Asta KROGERTIENĖ
Policijos komisariato atstovė spaudai
Lietuvos Respublikos apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymas, įsigaliojęs gruodžio 15 d., pažėrė šūsnį įvairių klausimų bei su procesiniais dalykais susijusių neaiškumų.
Pasak Vilniaus apskrities VPK Ukmergės rajono policijos komisariato viršininko Rolando Kiškio, šiuos klausimus būtina aptarti, įžvelgti problemas, galimus jų sprendimo būdus bei galimas kai kurių sprendimų pasekmes. Šiuo tikslu Ukmergės rajono policijos komisariate buvo surengta diskusija. Joje dalyvavo Ukmergės rajono apylinkės teismo pirmininkas Evaldas Pašilis, vyriausias prokuroras Rimantas Kanapienis, rajono vicemeras Regimantas Baravykas, Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja Asta Leonavičienė, UAB Ukmergės butų ūkio direktoriaus pavaduotojas Leonardas Nugaras, Ukmergės nestacionarių socialinių paslaugų centro direktorė Sigita Bakanauskienė, Ukmergės psichikos sveikatos centro vedėjas Juozas Galiauskas, policijos komisariato padalinių vadovai.
Pasak Prevencijos poskyrio viršininko Vlado Butkaus, pranešimų apie smurtą šeimoje, įsigaliojus įstatymui, ženkliai padaugėjo. Nuo gruodžio 15 d. iki sausio 3 d. rajono policijos komisariate dėl to buvo pradėta 16 ikiteisminių tyrimų: 12 – pagal Baudžiamojo kodekso 140 str. dėl fizinio skausmo sukėlimo ar nežymaus sveikatos sutrikdymo bei 4 – pagal Baudžiamojo kodekso 145 str. dėl grasinimo nužudyti ar sunkiai sutrikdyti žmogaus sveikatą arba žmogaus terorizavimo. 9 smurtautojai buvo sulaikyti ir patalpinti į areštinę. Vėliau jiems paskirtos kardomosios priemonės – pasižadėjimas neišvykti ir nesiartinti bei nebendrauti su nukentėjusiuoju arba gyventi skyriumi. Vadovaujantis Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymu, užtikrinant smurtą patyrusio asmens apsaugą, smurtautojas buvo įpareigotas laikinai išsikelti iš gyvenamosios vietos. Skundų dėl smurtaujančių artimųjų ypač padaugėja savaitgaliais.
R. Kiškio teigimu, yra būtinas glaudus tarpžinybinis bendradarbiavimas, nes pasitaikė nemažai atvejų, kai vienas ar kitas problemas teko spręsti nedarbo metu. Ypač daug nepatogumų atsiranda savaitgaliais. Pradėjus ikiteisminį tyrimą būtina atlikti neatidėliotinus veiksmus. Pavyzdžiui, apklausiant vaikus į apklausas būtina kviesti vaiko teisių apsaugos specialistus. Deja, rajono Vaiko teisių apsaugos skyrius neturi budinčių specialistų, kurie galėtų į apklausas atvykti savaitgaliais. Vicemeras R. Baravykas pritarė nuomonei, jog reikia pasiruošti tokiems atvejams, koreguojant darbo grafikus.
Rajono policijos vadovas atkreipė dėmesį ir į dar vieną aktualią problemą: kol kas gyventi skyriumi įpareigoti smurtautojai rasdavo kur apsigyventi, tačiau metas numatyti, ką teks daryti, kai smurtautojas pareikš neturintis kur prisiglausti. Ukmergės nestacionarių socialinių paslaugų centro direktorė S. Bakanauskienė sakė, kad jos vadovaujamas centras apgyvendinti pasiruošęs tik smurtą patyrusias aukas. Savivaldybės atstovai žadėjo išsakytas problemas artimiausiu metu aptarti savivaldybėje. R. Baravyko nuomone, tokiems žmonėms būstą reikėtų rasti, tačiau už nuomą jie turėtų patys susimokėti.
Kalbėta ir apie galimą piktnaudžiavimą šiuo įstatymu, siekiant asmeninių tikslų skyrybų procese. Vyriausias prokuroras patarė prieš imantis priemonių kiekvieną situaciją gerai įvertinti. Teismo pirmininkas taip pat sakė, kad kiekvieną atvejį būtina atidžiai išanalizuoti, o kardomąją priemonę skirti tik esant aiškiems pagrindams.
Pastebima, kad dalis porų susitaiko, atsisako duoti parodymus prieš savo artimąjį – smurtautoją. Diskusijos dalyviai sutarė, kad būtina nuolat informuoti visuomenę, jog už melagingą pranešimą apie nebūtą nusikalstamą veiką numatyta baudžiamoji atsakomybė. Jau pasitaiko atvejų, kai žmonos reikalauja išvežti sutuoktinį iš namų vien dėl to, kad kyla šeimyninių nesutarimų. Kiekvienas smurto atvejis bus atidžiai analizuojamas, stengiamasi suteikti aukai visokeriopą pagalbą, o tuo pačiu bus sekama, ar nėra piktnaudžiaujama įstatymu, siekiant asmeninių tikslų.
Anot gydytojo psichiatro J. Galiausko, tai yra ir šeimyninė problema, todėl, jo manymu, poroms turėtų būti patarta kreiptis į šeimos santykių specialistus. Tokią pagalbą galima rasti ir Ukmergės psichikos sveikatos centre.
Diskusijos dalyviai sutarė, kad kol nėra susiformavusi praktika, o situacijos pasitaiko įvairios, iškyla diskutuotinų klausimų dėl įstatymo įgyvendinimo, panašius susitikimus būtina rengti kas mėnesį.