„Iš Karalių pasakos ateinam…“

Autorius Ukmergės žinios
Kauno M. K. Čiurlionio draugijos nariai Violeta Bakutienė ir Antanas Bakutis. Nijolės Paškauskienės nuotr.

Rasa GRIŠKEVIČIENĖ

Taip pavadinta Kaune, Vytauto Didžiojo universiteto daugiafunkciame mokslo ir studijų centre, surengta Jaunųjų čiurlioniečių kūrybos darbų paroda, skirta Mikalojaus Konstantino Čiurlionio 150-ies metų jubiliejui paminėti ir iš naujo permąstyti jo kūrybos svarbą Lietuvos bei pasaulio kultūrai.

Tai – tarytum ilgalaikiai pašnekesiai su pačiu Čiurlioniu, užgimę jo tėvonijoje – unikalios dvasinės ir materialios kultūros Dainavos krašte. „Tautiškoji dailė turi būti mūsų dailės pamatas, iš jos turi pakilti savotiškas lietuvių stilius, ji yra mūsų pasididžiavimas, nes tas gražumas, kurį turi savy, yra grynas, savotiškas ir išimtinai lietuviškas“, rašė 1908 m. M. K. Čiurlionis savo straipsnyje „Ant-roji lietuvių dailės paroda“.

Mes ir jautėmės lyg parodoje. Lyg M. K. Čiurlionio tėvonijoje. Lyg Šateikių Šv. Evangelisto Morkaus bažnyčioje, kur 1909 metų sausio 1 dieną savo gyvenimus sujungė dvi išskirtinės asmenybės – garsus Lietuvos dailininkas, kompozitorius, vizionierius Mikalojus Konstantinas Čiurlionis ir jo mylimoji – talentinga rašytoja, poetė, visuomenės veikėja Sofija Kymantaitė. Jų meilė sujungė meną, literatūrą, didžiulį patriotizmą ir ištikimybę Lietuvai. M. K. Čiurlionis, regintis pasaulį spalvų ir garsų harmonijoje, ir Sofija, atskleidžianti save žodžio mene, – dvi viena kitą papildančios sielos.

Pakylėta dvasia nuščiuvusioje salės tyloje klausėmės Kauno M. K. Čiurlionio draugijos narės Violetos Bakutienės pasakojimo ir jai talkinusio literatūrinės-muzikinės kompozicijos „M. K. Čiurlionis – lietuviškosios tapatybės simbolis“ sudarytojo Antano Bakučio.

Violeta ir Antanas Bakučiai – rotariečiai. 1995–1996 metais A. Bakutis buvo išrinktas seniausio Lietuvoje, savo šaknis siejančio su dar 1934 metais Kaune įkurtu, „Rotary“ klubo prezidentu. Violeta – Kauno Vidinio rato klubo narė, viena iš 100-o rotariečių žmonų, apdovanotų už humanitarinę veiklą. Literatūrinių-muzikinių programų rengėja, autorė ir vedėja, Kalbos premijos laureatė.

Su programa, skirta M. K. Čiurlionio 150-osioms gimimo metinėms, Violeta ir Antanas Bakučiai keliauja per Lietuvą, dalindamiesi savo išmintimi, jaukia širdies šiluma ir meile M. K. Čiurlioniui, muzikai, literatūrai, Lietuvai…

Renginio dalyvius savo atliekama M. K. Čiurlionio muzika sveikino Ukmergės meno mokyk-los Muzikos skyriaus mokytojos metodininkės violončelininkė Angelė Adamonienė ir pianistė Rasa Ermolavičienė. Savo kūrybos eiles skaitė laikraščio „Ukmergės žinios“ redakcijos surengto poezijos konkurso „Kibirkštys“ nugalėtojas kunigas Rimantas Laniauskas ir dailininkė Nijolė Stunskaitė-Vilkė. Šios menininkės ir jos vadovaujamų mokinių darbai – tapyti ant šilko paveikslai – šiuo metu eksponuojami Ukmergės kultūros centre veikiančioje parodoje.

Vakaro organizatoriai nuoširdžiai dėkoja renginio rėmėjams – Ukmergės kultūros centrui, Meno mokyk-lai ir visiems savo svečiams, suėjusiems, suvažiavusiems iš Veprių, Petronių, Deltuvos ir kitų Ukmergės krašto kampelių. Susitikime dalyvavęs Veterinarijos akademijos profesorius, habilituotas mokslų daktaras, Lietuvos mokslo premijos laureatas Algimantas Petras Matusevičius džiaugėsi, kad Ukmergėje dirba daug jo buvusių studentų (linkėjimai „Biofabriko“ generaliniam direktoriui Benediktui Urbonavičiui, Neringai ir kitiems…), ir žadėjo kitą kartą atvykti į mūsų miestą su savo naująja knyga. Lauksime.

Dalintis
Parašykite komentarą

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *