Šią savaitę kaip niekuomet sveikintojų gausu ukmergiškės Marijonos Grigaliūnienės bute. Senolė spalio 3 dieną atšventė šimtąjį savo gimtadienį.
Ligita JUODVALKIENĖ
Gedimino Nemunaičio nuotr. Šimto metų sulaukusią Marijoną Grigaliūnienę sveikina artimieji.
Kartu su anūkės Svetlanos Šilgalienės šeima gyvenanti šimtametė šiuo metu paeina tik namiškių vedama. Tačiau savo pareigos – pasidalinti su jaunaisiais gyvenimiška patirtimi – iki šiol nepamiršta.
O papasakoti ji tikrai turi ką. Gimusi praeito šimtmečio pradžioje, ne vieną santvarkos virsmą pergyveno, du karus iškentėjo, namų per lėktuvų antskrydį neteko. Tarsi to būtų ne gana – ne tik vyrą, bet ir dukrą, sūnų palaidojo…
„Anksti neteko vyro, mūsų senelio. Tuomet visi rūpesčiai užgulė jos pečius. Dažnai pagalvoju, iš kur tiek stiprybės mūsų bobutė turi, kad tiek negandų jos nepalaužė. Į patalą visai neseniai atgulė, stipriu plaučių uždegimu persirgusi“, – pasakoja anūkė Svetlana.
Ji įsitikinusi, kad senosios kartos žmonių pagrindinė varomoji jėga yra darbas. Jaunystėje turtingesniems už save nugarą lenkusi, kaime gyvendama taip pat nelengvai dirbo. Daugiau kaip prieš pusšimtį metų M. Grigaliūnienė atsikraustė į Ukmergę ir apsigyveno su dukros šeima.
Gelbėjo sodas
Adaptuotis mieste iš kaimo atsikėlusiai močiutei padėjo kolektyvinis sodas. Ji tiesiog paniro į žemės darbus, o sodan verždavosi net devyniasdešimties sulaukusi. Artimiesiems net baisoka būdavo, kad nenugriūtų už vagos užkliuvus…
Nuo pat pirmų gyvenimo mieste dienų močiutės žinion perėjo ir virtuvė. Iš mokyklos sugrįžę anūkai rasdavo garuojančius pietus. Svetlana šią močiutės pamoką labai gerai išmoko: kasdien gaminamas šviežias ir šiltas maistas jos šeimoje – įprastas dalykas. Dar iš senolės išmokusi megzti ir siūti, nes močiutė dyka nė minutės nepasėdėdavo – namuose būdama dažnai į rankas adatą ar virbalus imdavo, prie verpimo ratelio prisėsdavo.
Tenka ir pagudrauti
Maistui šimtametė nėra išranki. Kartais net įkalbinėti reikia, kad pasakytų, ko norinti valgyti. Neatsisako patiekalų iš kiaušinių ir mėsytės paragauja, bet labiausiai mėgsta bulves. Kai senolė pasisako norinti „kavutės“, anūkė, manydama, kad senam žmogui kava netinka, imasi gudrybės – į juodą arbatą pripila pieno ir patiekia kaip kavą. Bet senoji šią gudrybę dažniausiai perpranta…
Šimtmečio sulaukusi M. Grigaliūnienė nenustojo domėtis už langų verdančiu gyvenimu. Radiją įsijungusi visas naujienas į save lyg kempinė sugeria. Iš darbų, mokyklos grįžusiems namiškiams apie valdžią, brangstančius maisto produktus paporina. Per televizorių žiūri mėgstamiausias savo laidas – „Duokim garo“ ir pageidavimų koncertą.
Su kartu gyvenančia provaikaite keturiolikmete Rūta senolę sieja šiltas ir tamprus ryšys. Ji ne tik prosenelę prižiūrėti padeda, bet ir pasišnekučiuoti, pajuokauti prie jos lovos dažnai prisėda.
Sveikina ir rajono vadovai
M. Grigaliūnienė turi penkis vaikaičius ir septynis provaikaičius. Ne visi galėjo jos šimtadienio proga būriu pas močiutę sugužėti – kai kuriuos likimas į užsienį, į tolimesnius miestus nuvedė.
Šimtametės M. Grigaliūnienės pasveikinti garbingo jubiliejaus proga atvyko ne tik artimieji, bet ir rajono valdžios bei „Sodros“ atstovai. Tradicija sveikinti šimto metų sulaukusius žmones mūsų rajone gyvuoja jau daug metų.