kuris priklauso nuo bokštų, oro ar tavo judėjimo. Šviesolaidis – stabilumo ir spartos karalius. Tačiau, kaip ir su karaliais, ne visada viskas tobula.

Kartais net pats geriausias internetas ima ir sustreikuoja. Kodėl? Nes tam yra daugiau priežasčių nei atrodo iš pirmo žvilgsnio.

Pirmas žingsnis – patikrink realų greitį

Prieš puolant kaltinti tiekėją, kaimyną ar pasaulio sąmokslą, verta padaryti paprastą, bet labai reikalingą dalyką – interneto greičio matuoklė. Tik taip sužinosi, kiek megabitų tau iš tikrųjų duoda tavo tiekėjas. Nes gal problema tik tavo galvoje?

Esi nustebęs, kad vietoj pažadėtų 300 Mbps matai 25? Viskas aišku – jau turime problemą.

Beje, geriausia matuoti prisijungus laidu prie maršrutizatoriaus. Wi-Fi? Jis gali būti apgaulingas. Ypač jeigu tavo buto sienos storos kaip viduramžių pilies. Net jeigu turi patį naujausią maršrutizatorių, signalas per sienas sklinda ne stebuklingai. Tai tiesiog fizika.

Ne visada kaltas tiekėjas

Taip, dažnai galvojame – „ai, tiekėjas mane apgaudinėja“. Bet ar tikrai? Gali būti, kad kaltas tavo maršrutizatorius. Kada paskutinį kartą jį keitei? Jeigu jis dar su antenomis, kurios sukasi kaip lėktuvo sparnai – laikas pasižvalgyti naujo. Senesni įrenginiai gali tiesiog nepalaikyti tavo užsisakyto greičio. Įsivaizduok – užsisakai sportinį automobilį, bet važiuoji senais „Zaporožiečio“ ratais.

Ir čia dar ne viskas.

Kartais interneto greitį ryja tavo pačių namų įrenginiai. Ar žinojai, kad „išmanūs“ televizoriai, žaidimų konsolės, robotai-siurbliai ir net šaldytuvai gali siurbti tavo interneto resursus? Taip, šaldytuvas. Jis dabar irgi gali būti prijungtas prie Wi-Fi. O jeigu dar kaimynas prisijungė prie tavo tinklo? Sveikas atvykęs į lėtumo karalystę.

O gal kažkas vyksta tavo tiekėjo tinkle?

Yra ir kita pusė – kartais tiekėjas tikrai daro darbus ar patiria sutrikimų. Nors šviesolaidinis internetas ir turėtų būti super stabilus, techninės problemos neišvengiamos. Gali būti, kad tavo rajone vyksta tinklo atnaujinimai arba kažkur „nulūžo“ įranga. Geriausia – paskambinti ir pasiklausti.

Beje, net jeigu ir viskas veikia, tiekėjas gali taikyti „geriausio pastangų“ principą. Tai reiškia, kad tau pažada iki 300 Mbps, bet niekas negarantuoja, kad visada tiek gausi. Skamba nelabai smagiai, bet taip dažnai būna.

Ką gali padaryti tu?

Pirmiausia – tikrinti. Ne vieną kartą. Skirtingu paros metu. Su skirtingais įrenginiais. Naudok tą pačią interneto greičio matuoklę ir stebėk tendencijas. Jeigu visada rodo ženkliai mažiau nei turėtų – metas kreiptis į tiekėją. Reikalauk aiškių atsakymų.

Antra – peržiūrėk savo namų įrangą. Gal laikas atsinaujinti? O gal pakanka pakeisti maršrutizatoriaus vietą – patikėk, kartais vos perkėlus jį į kitą kambario kampą internetas pradeda skrieti.

Trečia – saugok savo tinklą. Sugalvok normalų slaptažodį. Ne „admin123“ ar „qwerty“. Nes jei tavo kaimynas ramiai žiūri serialus tavo sąskaita – nereikia stebėtis, kodėl tavo puslapiai atsidaro lėčiau nei nori.

Interneto problemos dažnai erzina, bet jas įmanoma išspręsti. Reikia tik šiek tiek kantrybės ir, žinoma, interneto greičio matuoklės. O tada – galėsi grįžti prie savo video. Be nervų.

Dalintis
Parašykite komentarą

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *