„Kovo 11-oji – svarbus istorinis įvykis, tačiau kai tu esi tiesioginis jo dalyvis, tas įvykis kasdien įgauna vis didesnę prasmę“, – sako Lietuvos nepriklausomybės akto signataras Kęstutis Grinius. Prieš 21-erius metus savo parašu jis patvirtino, kad Lietuva skelbiama nepriklausoma valstybe.
Vilma NEMUNAITIENĖ
Gedimino Nemunaičio nuotr. Kęstutį Grinių domina visos Ukmergės aktualijos.
Kęstutis Grinius ir Kazys Saja – du ukmergiškių į tuometinę Aukščiausiąją tarybą deleguoti nepriklausomybės akto signatarai.
Simbolinis dokumentas
Po šiuo dokumentu tuomet pasirašė123 Aukščiausios tarybos nariai. Pasak K. Griniaus, pasirašymo po dokumentu sumanymas deputatams anuomet kilo prisimenant istorinį Vasario 16-osios nepriklausomybės aktą. Šio dokumento originalas lig šiol nesurastas.
Nors ir be galo svarbus, nepriklausomybės aktas su visų signatarų parašais – daugiau simbolinis dokumentas. Teisine prasme, oficialus – patvirtintas dviem parašais – Aukščiausios tarybos pirmininko Vytauto Landsbergio ir Aukščiausios tarybos sekretoriaus Liudviko Sabučio. Dėl to, kuris iš šių dokumentas svarbesnis, vyksta daug ginčų.
Labai sunkiais jaunai valstybei momentais, sausio 13-osios, rugpjūčio pučo dienomis, siekiant nepriklausomybės aktą išsaugoti, jis net buvo laikinai išgabentas iš Lietuvos. Vėliau grįžo namo ir šiuo metu saugomas Seime.
Dokumento kopijos – simbolinė dovana, kurią Nepriklausomybės akto signatarai neretai dovanoja moksleiviams.
Atkurtoji Lietuvos valstybė šiemet mini 21-erių metų sukaktį. Maždaug tiek metų mūsų valstybė nepriklausomybę išsaugojo prieškariu nuo 1918-ųjų vasario iki sovietų okupacijos 1940-ųjų birželį. K. Grinius pastebi istorinius dėsningumus. Ir dabar, nepriklausomai išgyvenus, Lietuvai iškyla grėsmės. Tiesa, ne tokios, kaip anuomet. „Svetima kariuomenė į mūsų šalį vargu ar įžengs. Tačiau grėsmės nepriklausomybei kyla kitokios: energetinės, finansinės, moralinės. Vyksta kitokie: energetiniai, finansiniai, internetiniai karai“, – kalba ukmergiškis.
Yra, pasak jo, tarp anuometinės ir dabartinės Lietuvos politinės situacijos ir didelių skirtumų: pirmiausiai – dabar esančios tarptautinės sutartys, garantuojančios mūsų saugumą.
Lietuvos nepriklausomybę signataras sako vertinantis vis gilesniu aspektu. Pagrindinis tikslas 1990-aisiais buvo ne tik noras išsivaduoti iš okupacijos. Ne mažesnis noras – būti savo šalies šeimininkais, turėti savo valiutą, neutralitetą, nacionalinę kalbą, kūrybos, žodžio laisvę. „Visa tai gavome, tačiau Kovo 11-osios suteiktomis galimybėmis buvo netinkamai pasinaudota. Partinė nomenklatūra, buvę spekuliantai ir net nusikaltėlių struktūros nedelsiant pradėjo valstybės turto dalybas ar net grobstymą. Net tada, kada paprasti žmonės gynė Valstybę nuo rusiškų tankų“, – sako K. Grinius. Anot jo, pakankamai pralobus buvo paimta valstybės ir savivaldybių valdžia.
Tiki: turi kovoti už tautos vertybes
„Lietuva išsibarstė, susipyko dėl smulkmenų, per kurias nepastebi didelių dalykų. Graudu dėl to, kad pamažu prarandam savo kalbą: anuomet buvo rusicizmas, dabar – anglicizmas. Mūsų valstybė nedidelė, ji turi laikytis ant pamatinių dalykų.“
Ką reiškia būti nepriklausomybės akto signataru?
K. Grinius svarsto, kad nereikėjo taip sureikšminti signatarų ir net sukurti jiems atskirą įstatymą. „Signataras turi iki mirties kovoti už savo Valstybę, savo piliečius. Negali tylėti, jeigu matai savanaudiškumą, turto grobstymą, korupciją. Turi kovoti už Tautos vertybes.“
Kadangi visada atkakliai kritikavo rajono valdžios sprendimus, K. Grinius sako prašymų dalyvauti valstybiniuose renginiuose nesulaukęs beveik 15 metų. Dabar retsykiais tokių kvietimų sulaukiantis. „Bet kaip dalyvauti renginiuose, kuriuose tu esi nelaukiamas, kur kalbas skaito tie, kurie buvo aktyvūs Lietuvos nepriklausomybės priešininkai“, – svarsto jis.
Aktyviai seka Ukmergės gyvenimą
Pagal specialybę matematikos mokytojas K. Grinius prieš vienuolika metų buvo išrinktas į mūsų rajono tarybą. Vėliau šio posto atsisakė ir daugiau į rajono valdžią nebekandidatavo. Tačiau visada labai aktyviai seka Ukmergės politinį gyvenimą.
Prieš šiuos rinkimus K. Grinius pliekė rajono valdžią už iškilusias rajono šilumos ūkio problemas. Be to, jis – vienintelis, internetinėje erdvėje drįstantis diskutuoti neanonimiškai. Dėl savo pasisakymų jis tapo politinio posto neužimančiu, tačiau labiausiai apkalbamu ukmergiškiu. „Grinius eis į tarybą. Jis rengiasi į Seimą. Grinius kurs naują partiją. Jis turi „Miesto energijos“ akcijų“, – panašios spėlionės lipte aplipusios šį žmogų, todėl labai įdomu jį pakalbinti ne tik kaip Nepriklausomybės akto signatarą, bet ir aktyvų visuomenės veikėją.
Kaip vertinate ukmergiškių politines pažiūras?
Nuo nepriklausomybės laikų Ukmergės rinkėjai beveik be išimčių renka kairiuosius, o nuo 2000-ųjų rajono valdžioje – valstiečiai. Pasibaigus šiai kadencijai valstiečiai valdžioje bus išbuvę 15 metų. Manau, kad tai – tradicijos tęsinys ir nieko daugiau.
Kokią įtaką turėjo rinkėjų apsisprendimui Šilumos ūkio sutarties nutraukimo konfliktas?
Šis konfliktas buvo sukeltas politiniu aspektu. Ir įdėtų vilčių nepatenkino. Valstiečiai sulaukė žymiai mažesnio palaikymo, negu tikėjosi. Nors mandatų gavo tiek pat, sulaukė 700 mažiau rinkėjų balsų, negu per praėjusius rinkimus. Siekiai buvo didesni, tačiau šilumos vartotojai, kurie turėjo patvirtinti, kad valdžia išsprendė jų problemas, to nepadarė.
Valdžia konflikto pradžioje negalėjo tikėtis, kad atsiras asmenų, kurie drįs stoti į kitą poziciją. Didelį vaidmenį suvaidino žiniasklaida, nes sugebėjo pateikti įvairias nuomones ir privertė žmones susimąstyti apie konflikto esmę. Tai buvo ir ateityje bus labai svarbu.
Kaip manote, kodėl rinkimus laimėjo būtent ši politinė jėga?
Nes ji turėjo aiškią motyvaciją – išlaikyti valdžią. Ir didelę prestižo motyvaciją – Lietuvai buvo apsiskelbę, kad visa Ukmergė pritaria šilumos ūkio konflikto sprendimui. Rinkimai parodė, kad yra ne visai taip.
O kitos partijos?
Jos neturėjo aiškios motyvacijos ir konkrečių tikslų – buvo tik atskirų jų narių noras patekti į tarybą. Todėl veiksmai ir elgesys buvo skirtingi. Visų partijų rinkimų agitacija buvo silpna: valdantieji gyrėsi tuo, ką ir taip privalėjo padaryti. Kitos partijos nekalbėjo apie valdžios sukeltas problemas – praskolintą rajono biudžetą, šilumos ūkio ateitį, atliekų tvarkymo problemas, viešuosius pirkimus, korupciją, Butų ūkį. Nematė ir nesakė, kas yra blogai, ir nesiūlė, ką toliau daryti. Neatsakė į klausimą, kam joms reikalinga valdžia.
Nė viena partija nepasiūlė, kaip spręsti naujų darbo vietų kūrimo klausimą. Tai turi būti didžiausias valdžios rūpestis, tačiau šioje srityje sprendimai ypač sudėtingi ir nepasiekiami greitai.
Kokias matote opozicijos klaidas ir kodėl Ukmergėje nėra partijų kaitos?
Kitos partijos neturi rimtų lyderių, Ukmergėje nėra nuoseklios opozicinės partijos. Kalčiausi čia yra konservatoriai, nes tik jie galėtų tapti ašimi, kuri keistų rajono politinį gyvenimą. Turi būti jų komanda – negali priekyje eiti lyderis, kuris žino, kad atsisakys tarybos nario mandato. Kaimo žmonės, padedant bažnyčiai, visur renka konservatorius. Tik ne Ukmergėje…
Rinkimuose buvo ir daug atsitiktinių dalykų.
Kuo, jūsų manymu, išsiskyrė šie rinkimai?
Labai prastu dalyku – papirkinėjimu. Jį netiesiogiai pradėjo „valstiečiai“, su sąskaitom už šilumą išplatinę rinkiminę agitaciją. Ši politinė agitacija buvo vykdoma už vartotojų pinigus. Savivaldybės administracijos vardu platindami užsakomuosius straipsnius už mokesčių mokėtojų pinigus, netiesiogiai vykdė rinkiminę agitaciją. Pridėkime kitus resursus, naudotus rinkimuose, – tai, dėl ko Vakarai kaltina Rusiją. Ukmergėje rinkimai vyko pagal Rusijos rinkimų modelį. Tai nebuvo nepriklausomi, laisvi ir demokratiški rinkimai.
Toliau – verslininkų balsų pirkimai. Žinau, kad vien išankstinio balsavimo metu buvo nupirkta 300 balsų. Tam buvo pasamdytas žmogus, kuris ir per praėjusius rinkimus vienam tarybos nariui padėjo pirkti balsus. Policija pas jį atliko kratą ir rado dar 42 išankstiniame balsavime rinkėjui grąžinamas šakneles. Už panašius pažeidimus numatyta labai menka bausmė. Iki to, kam konkrečiai buvo perkami balsai, policija, manau, neprieis. Tie verslininkai pakišo partiją. Ir jie sėdės taryboje. Man ypač baisu, kad perkant balsus buvo nusitaikyta į jaunus žmones, pirmą kartą dalyvaujančius rinkimuose, nusitaikyta į jų supratimą apie valstybės pamatą.
Agitavote žmones visai neiti į rinkimus?
Skeptiškai žiūriu į rinkimus, nes daugelis juos supranta kaip geros valdžios, gero pono išsirinkimą. Iš tiesų renkame atstovus, per kuriuos galime valdyti valstybę. Bet dalyvauti Valstybės valdyme, savivaldos reikalų sprendime gali kiekvienas asmeniškai ir tiesiogiai. Nėjau ir nebalsavau, nes yra numatyta ir kita valstybės valdymo forma: skundai, prašymai, peticijos, valdžios kontrolė. Aš ja ir naudosiuosi.
Vadovavot Nacionalinei dujų, elektros ir šilumos vartotojų gynimo lygai, kuri, jūsų manymu, vartotojų lūkesčių nepatenkino, tad buvo uždaryta. Ar ketinate kurti kitą visuomeninę organizaciją?
Nacionalinė dujų, elektros ir šilumos vartotojų gynimo lyga – ,,kūrinys“, kuris yra ir bus tai, ką aš esu geriausio padaręs per savo gyvenimą. Amžius ir jėgos nebeleis sukurti ką nors panašaus.
Planų kurti visuomeninę organizaciją Ukmergėje turiu, bet tikrai – ne politinę. Norėčiau dirbti su jaunaisiais matematikų talentais. Galbūt juos ruošti matematikų olimpiadoms, bet tai turėtų būti ne vien mano noras, bet ir rajono matematikų bendruomenės interesas.
Turiu labai svarbias visuomenines pareigas Vilniaus pedagoginiame universitete ir norėčiau tam skirti daugiau dėmesio. Esu Nepriklausomų mokslinių ekspertų asociacijos narys ir jos vadovybė prašo įsijungti į jos veiklą. Be veiklos tikrai neliksiu. Savęs nevadinu politiku – juk nesu renkamas, neturiu politinio pasitikėjimo darbuotojo statuso, nedalyvauju politinių partijų veikloje.
Dėl rinkėjų balsų pirkimo jūs kreipėtės net į šalies prezidentę. Ko siekiate?
Nors banaliai skamba, noriu, kad Ukmergėje būtų geriau ir kad būtų daugiau teisingumo. Galbūt net pats to nesuvokdamas noriu gerais darbais išpirkti savo klaidas, padarytas anksčiau. Toks mano gyvenimo būdas. Tokia visą gyvenimą buvo ir mano mama. Negaliu praeiti, jei matau neteisybę, skriaudą, niekšybę. Įtraukė tas verpetas į tam tikrus Ukmergės reikalus ir kitaip jau nebus. Nors turiu šeimą, anūkų, gaunu nemažą Valstybės rentą ir galėčiau gyventi ramiai, nieko daugiau nematydamas. Kol kas taip gyventi nepavyksta.
O kaip gi gandai apie jūsų turimas UAB „Miesto energija“ akcijas?
„Miesto energijos“ akcijų neturiu ir niekada neturėjau. Turiu penkias UAB „Ukmergės šiluma“ akcijas, 2002 m. nupirktas už 50 litų iš naujo rajono tarybos nario Vydo Paknio. Jis jas pardavė, nes norėjo man suteikti galimybę efektyviau kontroliuoti reikalus, susijusius su šilumos ūkio nuoma, – akcininkas turi teisę į informaciją bei ginčus dėl įmonės valdymo organų sprendimo. Aš jam dėkingas, nes tai jau pasiteisino, o netolimoje ateityje kelios akcijos (iš viso jų yra apie 700 000) gali suvaidinti nemažą vaidmenį tolimesniame šilumos ūkio klausimo sprendime.
Kaip manote, kodėl jūsų vieši pareiškimai sukelia žmonėms tiek daug prieštaringų minčių?
Visuomet išsakiau poziciją dėl problemų, neturinčių vienareikšmiškų sprendimų. Kai konflikte užimi vieną iš kelių galimų pozicijų, kitaip mąstantieji pradeda tave ,,doroti“.
Ukmergėje apie mane sukurta daug mitų. Oponentams dabar tik reikia jais laiku pasinaudoti, o po to visi jau diskutuoja apie mitą, bet ne apie klausimo esmę.
Kaltinimai mane neretai džiugina, nes supranti, kad argumentų dėl reikalo esmės kita pusė tiesiog neturi.
Dažnai tai reiškia, kad tiems, kuriems ,,užlipai ant uodegos“, labai skauda.
Jeigu mano nuomonės sukels daug prieštaringų minčių, tik džiaugsiuosi. Nenorėkime matyti tik ,,juodai baltą televizorių“ – tai jau praeitis. Bent aš tuo tikiu.