Gydytojai pataria po kelionės visuomeniniu transportu būtinai nusiplauti rankas. Vežimo paslaugomis naudojasi ne vien tvarkingi gyventojai, todėl iš autobusų galime parsinešti ligų. Tuo tarpu Autobusų parko darbuotojai svarsto, kaip „apsivalyti“ nuo piktadarių ir nedrausmingų keleivių.
Vaidotė GRIŠKEVIČIŪTĖ
Gedimino Nemunaičio nuotr. Keleiviams patiktų važinėti švariais autobusais, tačiau tą švarą kai kurie ukmergiškiai supranta savaip.
UAB Ukmergės autobusų parkas turi 40 autobusų. Į aptarnaujamą liniją, pasak direktoriaus Alfonso Prabišo, kasdien išvažiuoja apie 20 jų, kai kuriomis dienomis – perpus mažiau.
Iš reisų vakare grįžusiems vairuotojams privalu užsukti į Deltuvos gatvėje esančią Autobusų parko plovyklą, kad rytą švarūs išvažiuotų į miesto gatves.
Plovykloje autobusus nuvalo specialūs šepečiai. Šaltuoju metų laiku, kai dėl minusinės temperatūros nėra galimybės naudotis vandeniu, transporto priemonės plaunamos rankomis. Visuomeninio transporto vidaus tvarka – bendrovėje dirbančios plovėjos rūpestis. Ji šluoja, plauna grindis, šalina purvą ir dulkes, išsiurbia sėdynes.
Specialių priemonių reikalaujančia dezinfekcija, anot direktoriaus, neužsiimama. Tuo tarpu šalies autobusų parkų transporto priemonėse ji kai kada atliekama, saugantis gripo epidemijos ar kitokių ligų, naikinant parazitus.
Nesusitvarko su padaužomis
Pastangas palaikyti švarą autobusuose vertina ne visi keleiviai. Kai kurių iš jų kultūrą geriausiai atspindi salonuose prispjaudyti saulėgrąžų lukštai, suplėšyti, apipjaustyti, aprašinėti sėdynių užvalkalai. Ukmergės autobusų parko autobusų stoties viršininkė Audronė Gvozdienė sako, jog suaugę važiuotojai tuo neužsiima: tai – vaikų, paauglių darbas.
Niokodami svetimą turtą, „dailininkai“ naudoja spalviklius – vadinamuosius markerius. Jais „išgražina“ sėdynes, prirašo keiksmažodžių. Randama ir telefonų numerių su savininkų vardais. „Vargo su tokiais turim sočiai, nes nėra juos nuvalančių priemonių“, – sako A. Gvozdienė.
Kliūva nenaudėliams ir sėdynių užvalkalai: juos teršia, drasko medžiagą. „Ras kokią skylutę – tai būtinai su „britva“ supjaustyti reikia… Vairuotojai jau tik pamato, kad skraido rulonai“, – pasakoja viršininkė.
Tvarkymo išlaidos – tėvams
Ne visiems neklaužadoms pavyksta pasprukti. Tokį pastebėjus, išsiaiškinti pavardę padeda moksleivio pažymėjimas. Būna, kad užspeisti ir patys prisipažįsta. Apie padarytą žalą informuojami tėvai. Susiūti sėdynių apdangalus ar juos pakeisti kainuoja pinigus. Gimdytojams tenka apmokėti atžalų pridarytus nuostolius. Priemonės ir darbas jiems atsieina 50, 100 ir daugiau litų.
Jaunųjų chuliganų baiminamasi ir laukiant žiemos. Mat tuomet autobusai, ypač langai, „kenčia“ nuo sniego gniūžčių.
Keikiasi, paprašyti dokumentų
Vairuotojams tenka susidurti su įvairiausio plauko keleiviais. Važinėjimąsi autobusu kai kas laiko pramoga. Atsiranda tokių, kurie įsėdę ir nebesiruošia išlipti, net ir galinėje stotelėje. Dažniausiai tai būna nuolatinius bilietus įsigiję pagyvenę žmonės. Tačiau didesnių problemų tokie mėgėjai pakeliauti nesukelia.
Kebliau su piktais, įžūliais keleiviais. Pasitaiko nedrausmingų: kad pasinaudotų galimybe važiuoti lengvatinėmis sąlygomis, bando pakišti nebegaliojančius neįgaliojo dokumentus, netinkamus moksleivio pažymėjimus. Arba ima keiksnotis, paprašyti juos parodyti. Taip trukdomas vairuotojų darbas, autobusai atsilieka nuo grafiko.
Atsiranda ir nesuprantančių, kodėl negalima nemokamai pavažiuoti vieną stotelę. „Sako – niekur nedirbu, neturiu pinigų, darbo birža nemoka, o kiek gi čia pavažiuosiu, – pasakojo A. Gvozdienė. – Tačiau juk tokių lengvatų nėra.“
Įžeidė replika
Vaidų tarp vairuotojų bei keleivių pasigirsta ir dėl pražiūrėto vieno kito cento, o kartais autobuse nejauku tampa dėl, rodos, visai nekaltos replikos. Štai Tarptautinę pagyvenusių žmonių dieną, kai visi garbaus amžiaus ukmergiškiai miesto autobusais galėjo važinėtis nemokamai, viena moteriškė labai įsižeidė, iš vairuotojo sulaukusi tokio pasiūlymo. Esą šis be jokio pagrindo palaikęs ją sena.
Autobusuose neretai randama paliktų daiktų: pirštinių, skėčių, kuprinių, knygų. Radiniai užregistruojami kaip pamesti, kai kuriuos šeimininkai atsiima. Aptinkama netgi asmens dokumentų – darbuotojams tuomet tenka kreiptis į migracijos tarnybą.
Griežtai tikrinama
Artėjant žiemai svarbu autobusus tinkamai parengti darbui šalto oro sąlygomis. Transporto priemonės prieš žiemą papildomai tikrinamos, peržiūrimos aušinimo, kitos sistemos.
Nors bendrovės turtas, anot įmonės vadovo, senokas, techninė autobusų būklė didesnių rūpesčių nekelia. Kas pusę metų ji griežtai tikrinama atliekant technines apžiūras, patikrinti atvyksta ir specialistų iš Valstybinės kelių transporto inspekcijos prie Susisiekimo ministerijos.