Pagerbti mamas trukdo vaikų praeitis

Pagerbti mamas trukdo vaikų praeitis / Jau šį sekmadienį – Motinos diena. Gedimino Nemunaičio nuotr.

Šalies Prezidentė kasmet Motinos dienos proga apdovanoja kai kurias daugiavaikes mamas. Tokių nusipelniusių mamų iki šiol turėdavom ir savo rajone. Tačiau šiemet pirmą kartą apdovanojamųjų sąraše kandidačių iš Ukmergės nėra.

Valstybinio apdovanojimo ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ medalis skiriamas daugiavaikei motinai, pagimdžiusiai ir išauginusiai bei gerai išauklėjusiai 7 ir daugiau vaikų. Tai apibrėžta LR valstybės apdovanojimų įstatyme. Tarp pretendenčių gali būti teikiamos ir daugiau nei 7 vaikus pagimdžiusios mamos, tačiau pagal įstatymą būtent tiek turi būti „gerai išauklėti“. Mat, teikiant apdovanojimui kandidatūrą, kartu teikiamos ir vaikų charakteristikos. O jos, pasirodo, ir gali pakišti koją gauti valstybinį apdovanojimą.

„Būna, kad priežastis ir yra nelabai geri vaikai… Tokiu atveju mamos kandidatūros negalima teikti. Be to, tarp reikalavimų nurodoma ir tai, kad jauniausiam užaugintam ir gerai išauklėtam vaikui turi būti 18 metų“, – sakė savivaldybės Vaiko teisių apsaugos ir socialinės paramos skyriaus socialinės paramos administravimo poskyrio vyr. specialistė Eglė Štarienė.

Mūsų rajone šiemet susiklosčiusi panaši situacija. Nors, anot pašnekovės, daugiavaikių garbaus amžiaus mamų įvairiose seniūnijose nemažai, kliūtis – tam tikri kiti kriterijai. „Kandidatūrų apdovanojimui neteikėm, nes šeimos jų neatitiko: surinkus išsamią informaciją apie kandidates, rasta duomenų apie vaikų teistumus. Taip ir atrašėm Prezidentūrai. Šiemet pas mus pirmą kartą taip yra. Negaliu pasakyti, kas bus kitais metais“, – sako ji.

Galimų kandidačių rekomendacijas, rengiantis apdovanojimams, teikiančios seniūnijos. „Pavyzdžiui, Deltuvos seniūnija dėl vaikų blogos praeities šiemet nieko teikti nerekomenduoja“, – pasakojo E. Štarienė.

Anksčiau šiam valstybiniam apdovanojimui iš rajono buvo galima siūlyti keletą mamų. Pastaraisiais metais kiekviena savivaldybė gali teikti tik po vieną. Mūsų rajone ordinas už ypatingus nuopelnus pernai skirtas Pivonijos seniūnijos Žeimių kaimo gyventojai Janinai Gineikienei, užpernai – Vidiškių seniūnijos Zujų kaimo gyventojai Stasei Dikienei.

Pašnekovės teigimu, yra buvę ir tokių atvejų, kai apdovanoti siūlytos mamos pačios atsisakė šios galimybės. Galbūt, svarsto ji, senolėms nedrąsu vykti į Prezidentūrą ar tiesiog nenorinčios dėmesio…

Taip pat pasakojo, jog rajone – išties didelis sąrašas šeimų, kurios užaugino 5, 6 vaikus. Tačiau tokioms aktualūs ne ordinai, o valstybinė antrojo laipsnio pensija. Ji skiriama daugiavaikiams tėvams, turintiems 5 ir daugiau vaikų. Teikiant šeimą gauti valstybinę pensiją, ji taip pat turi atitikti tam tikras charakteristikas, vaikai irgi turi būti užauginti iki 8 metų ir gerai išauklėti. O šitaip, neslepia specialistė, būna ne visada. 

Apskritai daugiavaike jau vadinama tokia šeima, kurioje yra trys vaikai.

Motinos dienos proga ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ medaliu šiais metais numatyta apdovanoti 44 daugiavaikes mamas. Pasak Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarijos vyresniojo specialisto Pauliaus Kalmanto, teikimus apdovanoti mamas Prezidento kanceliarijai teikia  Socialinės apsaugos ir darbo ministerija. Šis sąrašas yra apsvarstomas ir Valstybės apdovanojimų taryboje.

Apdovanojimų ceremonija rengiama balandžio 29 d. Prezidentūros Baltojoje salėje.

Dalintis

Nuotraukų galerija:

Parašykite komentarą

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *