Į aukščiausią rajono valdžios postą – savivaldybės tarybą – šiemet pretenduoja 276 kandidatai. Besiveržiančiųjų į valdžią daugėja: per praėjusius savivaldos rinkimus kandidatų buvo 193.
Ligita JUODVALKIENĖ
Gedimino Nemunaičio nuotr. Tarybos posėdžių salė – masalas rajono politikams.
Politikų minios margumą atspindi internetiniame Vyriausiosios rinkimų komisijos puslapyje patalpintos kandidatų anketos. Ne vienas prisipažįsta, kad jų skaitymas tapo smagia pramoga.
Nuo mero iki bedarbio
Anketos grafoje, kurioje nurodoma kandidato darbovietė ir pareigos, – tikra profesijų enciklopedija. Nuo direktoriaus, įmonės savininko iki keistokų bedarbio ar neįgaliojo „pareigų“.
Meras, vicemeras, administracijos direktorius, abu jo pavaduotojai bei gausus būrys specialistų – sutartinai į savivaldos rinkimus žygiuoja bene pusė savivaldybės.
Kita dalis kandidatų kur kas spalvingesnė profesijos atžvilgiu: advokato padėjėjas, gydytojas, mokytojas, miškininkas, bankininkas, agronomas, pardavėja, kasininkė, sargas, darželio auklėtojos, socialinė darbuotoja, frezuotojas, pensininkas, studentas. Tarybos kėdes užimti tikisi ir smuikininkė, choro dainininkas, muzikos mokytojas, muzikologas…
Nuo milijonieriaus iki skurdžiaus
Rinkėjams smalsu žvilgterėti ir į viešai atvertą kandidato piniginę. Turto ir pajamų deklaracijose nurodomas turtas – nuo riebaus milijono iki apskrito nulio. Pastarojo „savininkai“ – ne tik nespėjęs užsidirbti jaunimas, bet ir gerokai per keturiasdešimt perlipę politikai.
Turto neužgyvenusiesiems galima būtų taikyti skambųjį šūkį „ne piniguose laimė“, jei ne kirbantis klausimas: kuo gyvas gerbiamas kandidatas, uždirbantis per metus tris tūkstančius, tūkstantį ar nulį litų? Dar labiau nustebti verčia nuliukai „išskaičiuota pajamų mokesčio suma“ eilutėje…
Po kai kurių partijų vėliava į tarybą veržiasi visa armija bedarbių.
Išsilavinimas… neužskaitomas
Lenktynių nuotaika tarp kandidatų dvelkia ir nurodant savo išsilavinimą. Nepamirštama išvardinti visų baigtų ir nebaigtų mokymo įstaigų.
Pretendento į valdžią vertę rinkėjų akyse turi įgyti ne tik aukštesnysis ar aukštasis išsilavinimas. Įveiktų mokslo aukštumų sąraše nepamirštama paminėti ir okupacinės – sovietinės sistemos „perliukų“ – aukštųjų partinių mokyklų. Nežiūrint to, kad šios įstaigos Nepriklausomybės metais savo „aukštąjį“ statusą prarado. Dar 1996 metais Seimo priimtame įstatyme teigiama, kad „aukštųjų partinių mokyklų diplomai nepripažįstami dokumentais, liudijančiais apie aukštąjį išsilavinimą“.
Matyt, prie išsilavinimo nurodyti „vidurinis“ kandidatui ranka nepakilo…
Ar įgytas aukštasis išsilavinimas prideda supratimo apie kultūringą elgesį ir bendravimą, ginčytis galima. Tačiau tai, kad jis tiesiogiai turėtų būti susijęs su žiniomis, abejonių nekyla. O be reikalo… Vieno ne vieną aukštąjį išsilavinimą nurodžiusio kandidato suregztame dviejų sakinių pasiaiškinime – net penkios klaidos.
Kitas sausio mėnesį pateikęs anketos duomenis kandidatas nepraleido progos pasigirti šiemet jau spėjęs įgyti aukštąjį išsilavinimą.
Pomėgis – „gyvenimo menas“
Anketos punktas apie kandidatų pomėgius taip pat labai įvairiapusis. Vyriškoji pretendentų į tarybą dalis galvas pametę dėl sporto, žvejybos, šaudymo, filmavimo, fotografavimo, automobilių sporto. Vienas vyriškos lyties atstovas pirmenybę atiduoda šokiams.
Vietos anketoje rado ir itin moteriškas pomėgis – bendravimas su žmonėmis. Jį nurodė ne viena kandidatė. Paminėti ir kur kas praktiškesni – mezgimas, siuvimas, sodininkavimas, daržininkystė. Projektų rašymas, savišvieta, pasirodo, taip pat gali būti priskirti prie pomėgių.
Kelionės – vienas dažniausiai anketose paminėtų laisvalaikio praleidimo būdų. Tačiau žvilgterėjus pretendento į tarybą „piniginėn“ neretai paaiškėja, kad ten vėjai švilpauja. Su tokia turto deklaracija nebent iš Pramonės į Pivonijos mikrorajoną keliauti…
Vienos filosofiškai nusiteikusios moteriškės pomėgis – „gyvenimo meno užsiėmimas“ – rinkėjui sunkiai įmenama mįslė.
Apie kai kurių kandidatų mėgstamą „sporto šaką“ – bėgiojimo iš vienos partijos į kitą – skaitytojas gali susidaryti nuomonę pats. Tereikia peržvelgti skiltį, kurioje privalu nurodyti esamą ir buvusias priklausomybes politinėms partijoms.
Esama ir dar didesnių kuriozų – tokių kandidatų, kurie perbėgę į kitą partiją dar liko ir senosios sąrašuose.
Savimonė – kuo geriausia
Kandidatams buvo suteikta galimybė ir papildyti anketą savo pastebėjimais. Ši skiltis išnaudota nedaugelio. O tie, kurie panoro apie save pridurti daugiau nei aprėpė dvidešimt anketos klausimų, savo teigiamas savybes pateikė nesikuklindami.
„Komunikabili, draugiška, jautri, pareiginga“ – apie save taip mano viena kandidatė. „Esu pareiginga, nuoširdi, aktyvi“, – nenusileidžia kita.
„Manau, kad pasižymiu ištverme, greita orientacija. Sugebu efektyviai dirbti, esant įtemptoms sąlygoms“ – tiesiai į dešimtuką taiko dar vienas kandidatas.
Beveik pusė – moterų
Iš 276 kandidatų, pasirengusių dalyvauti savivaldybių tarybų rinkimuose, – beveik pusė moterų. Jų šiame bendrame sąraše 130.
Iš praeituose rinkimuose, vykusiuose 2007 metais, kandidatavusių 193 asmenų buvo 92 moterys.
Kandidatų būrys margas ir savo amžiaus amplitude – jauniausias kandidatas 21-erių, vyriausias – perkopęs 75-erių metų slenkstį.
Išbraukti
Vyriausioji rinkimų komisija ukmergiškių kandidatų sąrašą jau sutrumpino penkiomis pavardėmis.
Trys iš jų anketose buvo nutylėję apie savo teistumą. LR savivaldybių tarybų rinkimų įstatymas įpareigoja anketoje nurodyti, jei po Nepriklausomybės atkūrimo įsiteisėjusiu teismo nuosprendžiu buvo pripažintas kaltu. Taip pat reikia prisipažinti ir dėl teistumo už sunkius ar labai sunkius nusikaltimus sovietmečiu.
Du kandidatai į rajono tarybą pretendavo, nedeklaravę savo gyvenamosios vietos savivaldybėje. Vienas iš jų registruotas Zarasuose, kitas – Kaune. Tai taip pat prieštarauja Savivaldybių tarybų rinkimų įstatymui.
Tačiau minėtas įstatymas neįpareigoja kandidato informuoti apie tai, ar tik jis šiuo metu nėra įtariamuoju baudžiamoje byloje. Margoje kandidatų į tarybą minioje, pasirodo, esama ir tokių – laukiančių teismo nuosprendžio.
Vyriausios rinkimų komisijos duomenimis, Ukmergės rajono savivaldybėje registruoti 35 897 rinkėjai. Pagal savivaldybėje esančių gyventojų skaičių į tarybą bus renkami 25 nariai.
Savivaldos rinkimai vyks vasario 27 dieną.