Lina SUKACKIENĖ
Neseniai perskaityta Johno Virpeno knyga „Šalutinis poveikis – mirtis: išpažintys iš farmacijos virtuvės“ privertė susimąstyti.
Nesu nei medikė, nei farmacininkė. Bet ir vienais, ir kitais, jeigu į juos kreipiuosi, pasitikiu. Tačiau šioje knygoje išdėstyti faktai ir sugretinimas su privačia patirtimi ne vienai nakčiai sutrikdė miegą. Ir pirmą kartą ranka nevalingai neieškojau tabletės, nes minčių srautas ir ginčas su pačia savimi buvo reikalingas.
Nepasakosiu knygos turinio, tačiau pirmoji pavadinimo dalis – „šalutinis poveikis – mirtis“ verta tam tikrų apmąstymų.
Bet kokį – malonų ar nemalonų reiškinį patirti gyvenime yra du būdai. Pirmas – teorinis, antras – kai tave liečia asmeniškai. Mokame guosti draugus, artimuosius, sakydami, kad suprantame jų skausmą ar netektį. Bet kuomet negandos pasibeldžia į mūsų namus, atrodo, kad visas pasaulis pasikeičia, kad toks skausmas ir išbandymai tik man skirti.
Kokia nelaimė, kai į namus ateina liga. Kai ji pakerta labai artimus žmones ar tave patį. Tuomet ieškai gydytojų ir vaistų lyg stebuklo. Tiki viskuo, ką tau sako. Saujom valgai vaistus.
Ištikus bėdai, vėl valgai vaistus – „ramini“ nervus… Ir nepagalvoji apie šalutinį poveikį. Kas tai yra? Ką tai reiškia? Ar visada ir visur jis veikia?
Taip, taip, taip – šalutinis poveikis yra. Jis visada ir individualiai visus veikia.
Poveikis medicinoje, šeimoje, darbe, politikoje ir ekonomikoje.
Ar mes galime turėti ir ar turime kokį nors imunitetą šalutiniam poveikiui?
Mano nuomone – sąlyginai. Absoliutaus imuniteto tiesiog negalime turėti. Juk gyvename žmonių bendruomenėje su labai skirtinga patirtimi, finansine padėtimi ir požiūriu į daugelį dalykų. Su skirtinga vertybių galia.
Kiek žmonių gyvena tarytum plūduriuodami valtyje be irklų – priklausomi nuo kitų nuomonės, valios, dozuotai pateikiamos informacijos. Bet jie pasirinkę tokią dalią. Vieni sąmoningai, kiti – taip susiklosčius aplinkybėms. Bet ši bendruomenės dalis yra pati reikalingiausia. Jos balsais tampama valdžia, jos už paslaugas mokamais litais tampama milijonieriais.
Kiekvienas mes per gyvenimą einame savo keliu. „Dao“ iš kinų kalbos išvertus reiškia kelią. Daoizmas skelbia, kad nieko nėra numatyta iš anksto, kad jokios išankstinės lemties nėra. Žmogus tegali pats daryti įtaką sau.
Jeigu tuo patikėsime, jeigu pagal tokią filosofiją gyvensime, mums nebus toks lemtingas šalutinis poveikis.
{jcomments off}