Į redakciją paskambinusi Ukmergės rajono, Pivonijos seniūnijos, Graužiečių kaimo, gyventoja Gailutė papasakojo apie netoli jų sodybos prasidėjusius miško kirtimus – išpjautos didelės pušys, beržai, maumedis.
Moters žiniomis, medžiai auga ne miško paskirties žemėje. Ją neseniai įsigijo vienas rajono ūkininkas. Moteris svarsto, kad greičiausiai jis žemę deklaruos ir už tai gaus lėšų.
Tačiau Gailutė įsitikinusi – nepaisant fakto apie tai, kad medžiai auga ne miško paskirties žemėje, jie vis tiek negalėtų būti taip lengvai šalinami.
Kitą dieną paskambinusi moteris susigraudinusi pasakojo, jog atvykę aplinkosaugininkai jokių pažeidimų nenustatė – esą medžiai auga žemės ūkio paskirties žemėje, todėl nėra saugomi – kirsti juos galima.
Medžius pjovę darbininkai, kai jų darbą buvo sustabdę aplinkosaugininkai, liejo tulžį ant Gailutės – ko ji kišasi, jei žemė ne jos, kam trukdo darbuotis. Tačiau moteris sako: kas daugiau užstos medį, jei ne šalia gyvenantys žmonės. Juk kiek daug metų reikia, kad iš vytelės užaugtų pušis ar beržas, o čia atvažiavo, čiakšt ir nupjovė.
Gailutė apgailestauja, kad įstatymai negina medžių, o ūkininkams atveriami keliai pinigautis. Tačiau ji gavo ir patarimų – buvo paraginta domėtis, ar ūkininkas tikrai paliks kelmus, žemės nedirbs, bet kėsinsis į tiesiogines išmokas. Esą jei palikti kelmai, išmokos nepriklauso.
Vis dėlto Aplinkos apsaugos departamentas išvadų, kad viskas čia gerai ir pagal įstatymus, kol kas oficialiai nepateikė.
Pateikus užklausą raštu informavo, kad vyksta tyrimas.
„Gegužės 21 d. gavę pranešimą, Aplinkos apsaugos departamento pareigūnai atliko pirminį patikrinimą nurodytoje vietoje. Buvo atlikti pradiniai matavimai, šiuo metu vyksta tyrimas, pareigūnai aiškinasi įvykio aplinkybes.
Kai tyrimas bus baigtas, galėsime pateikti jo rezultatus“, – teigiama departamento atsakyme.
Dėl medžių kirtimo Graužiečiuose susirūpino ne tik Gailutė, bet ir daugiau žmonių.
Į redakciją laišką parašiusi Justina apie šį įvykį informavo rajono merą, Pivonijos seniūnę, Aplinkos apsaugos departamentą, Lietuvos ornitologų draugiją.
Justinos įsitikinimu, atsižvelgiant į tai, kad šie darbai atliekami laukinių paukščių intensyvaus veisimosi laikotarpiu, kirtimas galimai pažeidžia galiojančius aplinkos apsaugos teisės aktus. Pagal Ukmergės rajono želdynų ir želdinių taisykles bei aplinkos ministro įsakymą, šiuo laikotarpiu draudžiama kirsti ar intensyviai genėti medžius, nebent jie kelia pavojų žmonių gyvybei, sveikatai, turtui ar infrastruktūrai ar jei yra pateikta eksperto, turinčio biologijos ir ornitologijos kompetenciją, pažyma, patvirtinanti, kad medyje ir greta jo nesiveisia laukiniai paukščiai.
Aplinkos apsaugos departamento prašoma inicijuoti patikrinimą dėl šių kirtimų teisėtumo, patikrinti, ar buvo gautas leidimas, ar laikytasi paukščių apsaugos reikalavimų.
Aplinkosaugos nevyriausybinės organizacijos raginamos išviešinti galimą neteisėtą veiklą, ypač jei pažeidžiamos paukščių perėjimo sąlygos ar kitos aplinkosauginės normos.