Statybinės atliekos: kaip su jomis elgtis?

Autorius Ukmergės žinios

Statybos ar remonto darbai daugeliui žmonių tampa dideliu kantrybės išbandymu. Visgi, reikia pripažinti, kad dar didesniu iššūkiu kartais tampa ne pats statybinis procesas, o po jo likusios atliekos. Daugelis žmonių nežino, kaip reikia elgtis su statybinėmis atliekomis, kaip jas rūšiuoti, kur jas išmesti ir pan. Kartais statybinės atliekos nuosavo kiemo teritorijoje sandėliuojamos metų metus. Kartais žmonės sąmoningai daro nusižengimą ir smulkesnes statybines atliekas tiesiog išmeta į bendrųjų atliekų konteinerius. Atsakingesni žmonės kreipiasi į fizinius ar juridinius asmenis, kurie teikia statybinių atliekų išvežimo paslaugas. Tačiau ir tokiu atveju pasitaiko įvairių nesklandumų, nes kartais tokią paslaugą siūlo nesąžiningi verslininkai, kurie neturi reikiamų leidimų ir net nesiruošia statybinių atliekų tvarkyti sąžiningai ar juolab legaliai. Išsiaiškinkime, kokios medžiagos yra laikomos statybinėmis atliekamos ir kaip turėtų būti įgyvendintas tinkamas bei įstatymams nenusižengiantis statybinių atliekų tvarkymas.

Kokios medžiagos yra laikomos statybinėmis atliekomis? 

 

Statybinėmis atliekomis yra laikomos bene visos medžiagos, kurios lieka po remonto arba statybos darbų. Tai yra ne tik betono, plytų, lentų ar kitų apdailos medžiagų atliekos, bet ir seni langai, radiatoriai, elektros instaliacijos komponentai ir pan. Kitaip nei įprastos atliekos, statybinės atliekos labai lėtai yra. Be to, kai kurios iš jų yra degios, toksiškos ir pavojingos žmogui bei aplinkai. Todėl tinkamas statybinių atliekų tvarkymas yra ne rekomendacija, o kiekvieno žmogaus pareiga.

Statybinių atliekų tvarkymo galimybės 

Statybinių atliekų tvarkymo procesas yra sudėtingesnis nei buitinių atliekų. Už netinkamą statybinių atliekų išmetimą gali būti skiriamos baudos. Todėl jų išmesti į bendruosius atliekų konteinerius ar kitas, specialiai joms nepritaikytas vietas, tikrai nereikėtų. Tinkamą statybinių atliekų tvarkymą galima atlikti keliais būdais. Trumpai juos aptarime.

Statybinių atliekų išvežimas į specialias aikšteles

Viena iš galimybių – statybinių atliekų išvežimas į specializuotas aikšteles. Tokias aikšteles prižiūrintys specialistai kiekvienam žmogui suteikia galimybę nemokamai priduoti tam tikrą kiekį statybinių atliekų per metus. Įprastai, į tokias aikšteles nemokamai galima atiduoti maždaug 200 kg statybinių atliekų. Tokiu būdu įgyvendinamas statybinių atliekų išvežimas yra legalus ir ekonomiškai palankus metodas, kuriuo tikrai galima pasinaudoti. Visgi, tokiu atveju reikia turėti ar nuomoti specialųjį transportą. Be to, statybines atliekas reikia ir tinkamai surūšiuoti, nes įprastai į aikšteles negalima atiduoti pavojingų atliekų, tokių kaip šiferio ar asbesto turinčių medžiagų.

Statybinių atliekų išvežimo paslaugų užsakymas

Įvairių statybinių atliekų išvežimas yra paslauga, kurią gali užsisakyti kiekvienas žmogus. Norint užsakyti tokią paslaugą, reikia susisiekti su įmonėmis, kurios turi teisę tvarkyti statybines atliekas. Šioje vietoje svarbu neapsigauti. Skelbimų portaluose galima pakliūti ir į apsišaukėlių rankas. Kai kurie fiziniai ar net juridiniai asmenys siūlo statybinių atliekų išvežimo paslaugas neturėdami jokių leidimų. Tokiu atveju statybinės atliekos dažnai išvežamos ne į tvarkymo ar rūšiavimo centrus, o į miškus ar kitas atokesnes vietoves. Todėl užsakant tokią paslaugą, visada reikėtų pasidomėti įmonės reputacija. Taip pat ne visos įmonės teikia pavojingų atliekų išvežimo paslaugas. Tuomet išvežamos tik nepavojingos medžiagos, o pavojingų statybinių atliekų išvežimas lieka paslaugą užsakiusio žmogaus rūpesčiu. Todėl visada reikėtų ieškoti įmonių, kurios teikia visapusišką paslaugą, t.y. pasirūpina medžiagų rūšiavimu ir visų, tiek pavojingų, tiek nepavojingų statybinių atliekų išvežimu.

Netinkamas statybinių atliekų utilizavimas yra nusižengimas, už kurį yra skiriamos tikrai didelio dydžio baudos. Namuose ar kiemo teritorijoje sandėliuojamos statybinės atliekos taip pat nėra išeitis, nes jos tikrai nepasitarnauja saugios ar juolab tvarkingos aplinkos labui. Tarp statybinių atliekų dažniausiai galima rasti ir pavojingų medžiagų likučių, likusių nuo dažų, chemijos priemonių ar, sakykim, šiltinimo gaminių. Todėl tinkamas statybinių atliekų išvežimas yra pirmas ir pats svarbiausias dalykas, kuriuo turėtumėte pasirūpinti po atliktų remonto ar statybos darbų. 

Dalintis
Parašykite komentarą

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *