Ukmergėje numatyta 12 vietų tekstilės konteineriams. Sutartis dėl šios paslaugos pasirašyta su UAB „Ecoservice“.
Pasak rajono savivaldybės Viešosios tvarkos ir aplinkosaugos skyriaus vedėjo pavaduotojos Vilijos Grabauskienės, savivaldybei paslauga nieko nekainuos – tai bus mūsų konteinerinės atliekų sistemos papildymas. Pabrėžė, kad konteineriai tekstilei nebus statomi atliekų konteinerių aikštelėse – jiems parinktos vietos mikrorajonuose ir prie turgaus. Sistema turėtų pradėti veikti jau artimiausiu metu.
Į sandarius, nuo lietaus apsaugančius konteinerius bus kviečiama mesti tik švarius tvarkingus drabužius ir avalynę, kuriuos dar galima dėvėti.
Visa surinkta tekstilė iš Ukmergės keliaus į „Ecoservice“ tekstilės rūšiavimo centrą Vilniuje. Ten tinkami drabužiai atrenkami pakartotiniam naudojimui. Bendrovė skelbia, kad netinkama dėvėjimui tekstilė perdirbama į šluostes arba pristatoma į kogeneracines jėgaines energijai gauti. „Ecoservice“ skelbia per metus išrūšiuojanti 2 900 tonų tekstilės.
Suplyšusius drabužius, patalynę, kilimus, susidėvėjusią avalynę ir toliau bus galima priduoti stambiagabaričių atliekų surinkimo aikštelėje Gerseniškių gatvėje.
Tekstilės rūšiavimas, kaip ir daugiau naujovių, patvirtintas naujos redakcijos Ukmergės rajono savivaldybės atliekų tvarkymo taisyklėse. Jose patikslinti vartojamų sąvokų apibrėžimai, įtvirtintos papildomos sąvokos „biologinės atliekos“, „maisto atliekos“, „šiukšlės“, „buityje susidarančios tekstilės atliekos“, „gaminių atliekos“.
Taisyklėse taip pat įtvirtintos nuostatos, kad, pradėjus vykdyti tekstilės surinkimą specialiais konteineriais, komunalinių atliekų turėtojai naudojimui tinkamus drabužius ir aprangos aksesuarus privalo talpinti į specialius konteinerius arba pristatyti į didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelę.
Įtvirtinta nuostata, kad Ukmergės miesto gyventojai turi atskirti maisto atliekas nuo kitų ir mesti į oranžinės spalvos maišus, o užpildytus juos užrišti ir išmesti į mišrių komunalinių atliekų konteinerį.
Papildyta nuostata, kad daugiabučių namų gyventojai namo teritorijoje susidariusias žaliąsias atliekas (nupjautą žolę, nukritusius lapus, piktžoles), iš anksto raštu suderinę šių atliekų išvežimą su žaliųjų atliekų surinkimą savivaldybėje organizuojančiu asmeniu (pvz., seniūnija), gali palikti supakuotas į maišus prie namo bendro naudojimo konteinerių.
Papildyta nuostata, kad gyventojai mieste sekmadieniais gali atnešti didelių gabaritų atliekas ir jas palikti daugiabučių namų bendro naudojimo konteinerių aikštelėse, o kitose vietovėse (miesteliuose ir kaimo vietovėse) didelių gabaritų atliekos gali būti paliktos bendro naudojimo konteinerių aikštelėse ar kitose nurodytose vietose ne anksčiau kaip prieš 48 valandas iki grafike nurodytos didelių gabaritų atliekų surinkimo dienos.
Taisyklėse nutarta nedrausti mesti mišrių komunalinių atliekų į kitiems priskirtus konteinerius. Dėl to tvirtinant taisykles buvo kilę diskusijų.
Pasak V. Grabauskienės, atnaujinti taisykles prireikė siekiant jas suderinti su pasikeitusiu komunalinių atliekų tvarkymo teisiniu reguliavimu.
Taisyklės patvirtintos savivaldybės tarybos posėdyje. Taip pat patvirtintas atliekų prevencijos ir tvarkymo planas iki 2027 metų. Jame nustatytos priemonės, užtikrinančios aplinkosaugos, techninius, ekonominius ir higienos reikalavimus.
Komunalinių atliekų tvarkymo sistemos tolimesnė plėtra numatyta laikantis atliekų tvarkymo prioritetų, kurių svarbiausias – atliekų prevencija, kitaip tariant – susidarymo vengimas. Kiti prioritetai – paruošimas naudoti pakartotinai, atliekų perdirbimas. Tik blogiausiu atveju galimas atliekų šalinimas sąvartynuose.
Paskaičiuota, kad 5-erių metų laikotarpiu plano priemonėms įgyvendinti reikės apie 2,2 mln. Eur lėšų. Tai bus ES parama, gamintojų ir importuotojų, rinkliavos už atliekų tvarkymą, aplinkos apsaugos rėmimo programos ir kitos lėšos.