Šalia Žemaitkiemio – raganų buveinė

Šalia Žemaitkiemio – raganų buveinė / Raganų kalno papėdėje pastatyta R. Zinkevičiaus ąžuolinė skulptūra.

Žemaitkiemio seniūnijoje Valtūnų kaime, Raganų kalno papėdėje, pamažu kuriasi raganų buveinė.

Šią vasarą buvo pastatyta ąžuolinė skulptūra, raganų namelis, lauko žaidimas, nuoroda link kalno.

Projektą „Raganų gyvenimo ypatumai“ iš dalies finansuoja Ukmergės rajono savivaldybė. Jį parengė Kraštotyros ir meteoritų ieškotojų klubas, o  įgyvendinant prisideda seniūnija, biblioteka, aktyvūs kaimo bendruomenės nariai.

Žemaitkiemio seniūnė Rita Mikutienė pasakoja, kad Valtūnų kaimas garsus valstybės saugomu mitologiniu objektu – Raganų (Čerauninkių) kalnu, esančiu Siesarties dešiniajame krante.

Šis kalnas apipintas padavimais. Pasakojama, kad viduramžiais raganavimu įtariamas moteris ir mergaites plukdydavo Siesartimi: rišdavo ant kaklo sunkų akmenį, už virvės laikydavo ir  mesdavo į upę. Kuri nežinojo jokių burtų, ta skendo, o kuri buvo čerauninkė – išplaukdavo. O kai ištraukdavo iš vandens, nelaimėles vėl varydavo ant kalno, pririšdavo prie stulpo ir sudegindavo.

Sunku pasakyti, ar tai tikrai – tik legendos. Mat už tariamą raganavimą viduramžiais  žmonės tirai būdavo žiauriai baudžiami – susilaukdavo mirties nuosprendžio sudeginant.

Žemaitkiemio seniūnė, o taip pat ir  Kraštotyros ir meteoritų ieškotojų klubo vadovė R. Mikutienė  pasakojo, kad šis klubas susikūrė 2020 m. Tam davė impulsą pats Žemaitkiemio kraštas – čia nukrito paskutinis iki šiol žinomiausias ir daugiausia ištirtas meteoritų lietus, pavadintas Žemaitkiemio meteoritu.

Lig šiol klubas kartu su etnokosmologijos muziejumi, VU geologijos muziejumi ir meteoritų ieškotojais vykdė keletą projektų apie kosmosą, meteoritus, tačiau nebuvo pamiršti ir šio krašto garsūs žmonės, saugomos vietos: atstatyta keletas paminklų, pastatyti nauji stendai, surengta renginių, skirtų krašto garsintojams atminti.

Seniūnė pasakojo, kad ant Raganų kalno jau ankstesniais metais buvo pritvirtinta informacinė lentelė, tačiau norėjosi kažko daugiau, kad užlipę ant kalno turistai ne tik lentelę pamatytų. Taip gimė idėja kurti su raganomis susijusius objektus.

Šią vasarą kalno papėdėje buvo pastatyta skulptoriaus Rimanto Zinkevičiaus ąžuolinė skulptūra. Taip pat pastatytas ir medinis raganos namelis, kuriame – buities rakandai ir visokie darbo įrankiai, aprangos detalės. Šalia namelio galima pažaisti „raganišką“ lauko žaidimą.

„Žiemai smulkesnes detales susivežėme į patalpą nes dabar mažai kas ten vaikšto, o pavasarį vėl parvešime“, – pasakojo R. Mikutienė. Pasak jos, klubas ir toliau rutulios šią idėja – rengs projektus raganiška tema.

Dalintis

Nuotraukų galerija:

Parašykite komentarą

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *