Dauguma gyventojų banko kortelių PIN kodus prisimena mintinai, bet vis dar netrūksta ir tokių, kurie šią informaciją yra užsirašę. Dešimtadalis gyventojų užrašytus PIN kodus nešiojasi su savimi, nors ekspertai ragina to nedaryti.
Bendrovės „Spinter tyrimai“ atliktos apklausos duomenimis, 55 proc. gyventojų prisimena savo banko kortelių PIN kodus ir jų nėra išsisaugoję jokia forma. Tačiau 8 proc. prisipažino, kad PIN kodą ne tik yra užsirašę, bet ir nešiojasi su savimi – piniginėje ar rankinėje.
Apklausą inicijavusio „Urbo“ banko Pinigų plovimo ir sukčiavimo prevencijos departamento direktorius Petras Gotautas primygtinai primena taip nedaryti.
„Piniginę galima pamesti, ją gali ir pavogti. Jei šalia bankinės kortelės piniginėje bus ir patogiai užrašytas PIN kodas, piktavaliams tai – tikra šventė. PIN kodams saugoti tikslinga naudoti saugias slaptažodžių tvarkykles išmaniajame telefone, o šiomis programėlėmis nesinaudojantys asmenys užrašytus PIN kodus bent jau turėtų laikyti ne kartu su bankine kortele“, – perspėja P. Gotautas.
Apklausa parodė, kad penktadalis gyventojų (20 proc.) užrašytus kortelės PIN kodus laiko saugioje vietoje namuose. 8 proc. apklaustųjų juos saugo išmaniajame telefone.
Tyrimas taip pat atskleidė, kad PIN kodus telefono programėlėse dažniau saugo vyrai nei moterys (atitinkamai 10,2 proc. ir 6,7 proc.), o saugioje namų vietoje juos laiko daugiau moterų nei vyrų (atitinkamai 22,8 proc. ir 17 proc.).
PIN kodų niekur nesaugo daugiausia 26–45 metų respondentai, o telefonų programėles šių kodų saugojimui dažniausiai renkasi 18–25 m. respondentai, tačiau juos įsimena vos keturi iš dešimties jaunuolių.
56 m. ir vyresni respondentai dažniau nei kitų amžiaus grupių atstovai banko kortelių kodus turi užsirašę ir laiko namuose.
PIN kodas yra ypač jautri informacija. Tai reiškia, kad net artimiausi šeimos nariai ar geriausi draugai neturėtų jo žinoti.
„Niekas neturi teisės jūsų reikalauti atskleisti savo PIN kodo nei telefonu, nei elektroniniu paštu, nei atliekant bet kokį pirkimą. Įvedinėdami PIN kodą bankomate ar į kortelių skaitytuvą, klaviatūrą pridenkite, kad jo nenužiūrėtų pašaliniai asmenys. Jei įtariate, kad PIN kodą kažkas galėjo sužinoti, esant galimybei, nedelsdami jį pakeiskite arba užblokuokite kortelę ir užsisakykite naują – tai galima atlikti, paskambinus banko interneto svetainėje nurodytais telefonų numeriais arba per interneto banką“, – pataria P. Gotautas.
Asmeninių lėšų saugumą padeda užtikrinti ir tokie veiksmai kaip paprastų ir bekontakčių atsiskaitymų išjungimas bei pinigų išgryninimo limitų sumažinimas, SMS ar bankinės programėlės pranešimų apie kiekvieną atsiskaitymą ar grynųjų pinigų išėmimą įjungimas bei operatyvus kortelės užblokavimas, kilus net ir menkiausiam įtarimui, kad kortelė buvo pamesta, pavogta ar buvo nukopijuoti jos duomenys.
„Spinter tyrimai“ šią apklausą atliko balandžio 18–28 dienomis, joje dalyvavo 1 019 respondentų nuo 18-os iki 75-erių metų amžiaus.
UŽ inf.