Arnoldas Tamošaitis – Ukmergės verslininkas, drąsiai atviraujantis, jog jis – vaikų namų auklėtinis. Už viską, ką sukūrė, jaunas vyras gali būti dėkingas tik savo atkaklumui. Dekoratyvinių augalų ūkio savininkas prisipažįsta, kad valdiški namai iš jo ne tik daug ką atėmė, bet ir davė.
Vilma NEMUNAITIENĖ
Gedimino Nemunaičio nuotr. Žmona Viktorija, sūnūs Arminas ir Arlandas A. Tamošaičiui – patys svarbiausi gyvenimo žmonės.
37 metų Arnoldas Tamošaitis su šeima netoli Molėtų kelio, pakeliui į Rimeisius, puoselėja dekoratyvinių augalų ūkį. Ūkio plotas šiuo metu užima apie hektarą, tačiau ateityje ketinama jį plėtoti. Jame – per 300 veislių ir formų dekoratyviniai augalai. Ir spygliuočiai, ir lapuočiai, visai žemučiai, gerokai ūgtelėję, augantys vazonuose ar tiesiog grunte.
Ūkio šeimininkas sako, kad šimtus augalų pavadinimų išmoko ir atskirti sugebėjo maždaug per metus. Mokslų apie dekoratyvinę sodininkystę nei aukštojoje mokykloje, nei technikume nekrimtęs – visko išmoko savarankiškai, iš specialios literatūros, konsultantų, interneto.
Tolyn nuo namų
Arnoldas gimė Kretingos rajone. Tačiau žemaičiu buvo neilgai. Vaikystėje jam teko daug iškentėti.
Abu tėvai buvo girtaujantys, neprižiūrėjo būrio savo vaikų, o jis buvo vyriausias. Tekdavo kęsti badą, šaltį, pagalbos prašytis pas kaimynus. Vėliau iš tėvų buvo atimtos teisės, o vaikai išvežti į vaikų namus.
Prieš trisdešimt metų tuometinė valdžia laikėsi nuostatos, kad vaikai būtų apgyvendinami kuo toliau nuo gimtinės, kad nepalaikytų ryšių su prasigėrusiais gimdytojais. Be to, vienos šeimos brolius ir seseris paprastai išblaškydavo po skirtingus vaikų globos namus. Taip nutiko ir Tamošaičių atžaloms. Būdamas septynerių, Arnoldas atsidūrė Ukmergėje.
Šiuo metu vaikų globos namų auklėtiniai yra visapusiškai integruojami į visuomenę – vaikai lanko vidurines mokyklas, dėvi skirtingus drabužius. Prieš trisdešimt metų, kai Arnoldas peržengė „vaiknamio“ slenkstį, tvarka buvo kita. Pagal amžių sugrupuoti vaikai tapdavo viena šeima – kartu valgydavo, miegodavo ir mokydavosi vienoje klasėje šalia vaikų namų esančioje atskiroje mokykloje.
Globėjai grąžino
Nelinksmi jauno vyro vaikystės prisiminimai. Nors pats sau primena – tai, kas buvo bloga, noriu pamiršti.
Arnoldas pasakojo, kad būdavę labai gėda visiems aprengtais vienodais flaneliniais drabužiais susikibus po du keliauti į miestą, pavyzdžiui, į kiną. Saugiausia būdavę tarp tokių pačių kaip jis. Arnoldo niekas vaikų namuose nelankė, tačiau dabar supranta – ir gerai. Kai ateina ir vėl išeina, vaikui labai labai skauda.
Ar nieks nebandė jo įsivaikinti? Bandė viena vilniečių šeima. Pagyveno pas juos tris mėnesius ir net pradėjo lankyti anuomet prestižinę sostinės mokyklą. Tačiau globėjams jis buvo per sunkus, per judrus vaikas ir jie tiesiog grąžino. Lyg nepatikusį daiktą. Tai – vienas skaudžiausių prisiminimų.
Dabar vyras supranta – iš dalies dėl to buvo kalta tuometinė tvarka, kuomet norintys įsivaikinti žmonės nebuvo tam rengiami. Jiems nebuvo kalbama apie problemas, kurios laukia priėmus į šeimą vaiką iš valdiškų namų. Mano, kad reikėjo nedaug – psichologinių žinių ir viskas būtų susiklostę kitaip.
Pašnekovas sako, kad vaikų namuose anuomet svarbiausia valiuta buvo daiktai. Vaikai nuolat mainydavosi. Jiems tai buvo gyvenimo dalis. Šeimose tokius dalykus mažai kas toleruoja.
Išsiugdė poreikį švarai
Arnoldas – vienas iš pirmųjų vaikų globos namų auklėtinių, kuriems teko dalia pradėti vadinamąjį integracijos etapą. Devintoje klasėje jis pradėjo lankyti šalia esančią tuometinę 4-ąją vidurinę. Irgi nebuvo lengva, nes iki tol kaimynystėje esančių ugdymo įstaigų vaikai nuolat konfliktuodavo. Laimei, papuolė į klasę, kurios vaikai nelabai domėjosi vieni kitais ir buvo labiau savo reikalais užsiėmę.
Baigęs technikumą ir įgijęs specialybę, Arnoldas pats buvo priverstas lipdyti gyvenimą. Tuomet kartais būdavęs ir visai patenkintas, nes jautėsi nuo nieko nepriklausomas. Kitų tėvai liepdavo laiku grįžti namo, o jis galėjo pareiti kada panorėjęs.
Ką davė gyvenimas valdiškoje pastogėje? Išugdė pedantiškumą. Mano, kad tai būdinga daugeliui jo likimo vaikų. Du kartus per savaitę pakeista patalynė. Visada švarūs indai ir paduotas maistas, griežti reikalavimai higienai, būsto patogumui. Tai išliko. Ir tai tikrai nėra jau taip blogai.
O ką atėmė? Artimuosius. Bendravimą su savo gimine, norą rasti savo šaknis. Kaip ir tikriausiai visi valdiškų namų auklėtiniai, Arnoldas ieškojo savo brolių ir seserų. Iš viso jų buvo dešimt. Tačiau ne visi dabar yra tarp gyvųjų. O ir tie, kur yra, – ne visi, su kuriais dėl jų gyvenimo būdo norėtųsi palaikyti ryšį.
Šeimoje – dvi kalbos
Dabar Arnoldui svarbiausia – sava šeima – mylinti žmona ir du augantys sūnūs. Žmona Viktorija – baltarusė, tad šeima su vaikais bendrauja dviem kalbom – lietuvių ir rusų. Susipažino su žmona Škotijoje. Ten Arnoldas dirbo daugiau nei trejus metus. Turėjo labai rimtą tikslą – užsidirbti pinigų ir grįžti į Lietuvą. Darbo tuo metu buvo daug, atlyginimai geri, o Lietuvoje nekilnojamo turto kainos – dar neišsipūtusios. Už sutaupytus pinigus Ukmergės rajone jaunai šeimai pavyko įsigyti gražią sodybą, o joje pradėti savo verslą.
Arnoldas sako, jog visada žinojęs, kad nenori dirbti gamykloje ir kasdien eiti į darbą. Visada suprato, kad labiausiai trokšta turėti savo verslą ir dirbti tik sau.
Per darbymetį – po 16 valandų
Kaip jo gyvenime atsirado dekoratyviniai augalai? Grįžęs į Lietuvą ilgokai dairėsi, svarstė, ko imtis, ir nutarė kurti dekoratyvinių augalų ūkį. Tai, anot verslininko, labai negreitai atsiperkanti investicija. Juk medelį reikia auginti dvejus–trejus metus ir tik tuomet tikėtis jį parduoti.
Dabar savo ūkyje A. Tamošaitis kartais dirba 16 valandų per dieną. Su žmona ne tik triūsia ūkyje, bet ir patys realizuoja augalus. Kol kas dažniausiai – turguje ir mugėse, tačiau labai didelį dėmesį skiria reklamai spaudoje ir įvairiuose internetiniuose portaluose. Netgi sukūrė savo internetinį puslapį. Tad sulaukia pirkėjų iš įvairių Lietuvos miestų.
Pastebi, kad atsiranda vis daugiau savo sodybas puoselėjančių ir jose įvairius dekoratyvinius augalus kolekcionuojančių žmonių. Jie gali nuvažiuoti šimtus kilometrų, kad įsigytų trokštamą augalą.